Některé změny už lidé pocítili. „Od pondělí do pátku 24. února je omezena činnost na úseku dopravních přestupků, silničního správního úřadu a dopravního úřadu,“ vyjmenoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).
„Od pondělí 27. února budou tyto činnosti plně dostupné na nové adrese Smetanova 7, kam se přemístí silniční správní a dopravní úřad a na adrese Smetanova 7a, kde se budou řešit dopravní přestupky,“ doplnil.
Ještě větší změna čeká na Přerovany, kteří si v březnu budou vyřizovat občanku, pas nebo řidičák. Pokud si nechtějí nebo nemohou doklady obstarat v jiných městech, měli by přijít na úřad do poloviny března.
Po tomto datu zůstanou přepážky v budově Emosu zavřené. Úředníci se budou od 15. do 31. března stěhovat do Pasáže.
„Lidé si vyřídí nové doklady na kterémkoli úřadě s rozšířenou působností, například v Lipníku nad Bečvou, Olomouci či Prostějově. V Přerově to ale možné nebude,“ informovala Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.
Vyhotovené dokumenty, které si klienti nevyzvednou do 15. března, budou úředníci vydávat v náhradních prostorách na adrese Bratrská 34. V Pasáži pak bude úřad fungovat od pondělí 3. dubna.
Emos vyklidí magistrát kvůli dotaci
Pracovníci musejí Emos opustit co nejdřív, aby město mohlo požádat o dotaci. „Pro podání žádosti je nutné doložit, že objekt není využívaný, proto se stěhováním úřadu nemůžeme otálet,“ vysvětlil Vrána. Žádost chtějí zástupci města podat na přelomu března a dubna.
Výstavní síň Pasáž v Přerově, která by letos oslavila deset let svého trvání, je kvůli změně zavřená a její prostory budou tři roky využívat úředníci.
„Jestliže se objeví šance na získání dotačního titulu a můžeme sehnat desítky milionů korun, je naší povinností zareagovat operativně. Pasáž se nabízela. Nikoho z nás netěší, že to bylo takto rychlé,“ doplnil radní Michal Zácha (Pomáháme městu – ODS).
Podle opozice šlo ale úředníky přestěhovat i jinam. Město je mohlo přesunout do jiných prostor a galerie se rušit nemusela, tvrdí.
„Máme tu Městský dům, prázdnou Živnostenskou školu nebo třeba přízemí Strojaře. Stačilo by jen vyvinout trochu více vůle a galerie by mohla fungovat i nadále,“ tvrdí zastupitelka Lenka Jüngling (Piráti).
Cena je terčem kritiky opozice
Pokud město pro galerii najde náhradní prostory, přemístí ji. Pokud ne, obnoví ji za tři roky, jakmile se úředníci vrátí do budovy Emos, jež se stane reprezentativním sídlem magistrátu.
Časový harmonogram stěhování
|
„Veřejná zakázka na dodavatele stavby ale ještě nebyla vyhlášena,“ přiblížil náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO). Vedení města předpokládá, že cena za rekonstrukci pětipodlažní budovy přesáhne 300 milionů korun.
Tato suma se už loni stala terčem kritiky. „Vedení města původně vycházelo z předpokladu 130 milionů korun. Už tehdy jsem říkal, že je to nereálná částka,“ vyčíslil tenkrát zastupitel František Hrabina (Prosperita).
Nákup budovy stál podle něj 37,7 milionu, architektonická soutěž vyšla na 270 tisíc korun, projektová dokumentace na 18 milionů korun. Předpokládané stavební náklady 301 milionů korun, vybavení interiéru 40 milionů korun, IT technika – odhad 20 milionů korun a směna jednotky za deset milionů korun.
„Když to shrnu, jsme na částce 427 milionů korun, o téměř 300 milionů víc, než se předpokládalo,“ řekl Hrabina.
Vrána, v té době zastupitel, mu ovšem oponoval tím, že pracoval se dvěma cenami, které spolu nesouvisejí. „Srovnal původní cenu 130 milionů, což byla holá cena pouze za stavbu, s cenou, která zahrnovala i interiéry, IT nebo nákup budovy,“ argumentoval tehdy.
Emos se promění v reprezentativní úřad
Zastupitelé v roce 2020 rozhodli, že za 37,7 milionu korun budovu, která hyzdí centrum města, koupí, aby do ní mohli přemístit magistrátní úředníky. Zavázali se, že najdou pro objekt líbivější tvář.
Pětipodlažní administrativní budova se přemění v moderní sídlo. Cílem bylo vytvořit nový orientační bod pro město a také moderní formu vyhlídkové věže.
Nevšedním nápadem jsou venkovní schody, po nichž lidé vystoupají po fasádě do jednotlivých pater nebo až na střechu, kde vznikne vyhlídková terasa s kavárnou.