Opravy střechy zámku dva roky brzdili netopýři, dělníci je nesměli rušit

  12:52aktualizováno  12:52
Přísně chránění netopýři komplikovali opravy střechy na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Od jara do podzimu se stavbaři museli úplně vyhýbat některým částem půdy, kde vrápenci malí hnízdí. Práce, které v těchto dnech finišují, se tak protáhly na dva roky.
Vrápenci malí se v Česku řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Jedna z největších kolonií žije na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Vrápenci malí se v Česku řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Jedna z největších kolonií žije na zámku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. | foto: Václav Sojka

Zámecká kolonie kriticky ohroženého netopýra je podle ochránců přírody největší letní kolonií v Olomouckém kraji a jednou z pěti největších v České republice. Zahrnuje až 160 vrápenců

„Je to úplně jiná čeleď ve srovnání s našimi netopýry. Vrápenci mají celou řadu odlišností. Zatímco netopýr svůj echolokační signál vykřikuje tlamičkou, u vrápence vychází přes nos,“ popisuje Jiří Šafář z olomoucké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Signál je kratší a detektorem ho není slyšet už na deset metrů. U netopýra rezavého je signál slyšet třeba i na 250 metrů. Vrápenec však slyší daleko přesněji. Na vzdálenost jednoho metru je schopný rozpoznat vlákno půl milimetru tenké,“ dodává.

Když se Olomoucký kraj, kterému zámek patří, rozhodl, že opraví střechu, musel investici za téměř padesát milionů korun ochraně vrápenců zcela podřídit. Nevhodnou azbestocementovou krytinu na ploše téměř tří tisíc metrů čtverečních postupně nahradila původní břidlice.

„Půda už několik let, zpravidla od dubna do podzimu, slouží jako hnízdiště vrápenců. Při rekonstrukci se proto v určitých chvílích nesmělo pracovat v konkrétních částech střechy, které ochranáři určili. Práce se přesunovaly do míst, kde to netopýry neomezovalo. Projekt s tím dopředu počítal,“ vysvětlil kastelán zámku Martin Váňa.

Materiál museli dělníci nosit okolo zámku po lešení

Stavební práce to zkomplikovalo a prodloužilo. Okolo celého zámku například vzniklo lešení, po kterém dělníci nosili stavební materiál, aby se kriticky ohroženým savcům vyhýbali.

„Dopředu byly stanovené jednotlivé etapy, jak se bude oprava provádět. V letním období se vždy opravovaná část musela prostorově oddělit od zbytku půdy, aby vrápenci byli v klidu. Když byly příznivé podmínky, tak se stavbaři mohli vrátit. Opatření jsme dělali tak, aby zdejší kolonie nedoznala další újmy,“ podotkl Šafář.

Ztracený čas se pak stavbaři snažili dohnat hlavně přes zimu, kdy netopýři odletěli do zimních hnízdišť.

„Opravdu spěchali. S výjimkou vánočních svátků se dělalo v podstatě celou zimu,“ potvrdil kastelán.

Jako další přijde na řadu obnova rybníků

Vrápenci původně zimovali v bývalé ledovně, kam létali oknem a krátkou chodbou, než je odsud vyhnali památkáři. Na jejich přání se totiž ledovna musela od objektu zámku stavebně oddělit. Dnes už ji netopýři využívají pouze sporadicky v období páření a zimují v rozsáhlých sklepeních blízko zámku v budovách bývalé lesní správy.

Kastelán Váňa dodal, že v průběhu dubna by se měly vrátit také zrestaurované sochy a rekonstrukce střechy tím skončí. Opravy zahrnovaly veškerou plochu, řemeslníci vyměnili velkou část krovů, které byly poškozené či zteřelé, a kompletně i krytinu. Zámek dostal rovněž nové klempířské prvky.

V současné době už správci připravují další etapu oprav a rovněž revitalizaci rybníků v zámeckém parku. Celkem Olomoucký kraj do oprav v posledních letech investoval už přes sto milionů.

Zámek v Čechách pod Kosířem a přilehlý park s unikátními dřevinami je otevřený už tři roky a návštěvnost se šplhá na téměř padesát tisíc lidí za rok. Zájemci zde najdou unikátní kolekci maleb Josefa Mánesa, který zde pobýval a tvořil, výstavu historických kol, expozici o filmech otce a syna Svěrákových a první Hanáckou ambasádu na světě otevřenou letos na jaře.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vlaky v Olomouckém kraji srazily a zabily dva lidi

Ilustrační snímek

Dva lidé zemřeli dnes dopoledne v Olomouckém kraji po srážce s vlaky. Neštěstí se stala v Hranicích na Přerovsku a...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Řidička při objíždění tatry přehlédla čtyřmetrový výkop a sjela do něj

Řidička na Prostějovsku přehlédla čtyřmetrový neoznačený výkop sjela do něj s...

Řidička na Prostějovsku chtěla objet nákladní vůz, nevšimla si ovšem, že auto stojí na stavbě vedle hlubokého výkopu. S...

Náhlý konec poradce z ANO komplikuje Olomouci reformu městských firem

Martin Itterheim přes 20 let spolupracoval s nynějším brněnským primátorem...

Olomoucká radnice, která dokončuje změnu systému řízení městských společností, si k tomu jako poradce platila...

Další z rubriky

Stavba východního obchvatu Olomouce začne nejdřív za šest let

Pohled na poutní cestu lemovanou historickou alejí, která vede z Olomouce k...

Roky vyhlížený obchvat Olomouce, jenž obyvatelům na východním okraji města uleví od aut a kolon, se měl začít budovat...

Mobil si kvůli chatování vynutil nožem mladý recidivista, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Přerovským policistům se podařilo dopadnout mladého lupiče, který v polovině března v jedné z ulic požádal...

Kontroverzní návrh podoby SEFO je ze hry, hledání nové ale může trvat roky

Vizualizace podoby Středoevropského fóra jak ji pro olomoucké Muzeum umění...

Krize zažehnána, hlásá oficiální tisková zpráva k projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Jak ale dokládá...

Najdete na iDNES.cz