Starosta Bouzova vítá nový rok ve funkci už přes čtvrt století

  11:55aktualizováno  11:55
Už více než pětadvacet let přeje lidem z Bouzova na Olomoucku vše nejlepší v novém roce stále stejný starosta. MF DNES se vydala přímo na místo pátrat po tom, v čem tkví kouzlo Zdeňka Foltýna pro místní a čím si tak dlouho získává jejich důvěru.

Starosta Bouzova na Olomoucku Zdeněk Foltýn patří k politickým matadorům regionu, ve funkci je už přes čtvrt století. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

„Kusem historie není jenom náš hrad, ale také náš starosta,“ odpovídá vtipně na dotaz ohledně bouzovského starosty například místní mladík, který si přeje zůstat v anonymitě. On sám ještě zdaleka nemá tolik let, kolik si jich Zdeněk Foltýn odsloužil ve funkci.

„Je to obdivuhodné, když si člověk uvědomí, jak je přízeň voličů vrtkavá. Volí ho mí prarodiče, rodiče a teď ho volím i já,“ přemítá mladík.

Zdeněk Foltýn patří mezi nejdéle sloužící starosty v Olomouckém kraji. Na radnici je už od roku 1990 a všechny volby vyhrál s nejvyšším počtem hlasů. Majitelka květinářství Anna Beranová u něj oceňuje, že má jasnou představu, jak by se měla obec rozvíjet.

„Vnímá a zná detailně potřeby občanů a obce. Způsob, jak řeší problémy, svědčí o tom, že se v dané problematice velmi dobře orientuje. Je velmi houževnatý, cílevědomý a neobyčejně pracovitý,“ vyjmenovala Beranová přednosti bouzovského starosty.

„K jeho nesporným kvalitám patří též komunikativnost a argumentační vybavenost,“ doplnila.

„Cením si hlavně jeho svědomitosti, důslednosti a plnění slibů“

Svižným krokem prochází přes upravenou náves senior. Na dotaz, jak hodnotí dlouholetého šéfa Bouzova, se ale zastaví a rád odpoví.

„U starosty si cením hlavně jeho svědomitosti, důslednosti a plnění slibů. Zvlášť to poslední je u politiků na jakékoli úrovni docela vzácné,“ říká osmdesátiletý muž.

Lidé si pochvalují v obci nejen výstavní náves, ale také moderně vybavenou školu a další infrastrukturu.

„Vím, že jeden člověk nic nezmůže a je to i zásluha dalších zastupitelů, ale na vesnici je vše hlavně na starostovi. Jsem ráda, že máme opravdu dobrého ‚šéfa‘. Neumím si představit, že by obec řídil někdo jiný než pan Foltýn,“ uvádí mladá žena, která pospíchá do práce.

Podle ní úplně stačilo, když si v minulém volebním období starosta potřeboval „orazit“ a necelé dva roky na radnici nebyl.

„Můžu říct, že to tehdy moc nefungovalo a je dobře, že je zase zpátky,“ dodala.

Starosta má i kritiky, v osadách mluví o „bouzovocentrismu“

Do bouzovské samoobsluhy přijíždějí manželé Anna a Petr Krylovi z místní části Kovářov. Ti na rozdíl od lidí přímo z Bouzova moc spokojeni nejsou. Podle nich se starosta víc věnuje samotnému Bouzovu a jejich osada zůstává tak trochu stranou.

„Roky čekáme na opravu chodníku, který je v zoufalém stavu, chybí nám vodovod a kanalizace. Člověk chápe, že Bouzov musí vypadat, protože tam jezdí spousta turistů, ale obecní úřad by se měl víc věnovat taky nám v osadách,“ postěžovali si.

Starosta Foltýn kritiku chápe, ale snaží se ji zmírnit a vše vysvětlit.

„Rozhodně to není o nějakém přehlížení osad. Není ale dost dobře možné udělat všechno ve všech osadách, kterých máme celkem třináct. Navíc jsou vzdálené od Bouzova i osm kilometrů,“ krčí rameny.

Vodovod zatím má jen Bouzov, Olešnice a Hvozdečko. „Nejde o nějaký bouzovocentrismus, ale o to, že jsme tak zazásobili pitnou vodou většinu z celkových 1 500 obyvatel,“ zdůrazňuje Foltýn. Podle něj se řeší i vodovod a kanalizace v Kovářově.

„Je to taky o ekonomice, protože v Kovářově žije jen 70 lidí. Třeba udělat tam kanalizaci a propojit ji s naší čističkou, která je od obce vzdálená osm kilometrů, je nemyslitelné. Bavíme se tak o možnosti přispět tam na domácí čističky nebo odpadní vodu dál svážet,“ popsal starosta.

Ozýval se na jednáních MNV, po revoluci přišla výzva od lidí

Zavzpomínal i na dobu, kdy se poprvé stal starostou. „Nejsem rodilý občan, ale pocházím z Olomouce. Do Bouzova jsem šel za prací v družstvu a v roce 1983 jsem se tam přestěhoval,“ vypráví.

Roky patřil ke kritikům vedení obce. „Na zasedáních národního výboru jsem otevřeně říkal, co se mi nelíbí, co by se mělo změnit. V roce 1990 tak za mnou přišli lidé a říkali: Tys kritizoval, měl zajímavé názory a nápady, tak bys teď měl ukázat, co umíš. No a já poprvé poskládal kandidátku nezávislých a šel do toho,“ popisuje Foltýn.

Volby v roce 1990 vyhrál stejně jako všechny další včetně těch letošních. V minulém volebním období si ale dal pauzu.

„Uprostřed minulého volebního období jsem si řekl, že už ne, končím, potřebuji změnu. Jenže letos za mnou začali chodit lidé, ať do toho jdu znovu. Nepočítal jsem s tím, že ještě někdy budu starostovat, ale lidi mě umluvili, abych kandidoval,“ vysvětluje staronový starosta.

I po dvouleté přestávce získala „jeho“ kandidátka znovu nejvíc mandátů, on sám pak absolutně nejvíc hlasů.

„Za dva roky jsem dobil baterky. Ani jsem nečekal, že do funkce znovu naskočím tak snadno,“ přiznává.

Nejčtenější

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Vondroušová i Muchová dominovaly, Češky v baráži Fed Cupu drtí Kanadu

Markéta Vondroušová slaví s týmovými kolegyněmi druhou výhru Česka v fedcupové...

České tenistky míří za vítězstvím v baráži Fed Cupu s Kanadou, v sobotních dvouhrách neztratily ani set a vedou 2:0....

Nejrychlejší cesta k záchraně. Tenistky zvládly baráž Fed Cupu s Kanadou

RADOST. Týmová jednička Markéta Vondorušová zajistila Češkám třetí bod a...

Rychleji už to snad ani nešlo. České tenistky jasně přehrály v baráži Fed Cupu kanadské reprezentantky 4:0. Rozhodující...

Třetí bod a pak Šafářová? Rád bych ji na kurtu viděl, přiznal Pála

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála hovoří s Karolínou Muchovou během...

Sobotní vystoupení svých svěřenkyň sledoval kapitán fedcupového týmu Petr Pála s potěšením. Jak Karolína Muchová, tak...

Další miliony pro firmu bosse Černoška. Na propagaci ji najal i Prostějov

Slavnostního otevření Národního sportovního centra v Prostějově se zúčastnil i...

Agentura TK Plus sportovního bosse Miroslava Černoška získala na střední Moravě monopol na marketingové služby pro...

Další z rubriky

V olomoucké zoo se po letech narodilo mládě kriticky ohroženého velblouda

V olomoucké zoologické zahradě se poprvé od roku 2000 podařilo odchovat mládě...

Dalším mládětem se v těchto začala pyšnit olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Je jím malý velbloud dvouhrbý...

Mobil si kvůli chatování vynutil nožem mladý recidivista, je ve vazbě

Ilustrační snímek

Přerovským policistům se podařilo dopadnout mladého lupiče, který v polovině března v jedné z ulic požádal...

Kontroverzní návrh podoby SEFO je ze hry, hledání nové ale může trvat roky

Vizualizace podoby Středoevropského fóra jak ji pro olomoucké Muzeum umění...

Krize zažehnána, hlásá oficiální tisková zpráva k projektu Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Jak ale dokládá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz