Terapie se psy a kočkami zabírá, fakultní nemocnice hledá další chovatele

  5:57aktualizováno  5:57
Fakultní nemocnice Olomouc druhým rokem zkouší terapie se zvířaty. Fenky a kocouři mají u pacientů takový úspěch, že zdravotníci hledají další dobrovolníky se psy a kočkami.

Chovatelka Jana Dohnalová (vlevo) při práci v olomoucké fakultní nemocnici se svojí fenkou bernského salašnického psa Aničkou | foto: FNOL

Pokud jde o fyzickou stránku, dokážou lékaři Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) téměř zázraky. Na bolavou psychiku pacientů ale při záchraně dalších životů většinou nezbývá čas. I proto zdravotníci v poslední době přenechávají tuto práci zvířecímu terapeutickému týmu. Tedy fence bernského salašnického psa Aničce a britskému modrému kocourovi Jonášovi.

Jejich chovatelka Jana Dohnalová s nimi v rámci canisterapie a felinoterapie navštěvuje vybraná oddělení FNOL druhým rokem.

„Už jen to, že se klient může zvířete dotýkat, v něm navozuje příjemné pocity. Vlastně tak se zvířaty chodíme hladit bolavé duše,“ vysvětluje chovatelka a terapeutka ze šternberského spolku Aura Canis.

Renomovaná odbornice pracuje kromě Jonáše a Aničky ještě s fenkou peruánského naháče Haničkou a kocourem plemene ragdoll Avatarem. Pozitivní energii společně předávají nemocným na oddělení geriatrie a na odděleních následné intenzivní péče nebo dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.

Speciální pacienti, kteří bojují o život

Dohnalová se terapiím se zvířaty věnuje už patnáct let, znají ji ve speciálních školách, v domovech pro seniory nebo psychiatrických léčebnách.

Před rokem a půl se na ni obrátilo i největší zdravotnické zařízení v regionu. Vůbec poprvé tak mohla začít sbírat zkušenosti i s velmi speciálními pacienty.

Potkává se s nimi na oddělení následné intenzivní péče. Jde o nemocné, u nichž lékaři zvládli akutní kritický stav, ale nadále u nich selhává jedna i více základních životních funkcí.

„U klientů, kteří byli dlouhou dobu v kómatu, se výsledky dostavují velmi pomalu, ale posun na nich vidět je. Po několika měsících jsme nedávno takový úspěch zaznamenali u jednoho pacienta. Poprvé krásně zaměřil oči na kocourka. Když jsme mu nasměrovali ruku, tak se mu ho také podařilo chytit. Jsem přesvědčená, že Jonáška vnímal a cítil, sám k němu naklonil hlavu,“ těší terapeutku.

Spoustu krásných momentů zažívá terapeutický tým Jany Dohnalové také na geriatrii. Senioři, kteří jsou nuceni trávit na nemocničním lůžku někdy i řadu měsíců, často mají doma zvíře, které si s sebou vzít nemohli, proto je potěší každá psí nebo kočičí návštěva.

„Mnozí leží na posteli a na jiné podněty moc nereagují. Když přijdeme my, rozveselí se tak, že o zvířatech mluví ještě večer. Někteří se radostí rozpláčou,“ popisuje chovatelka.

Léčebné účinky zvířat lidé podle chovatelky znají od nepaměti

Terapie se psy, která dostala odborný název canisterapie, má v Česku tradici už téměř třicet let. Kočičí „kúra“ zvaná felinoterapie je mnohem mladší. Léčebné účinky zvířat však lidé podle Dohnalové znají od nepaměti.

„Už naši předkové věděli, že zvířata mají o dva stupně vyšší tělesnou teplotu než lidé, proto je využívali k nahřívání těla – například revmatických ramen nebo kolen,“ popisuje.

S canisterapií začínala v roce 2004, za to, že se věnuje i terapii s kočkami, může souhra okolností. „Měla jsem dvě fenky bernského salašnického psa a jedna mi umřela. Docházela jsem tehdy na geriatrii a pořád mi připadalo, že mám málo zvířat. Tak jsem si řekla, že s sebou do nemocnice vezmu našeho kocourka a zkusím, jak bude reagovat,“ líčí Dohnalová.

Chovatelka Jana Dohnalová při práci v olomoucké fakultní nemocnici se svým...

Chovatelka Jana Dohnalová při práci v olomoucké fakultní nemocnici se svým kocourem Jonášem

Experiment se vydařil nad očekávání. „Jonáš byl od prvního okamžiku skvělý k ležícím klientům, kteří nedosáhnou na pejska. Kocourka jim položím na hrudník nebo ke krku, tak se ho mohou snadno dotýkat.“

Fenky a kocouři Jany Dohnalové vedení nemocnice přesvědčili, že udělalo krok správným směrem.

„Tento typ terapie se osvědčil. O její využití by měli zájem i na dalších klinikách a odděleních, ale pracovní vytížení paní Dohnalové nám to nedovoluje,“ lituje Petra Stejskalová z odboru hlavní sestry FNOL, která nyní shání další dobrovolníky se zvířaty.

Canisterapeuti se svými zvířecími kolegy docházejí také za pacienty léčeben dlouhodobě nemocných Nemocnice Přerov a Nemocnice Prostějov.

TOP 5 plemen psů, o kterých jste nevěděli, že léčí:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

V klubu s Maradonou i koketování s Realem. Teď Látal touží uspět doma

Olomoucký trenér Radoslav Látal.

Posadil se za stůl v místnosti pro rozhodčí. Že je tu největší klid. Radoslav Látal, fotbalová legenda Olomouce, se na...

Další z rubriky

Vězení podvodníka nenapravilo, senior bude kvůli němu splácet stovky tisíc

Ilustrační snímek

Na svou důvěřivost doplatil senior z Přerovska, jenž zhruba dva roky sloužil muži a ženě jako zdroj financí. Peníze z...

Žena svěřila známé syna. Ta se při hlídání opila tak, že nezvládala chodit

Alkohol (ilustrační foto)

Své volby pro hlídání zřejmě zalitovala o víkendu žena z Přerovska, která svěřila syna známé. Ta totiž navzdory...

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Najdete na iDNES.cz