Hledaný muž dva roky vedl hospodu na vsi, teď místní obral o statisíce

  12:38aktualizováno  12:38
Měla to být kulturní událost, na kterou v Bystrovanech nezapomenou. V sále hospody měl ve středu večer vystoupit Jaromír Nohavica. Lidé, kteří si koupili lístky, na to vzpomínat budou, ovšem ne kvůli uměleckému zážitku. Stali se totiž oběťmi podvodníka.

Bylo po středeční devatenácté hodině a do sálu Hospůdky U Sklenářů v Bystrovanech, vesnici o zhruba tisícovce obyvatel ležící u Olomouce, proudili lidé. Většina z nich už věděla, že tu na ně nebude čekat Jaromír Nohavica s kytarou, ale policisté sepisující seznam lidí, kteří přišli o peníze. Celá vesnice už pár dní mluví o tom, že celá akce je podvod.

Přesto někteří neskrývali překvapení. Hospodský, kterého tu všichni znají jako Josefa Slaného, jenž jim lístky na nekonající se koncert prodal, byl totiž podle nich až dosud zcela důvěryhodný a spolehlivý.

„Měla jsem dva lístky, koupila jsem je zhruba před půl rokem. Všechno tady doteď fungovalo, takže i když bylo trochu zvláštní, že by sem přijel Nohavica, měli jsme v hospodského důvěru. Vůbec nechápu, co se stalo, nedovedu si představit, že by něco takového udělal pro relativně pár korun,“ popsala jedna z žen stojící u fronty před stolem, za nímž policisté sepisovali jména.

Místo Nohavici policie

Podobně mluvili i další lidé. „Dva a půl roku se tady angažoval naprosto skvěle. Dělal jsem na obci do voleb kulturu, takže jsem s ním spolupracoval, a vše bylo vždy stoprocentní. Bez jakýchkoli problémů se uskutečnily třeba čtyři koncerty nebo tři divadelní představení. Lidé ho měli rádi, byl úslužný, občas dal i někomu něco zadarmo,“ shrnul bystrovanský zastupitel Antonín Bryks.

„Nedává to smysl. Mně zavolal na jaře jakožto vedoucímu divadelního spolku, abychom v hospodě sehráli představení. A udělal na mě velmi dobrý dojem, spolupráce byla bezvadná. Upravil pódium podle našich požadavků, vše dohodnuté splnil, za představení jsme dostali zaplaceno. Nebyl vůbec žádný problém. Totéž při dalším představení zhruba před měsícem,“ přidal další z podvedených, Jan Machalka ze sousedních Bukovan.

A podobně mluvil i pronajímatel hospody, pro kterého vedoucí podniku pracoval.

Oblíbeného hospodského už tři roky hledá policie

Nohavicův koncert přitom není jediný, lidé mají lístky v ceně až 790 korun i na další, které se konat nebudou. V prosinci měla vystoupit kapela Kryštof, na začátku příštího roku Petr Bende či Jakub Smolík.

Úvahy o tom, zda šlo o protřelého podvodníka, který si dva roky získával důvěru, a poté udeřil, nebo muže v nouzi, jenž z nějakého důvodu potřeboval rychle získat peníze, a proto je podvedl, přitom lidem komplikuje nečekaná okolnost.

Ukázalo se, že za jménem Josef Slaný se ve skutečnosti skrýval muž, po kterém už přes tři roky pátrá policie a na nějž dokonce olomoucký soud vydal evropský zatykač. A to kvůli majetkové trestné činnosti, pod kterou patří krádeže, podvody či zpronevěry.

„Já si myslím, že se ‚uklidil‘ a pak asi sám někomu naletěl. Říkal, že s někým spolupracuje. Proč by tam jinak dva roky normálně pracoval. Když pak bylo jasné, že není schopen lidem vrátit peníze a skončí to u policie. Zmizel, aby ho nezatkli,“ míní Machalka.

Kolik lidí hospodský z Bystrovan podvedl, na kolik si přišel a k čemu peníze použil, teď zjišťují policisté.

„Případ zatím vyšetřují jako možný trestný čin podvodu, za který hrozí až rok vězení. Vzhledem k tomu, že prověřování je na samotném počátku, nelze nyní sdělit žádné bližší informace,“ reagovala na dotaz MF DNES policejní mluvčí Irena Urbánková.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Další z rubriky

Přerov začne stavět průtah, patnáct tisíc aut denně bude muset na objížďky

Klíčová Polní ulice v Přerově bude od 11. března na čtyři měsíce uzavřena kvůli...

Na čtyři měsíce se řidičům zkomplikuje cesta mezi Olomoucí a Zlínem. V Přerově totiž v první polovině března začne...

Obětí požáru azylového domu pro rodiče na Olomoucku je dítě

Zásah hasičů u požáru azylového domu v Dalově u Šternberka. (21. února 2019)

Obětí tragického požáru, který se ve čtvrtek rozhořel v azylovém domu pro matky či otce s dětmi v Dalově u Šternberka...

Tramvaje jezdí v centru Olomouce krokem, změny teplot pohnuly kolejemi

Stav tramvajové trati v centru Olomouce v ulici 8. května a na vedlejší třídě...

Výrazné výkyvy teplot v posledních dnech způsobily, že se na ulici 8. května v Olomouci částečně propadla kolejnice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz