Starosta Bouzova vítá nový rok ve funkci už přes čtvrt století

  11:55aktualizováno  11:55
Už více než pětadvacet let přeje lidem z Bouzova na Olomoucku vše nejlepší v novém roce stále stejný starosta. MF DNES se vydala přímo na místo pátrat po tom, v čem tkví kouzlo Zdeňka Foltýna pro místní a čím si tak dlouho získává jejich důvěru.

Starosta Bouzova na Olomoucku Zdeněk Foltýn patří k politickým matadorům regionu, ve funkci je už přes čtvrt století. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

„Kusem historie není jenom náš hrad, ale také náš starosta,“ odpovídá vtipně na dotaz ohledně bouzovského starosty například místní mladík, který si přeje zůstat v anonymitě. On sám ještě zdaleka nemá tolik let, kolik si jich Zdeněk Foltýn odsloužil ve funkci.

„Je to obdivuhodné, když si člověk uvědomí, jak je přízeň voličů vrtkavá. Volí ho mí prarodiče, rodiče a teď ho volím i já,“ přemítá mladík.

Zdeněk Foltýn patří mezi nejdéle sloužící starosty v Olomouckém kraji. Na radnici je už od roku 1990 a všechny volby vyhrál s nejvyšším počtem hlasů. Majitelka květinářství Anna Beranová u něj oceňuje, že má jasnou představu, jak by se měla obec rozvíjet.

„Vnímá a zná detailně potřeby občanů a obce. Způsob, jak řeší problémy, svědčí o tom, že se v dané problematice velmi dobře orientuje. Je velmi houževnatý, cílevědomý a neobyčejně pracovitý,“ vyjmenovala Beranová přednosti bouzovského starosty.

„K jeho nesporným kvalitám patří též komunikativnost a argumentační vybavenost,“ doplnila.

„Cením si hlavně jeho svědomitosti, důslednosti a plnění slibů“

Svižným krokem prochází přes upravenou náves senior. Na dotaz, jak hodnotí dlouholetého šéfa Bouzova, se ale zastaví a rád odpoví.

„U starosty si cením hlavně jeho svědomitosti, důslednosti a plnění slibů. Zvlášť to poslední je u politiků na jakékoli úrovni docela vzácné,“ říká osmdesátiletý muž.

Lidé si pochvalují v obci nejen výstavní náves, ale také moderně vybavenou školu a další infrastrukturu.

„Vím, že jeden člověk nic nezmůže a je to i zásluha dalších zastupitelů, ale na vesnici je vše hlavně na starostovi. Jsem ráda, že máme opravdu dobrého ‚šéfa‘. Neumím si představit, že by obec řídil někdo jiný než pan Foltýn,“ uvádí mladá žena, která pospíchá do práce.

Podle ní úplně stačilo, když si v minulém volebním období starosta potřeboval „orazit“ a necelé dva roky na radnici nebyl.

„Můžu říct, že to tehdy moc nefungovalo a je dobře, že je zase zpátky,“ dodala.

Starosta má i kritiky, v osadách mluví o „bouzovocentrismu“

Do bouzovské samoobsluhy přijíždějí manželé Anna a Petr Krylovi z místní části Kovářov. Ti na rozdíl od lidí přímo z Bouzova moc spokojeni nejsou. Podle nich se starosta víc věnuje samotnému Bouzovu a jejich osada zůstává tak trochu stranou.

„Roky čekáme na opravu chodníku, který je v zoufalém stavu, chybí nám vodovod a kanalizace. Člověk chápe, že Bouzov musí vypadat, protože tam jezdí spousta turistů, ale obecní úřad by se měl víc věnovat taky nám v osadách,“ postěžovali si.

Starosta Foltýn kritiku chápe, ale snaží se ji zmírnit a vše vysvětlit.

„Rozhodně to není o nějakém přehlížení osad. Není ale dost dobře možné udělat všechno ve všech osadách, kterých máme celkem třináct. Navíc jsou vzdálené od Bouzova i osm kilometrů,“ krčí rameny.

Vodovod zatím má jen Bouzov, Olešnice a Hvozdečko. „Nejde o nějaký bouzovocentrismus, ale o to, že jsme tak zazásobili pitnou vodou většinu z celkových 1 500 obyvatel,“ zdůrazňuje Foltýn. Podle něj se řeší i vodovod a kanalizace v Kovářově.

„Je to taky o ekonomice, protože v Kovářově žije jen 70 lidí. Třeba udělat tam kanalizaci a propojit ji s naší čističkou, která je od obce vzdálená osm kilometrů, je nemyslitelné. Bavíme se tak o možnosti přispět tam na domácí čističky nebo odpadní vodu dál svážet,“ popsal starosta.

Ozýval se na jednáních MNV, po revoluci přišla výzva od lidí

Zavzpomínal i na dobu, kdy se poprvé stal starostou. „Nejsem rodilý občan, ale pocházím z Olomouce. Do Bouzova jsem šel za prací v družstvu a v roce 1983 jsem se tam přestěhoval,“ vypráví.

Roky patřil ke kritikům vedení obce. „Na zasedáních národního výboru jsem otevřeně říkal, co se mi nelíbí, co by se mělo změnit. V roce 1990 tak za mnou přišli lidé a říkali: Tys kritizoval, měl zajímavé názory a nápady, tak bys teď měl ukázat, co umíš. No a já poprvé poskládal kandidátku nezávislých a šel do toho,“ popisuje Foltýn.

Volby v roce 1990 vyhrál stejně jako všechny další včetně těch letošních. V minulém volebním období si ale dal pauzu.

„Uprostřed minulého volebního období jsem si řekl, že už ne, končím, potřebuji změnu. Jenže letos za mnou začali chodit lidé, ať do toho jdu znovu. Nepočítal jsem s tím, že ještě někdy budu starostovat, ale lidi mě umluvili, abych kandidoval,“ vysvětluje staronový starosta.

I po dvouleté přestávce získala „jeho“ kandidátka znovu nejvíc mandátů, on sám pak absolutně nejvíc hlasů.

„Za dva roky jsem dobil baterky. Ani jsem nečekal, že do funkce znovu naskočím tak snadno,“ přiznává.

Nejčtenější

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Žena si nic nedělala ze zákazů řízení, soud ji vykázal z Kroměřížska

Ilustrační snímek

Na obecně prospěšné práce poslal kroměřížský soud mladou ženu z Prostějova, která opakovaně porušila už několik zákazů...

Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert

Vědec Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké...

Vědce a vědecké bádání zaslepila posedlost po kvantitě publikovaných článků, varuje mezinárodní studie, podle níž počet...

Další z rubriky

Ekologové uspěli, v rezervaci Rejvíz se bude od boje s kůrovcem ustupovat

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

Ministerstvo životního prostředí po odvolání Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) zrušilo výjimku, kterou Správa chráněné...

Cyklostezkami protkaný Prostějov nabídne stovku kol v nové půjčovně

V Karlových Varech si zájemci mohou půjčovat kola v době mezinárodního...

Již na začátku března si milovníci bicyklů z Prostějova budou moci zdarma nebo za poplatek na cesty po městě půjčit...

Zbourání bývalé ubytovny by stálo Přerov 25 milionů, rozhodne dotace

Několik desítek obyvatel přerovské ubytovny Chemik se muselo do pondělí 29....

Demolice bývalé sociální ubytovny Chemik měla být symbolický milník v boji přerovské radnice s podnikateli, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz