„Propad cen u běžných rezidenčních nemovitostí v Olomouci a okolí je tak patnáct až dvacet procent,“ nastínil například šéf Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar. Naopak stavební pozemky si podle něj cenu drží. „Nezaznamenaly téměř žádný propad.“
Majitel olomoucké kanceláře Adam Šimoník reality poznamenal, že nyní je nabídka nemovitostí přibližně pětkrát vyšší než v předchozích letech a je výrazně vyšší než poptávka.
„Zatím tak není prostor pro navyšování cen,“ řekl. Podle něj se téměř neprodávají nemovitosti bez podrobného prověření klientem, což vidí jako pozitivní.
„Lidé si přivádějí odborníky, kteří jim byt či dům pořádně prohlédnou. Potom se jim nemůže stát, že koupí například dům či byt na rekonstrukci a ta si vyžádá mnohem vyšší náklady, než kupující mohou zaplatit,“ popsal Šimoník.
Majitel přerovské realitky Beták reality Alexandr Beták nazývá vyšší pečlivost při koupi nemovitosti zvyšováním realitní gramotnosti.
„My to vítáme, ostatně já kupujícím vždy doporučuji, aby si vše prověřili. V době, kdy byl o nemovitosti enormní zájem, klienti kupovali rychle, aniž si stav nemovitosti prověřili. Teď často absolvují dvě i tři prohlídky a berou si statika, stavaře, odborníka na posouzení stavu střechy. To je myslím velké pozitivum,“ míní Beták.
Část majitelů místo prodeje volí pronájem
Výrazný převis nabídky nad poptávkou potvrzuje také Vendula Haltofová ze šumperské realitní kanceláře Reality Motýl.
„Poptávka je nízká, probouzí se jenom velmi zvolna,“ sdělila. V posledních měsících však vidí i mírný pokles nabídky.
„Je to tím, že řada prodávajících stahuje kvůli nízkým cenám své nemovitosti z prodeje. Radši svůj byt, který chtějí prodat, dál pronajímají. Vyčkávají, až se jim cena bude zdát zase zajímavá,“ vysvětlila Haltofová.
Podle Betáka mnozí prodejci ještě stále trvají na cenách, které jsou ale v dnešní době leckdy nereálné.
„Pak dochází k licitaci. Ovšem řekl bych, že situace dnes přeje spíše kupujícím. Nedávno jsme prodali byt, za který chtěl klient 3,8 milionu korun, za 3,5 milionu. V podstatě to byla reálná cena, kterou jsme mu doporučovali,“ popsal makléř.
Rekonstrukce před 15 lety už není výhodou
Lidé, kteří prodávají starší nemovitosti, se často musí smířit s tím, že rekonstrukce někdy před patnácti dvaceti lety už není žádnou výhodou opravňující dosáhnout vyšší ceny.
„Takové rekonstrukce už nejsou bonusem, protože už je potřeba znovu rekonstruovat. Prodávající jsou mnohdy zklamaní, že nemohou dostat zajímavější cenu, ač dům před lety opravovali, a teď to nemohou odpovídajícím způsobem zhodnotit,“ shrnul Beták.
Zájemci často upřednostňují byty či domy, které jsou v původním stavu, určené k totální rekonstrukci, vnímá majitel prostějovské kanceláře S Reality Pavel Skládal.
„V poslední době jsme velmi dobře prodali například dvoupokojový byt určený k rekonstrukci nebo dům, který vyžadoval doslova totální rekonstrukci. Pokud by na tomto domě byly provedeny už nějaké práce, tak se zřejmě lépe neprodá,“ přemítá Skládal.
Z nabídky realitek v Olomouckém kraji vyplývá, že nejpoptávanější dvoupokojové byty se nyní dají koupit na Jesenicku i za 1,5 milionu korun, častěji však za ceny kolem dvou milionů. V Šumperku a Přerově na dvou milionech teprve začínají a pak se posouvají o stovky tisíc nahoru.
Ceny v Prostějově startují na 2,3 milionech, v Olomouci na 2,5 milionech. Nárůsty jsou v krajském městě nejvýraznější. Dvoupokojový byt zde stojí i čtyři miliony.
7. června 2023 |