Falešné zákazy i prázdná kola. Na Prostějovsku vyhlásili válku houbařům

  4:54aktualizováno  4:54
V okolí Brodku u Prostějova se někdo pustil do boje proti návštěvníkům lesa, především z řad houbařů. Nedávno se v lokalitě objevily cedule se zákazem vstupu, ovšem úřady ani společnost starající se o lesy náležící rodu Belcredi je tam nedali. Přibývá navíc aut s vypuštěnými pneumatikami.

Velkou „smůlu“ měl v posledních dnech například obyvatel Brodku Petr Fialka. Už dvakrát mu někdo tamního u lesa vypustil kola na automobilu, když byl zrovna na houbách.

Fotogalerie

„Stalo se to v sobotu a hned v pondělí znovu. Stáli jsme normálně na cestě. Musí to dělat někdo schválně, protože je vždycky vypuštěné levé přední kolo do cesty,“ zlobí se.

Není však jediným poškozeným. „Je to k zlosti. Kdyby tam byl zákaz parkování, tak to třeba pochopím. Každopádně já mám čtyřicet let, mně nedělá takový problém vyměnit kolo, ale když jsem viděl jednoho starého pána z Ondratic, jak měl po několika kilometrech chození v lese měnit kolo, tak mi ho bylo líto. Mordoval se s tím, na místě to udělat nešlo a nakonec musel jít pro pomoc,“ popisuje Fialka.

Starostové z okolních obcí potvrzují, že se doslechli i o dalších případech vypuštěných kol z poslední doby.

Naschvály namířené proti návštěvníkům mohou souviset s tím, že se nedávno na některých cestách do lesa objevily cedule se zákazem vstupu.

Podle lesního zákona však může do lesů vstupovat kdokoliv a dočasný zákaz, například kvůli těžbě nebo bezpečnosti, mohou vydat pouze pověřené úřady.

V okolí Brodku u Prostějova jsou spíše dubové a bukové lesy, kam se běžně chodí na houby. Například kůrovcová kalamita zde nehrozí a rozhodně se zde v posledních dnech netěžilo dřevo.

„Žádný zákaz vstupu do lesa jsme neobdrželi. Pokud bychom ho dostali, samozřejmě bychom to ihned vyhlásili rozhlasem a dali na úřední desku, ale nic nám nepřišlo,“ potvrdil starosta Brodku u Prostějova Radek Rozmánek.

O zákazu by podle lesního zákona musel rozhodnout odpovědný orgán státní správy. Zákaz by směl trvat maximálně tři měsíce a o tři měsíce by jej úřady mohly ještě prodloužit. Podle zákona jinak nikdo jiný nemůže vstup do lesa zakazovat nebo omezovat.

„Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců,“ stojí v lesním zákoně.

O původu zákazů vstupu do lesa nikdo nic neví

Také starosta sousedních Otaslavic Marek Hýbl potvrdil, že o problémech s vypuštěnými koly už také slyšel.

„Stalo se to lidem, co byli v lese na vycházce. Nám žádný zákaz vstupu do lesa na obec nepřišel. Mluví se teď o kůrovcové kalamitě a je pravda, že napadené uschlé stromy mohou padat. Z tohoto důvodu je možné, že někteří majitelé lesa by raději chtěli zákaz, ale pokud jde o lesy v okolí Otaslavic, oficiálně nic nepřišlo a nevíme o tom, že by byl vstup zakázaný,“ sdělil Hýbl.

Lesy v okolí Brodku u Prostějova a Otaslavic i brodecký zámek v minulosti restituoval významný šlechtický rod Belcredi. Nyní se o jejich lesy stará společnost MP Lesy, která byla založena hlavně kvůli správě restituovaného lesního majetku rodiny Mensdorff-Pouilly. Ta mimo jiné vlastní zámek a hrad v Boskovicích.

Na některých cedulích jsou nápisy „Soukromý majetek“ a „Zákaz vstupu“ doplněné i erbem rodu Belcredi. Ředitel správcovské společnosti Tomáš Minx ale o zákazech pro pěší návštěvníky nic neví.

„Vím jen o cedulích upozorňujících návštěvníky na to, že vstupují do soukromých lesů. Na cestách závory a zákazy vjezdu jsou, ale to ničemu neodporuje a je to kvůli neukázněným návštěvníkům, kteří protiprávně vjížděli auty do lesů,“ uvedl.

Houbaři se stali terčem na okrajích lesů u Brodku u Prostějova.

Houbaři se stali terčem na okrajích lesů u Brodku u Prostějova.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Další z rubriky

Obec povstala proti testování pojízdné spalovny pneumatik

Pneumatika

Obyvatelé Mrskles na Olomoucku nechtějí být součástí testování prototypu stroje na zpracování ojetých pneumatik. „Bez...

Ženě v rodinném domě vzplála kuchyň, s popáleninami skončila v nemocnici

Pro popálenou ženu v neděli brzo ráno letěl vrtulník letecké záchranné služby...

Vrtulník letecké záchranné služby letěl v neděli brzy ráno pro popálenou ženu do Konic na Prostějovsku. Žena utrpěla...

Jeseník řeší záchranu centrálního vytápění, odpojujících se lidí přibývá

Ilustrační snímek

Jesenická radnice zvažuje vypovězení smlouvy s firmou Sateza zajišťující zásobování teplem a teplou vodou. Podle vedení...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz