Obyvatelé měst v Olomouckém kraji i v novém roce musí počítat s růstem cen některých služeb a energií. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé měst v Olomouckém kraji i v novém roce musí počítat s růstem cen některých služeb a energií. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ceny v Olomouckém kraji mírně vzrostou, plyn a elektřina dokonce zlevní

  • 2
Dobrá zpráva pro obyvatele Olomouckého kraje: růst cen za vodu, teplo, odpady a další služby bude letos mnohem nižší než v minulých letech. Některé platby za důležité komodity se lidem dokonce výrazně sníží.

Obyvatelé měst v Olomouckém kraji i v novém roce musí počítat s růstem cen některých služeb a energií. Pokud ceny některých komodit porostou, bude růst nízký. Naopak lidé mohou počítat s výraznými úsporami za dodávku plynu či elektřiny a někde i za dodávku tepla z centrální otopné soustavy.

Voda

Cena vody tentokrát v Olomouckém kraji neporoste všude. Nejvíc podraží voda na Prostějovsku, a to o zhruba tři procenta na 78,09 koruny za kubík. Na Olomoucku vzroste o 2,2 procenta a lidé příští rok zaplatí za vodné a stočné celkem 80,26 koruny za kubík. Obě oblasti zásobuje vodou společnost Moravská vodárenská.

"Navýšení cen pokryje inflaci a růst nájemného hrazeného vlastníkům vodárenské infrastruktury, které slouží k zajištění její reprodukce. Zohledňuje také pokles spotřeby," uvedla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

O korunu padesát podraží kubík vody v Přerově, kde tak lidé zaplatí za kubík 72 korun. Nejvíc si připlatí lidé v Jeseníku, kde cena kubíku vodného a stočného vzroste na 67,74, což představuje nárůst o 4,3 procenta. Cena vody v Jeseníku přesto zůstává výrazně nejnižší ze všech okresních měst regionu.

Vodu naopak nezdraží šumperští vodohospodáři. Od roku 1996 je to vůbec poprvé, kdy zůstala cena vody na stejné úrovni jako v předchozím roce. Lidé tak na Šumpersku zaplatí opět 78,80 koruny za kubík.

Teplo

Ve většině velkých měst Olomouckého kraje si lidé připlatí za teplo. Například v Prostějově se cena tepla meziročně zvyšuje o necelá dvě procenta.

"Vzrostly nám náklady na výrobu tepla, například oproti letošnímu roku nám vzrostla mírně cena plynu," vysvětlil jednatel Domovní správy Prostějov Vladimír Průša. Jeden gigajoule tepla přijde domácnost na 616,65 koruny.

V Olomouci ceny tepla zůstanou na stejné úrovni jako loni. Potvrdila to společnost Olterm, která zásobuje teplem byty v Olomouci. Cena tepla se tak v Olomouci nebude zvyšovat už třetí rok a zůstane na hranici 599,40 koruny za GJ.

V Přerově cena tepla dokonce poklesne, i když pouze o jedno procento z 565,11 koruny na 559,48 koruny za GJ.

"Máme dobře nastavené smlouvy s Dalkií, která teplo vyrábí, úspory jsme dosáhli také nákupem elektřiny a plynu na energetické burze a změnami v naší firmě," uvedl ředitel společnosti Teplo Přerov Jaroslav Klvač.

Rozdílně vypočítala ceny šumperská teplárenská společnost Sateza, která se stará o rozvody tepla v Šumperku a v tomto roce také v Jeseníku. Zatímco v Šumperku mírně zdražila, v Jeseníku výrazně zlevnila.

Lidé v Šumperku zaplatí za GJ 645,37 koruny, o necelé čtyři koruny víc než letos. Naopak obyvatelé Jeseníku napojení na centrální rozvody v příštím roce výrazně ušetří. Za jeden GJ tepla zaplatí "pouze" 591,90 koruny, což je o 52 korun méně než v letošním roce.

Sateza přitom přišla do Jeseníku místo vítkovické společnosti ČEZ Energo a začne dodávat v Jeseníku teplo až 1. ledna 2014.

Téměř devítiprocentní pokles ceny není zásluhou nové teplárenské společnosti v Jeseníku, ale radnice. Pro město totiž ve výběrovém řízení nebylo rozhodující, kolik získá od dodavatelské společnosti na nájemném za pronájem městské teplárenské sítě.

"V uplynulém roce byly kvůli vysoké ceně tepla značné tendence k odpojování od centrálního rozvodu tepla. Tomu jsme se rozhodli předcházet a snížili jsme nájem. Rozhodující bylo, aby měli lidé teplo za přijatelnou cenu," vysvětlil jesenický místostarosta Libor Halas.

Jako rozhodující faktor výrazného poklesu ceny tepla v Jeseníku označil nižší nájem také ředitel společnosti Sateza Roman Macek.

"Je pravda, že jsme pro Jeseník velmi dobře nakoupili plyn, ale pokles nájmu hrál ve snížení ceny tepla rozhodující roli," potvrdil Macek.

Odpady

Poplatky za svoz a likvidaci odpadů se v tomto roce měnit nebudou. Nejvíc zaplatí lidé v Jeseníku, kde odpady stojí občana 708 korun ročně, naopak v Prostějově zaplatí jen 600 korun. Šumperk zůstane na 612, Olomouc na 660 korunách. Radikální navýšení ceny si lidé v Olomouci "odbyli" v uplynulém roce, kdy cena ve srovnání s rokem 2012 vzrostla o 168 korun, Přerov podražil loni o 150 korun na 650 korun za občana.

Města budou dál doplácet nemalé peníze do systému svozu a likvidace komunálního odpadu. Například v Olomouci na poplatcích magistrát vybere do 60 milionů korun, celkové náklady na odpadové hospodářství činí přibližně 90 milionů.

"Poplatek, který uhradí lidé, stačí pokrýt zhruba dvě třetiny nákladů, které město se svozem a likvidací odpadů má," uvedl náměstek primátora Ivo Vlach.

Doprava a poplatek za psy

Lidé uvítají také nezměněné ceny za jízdenky v hromadné dopravě.

"V rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje dopravci nezdražují," uvedl ředitel systému Jaroslav Tomík.

Ceny jízdenek v městské hromadné dopravě se tak pohybují od devíti korun v Šumperku nebo Prostějově po čtrnáct v Olomouci.

Beze změny zůstanou v regionu i poplatky za psy.

Zemní plyn a elektřina

Největší úspory dosáhnou lidé díky nižším cenám zemního plynu a elektřiny. Úspory za plyn už loni byly v řádu tisícikorun.

Největší dodavatel zemního plynu společnost RWE totiž už na jaře loňského roku snížila v regionu cenu zemního plynu pro domácnosti o 10 procent a k tomu přichází ještě snížení regulovaných plateb o 5 procent, které oznámil Energetický regulační úřad.

"Už letošní sezona bude pro zákazníky RWE výrazně levnější než ta loňská. Například zákazník, který vytápí rodinný domek, ušetří celkově letos v průměru více než 4 000 korun ve srovnání s loňskou topnou sezonou," uvedla mluvčí RWE Linda Ešková.

Další peníze ušetří lidé v prvních měsících roku 2014, kdy bude cena o deset procent levnější než před rokem.

Lidé ušetří také za elektřinu. Pro domácnosti v regionu příští rok zlevní v průměru o 11 procent.

Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti Energetický regulační úřad očekává u firmy ČEZ, a to o 12 procent.

"Pokud domácnost v Olomouckém kraji nevyužívá elektrickou energii k vytápění ani ohřevu užitkové vody, ušetří přes 1 500 korun ročně. Pokud vedle běžné spotřeby ohřívá elektřinou vodu, ušetří už přes 2 600 korun, a pokud navíc elektřinou i topí, ušetří dokonce šest tisíc," vypočítal mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.