Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

U migrény neposlouchejte pochybné rady a jděte k lékaři, říká primářka neurologie

  4:52
Kde lékaři z běžných ordinací končí, experti z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v prostějovské nemocnici začínají. Vysoce specializované pracoviště pomáhá lidem zvládat těžké chronické bolesti a migrény, jejichž intenzivní příznaky mohou pacienty téměř vyřadit z běžného života. „Pracujeme s lidmi, kteří na léčbu vážných chronických bolestí čekali třeba i několik let,“ říká primářka neurologie Nemocnice AGEL Prostějov Gabriela Krejstová.
Fotogalerie1

Primářka neurologie prostějovské nemocnice Gabriela Krejstová. | foto: Nemocnice AGEL Prostějov

Jaká byla motivace pro založení specializovaného centra v Prostějově?
Ta myšlenka vznikla už asi před šesti lety, kdy jsem se účastnila Akademie neurologie v Amsterdamu. Tam jsem se dozvěděla o nové biologické léčbě migrén. Dokonce již byla k dispozici v Evropě a postupně se ji podařilo dostat i do České republiky. Vznikla první specializovaná centra, dříve vázaná na fakultní nemocnice a na pracoviště, která se zabývala léčbou roztroušené sklerózy. Tím, že jsme věděli, jaká léčba přijde a jaké jsou její možnosti, jsme pro ni začali vybírat pacienty.

Kolik jich bylo?
Hned na počátku jsme jich měli vytipovaných osm, u nichž jsme předpokládali, že by jim mohla pomoci. Kapacita center byla ale velmi omezená, začaly vznikat čekací listiny. Pacienty jsme museli odesílat na vzdálená pracoviště. Měla jsem například pacientku s migrénou, která na biologickou léčbu čekala víc než rok.

Takže hlavním cílem bylo přiblížit tuto léčbu pacientům z regionu?
Pod vedením Czech Headache Society postupně vzniká síť specializovaných poraden a ambulancí. V Olomouckém kraji před naším centrem již dvě existovala, ale my jsme chtěli vyjít vstříc nejen našim pacientům, o nichž jsme už věděli, že je pro ně léčba vhodná.

Zřízení centra je výsledkem několikaletého úsilí, že?
Poprvé jsem o udělení certifikátu žádala už v roce 2019, museli jsme ale nejdřív zajistit celou řadu podmínek. Kritéria se postupně dařilo plnit, museli jsme například pořídit zobrazovací metody a vyškolit vlastní tým tří odborníků. Získání certifikace pro centrum bylo obtížné, ale na druhou stranu s vysoce specializovanými službami už máme zkušenosti, naše iktové centrum pro pacienty s cévní mozkovou příhodou získalo opakovaně ocenění na světové úrovni. Rozšiřování možností nám dává smysl a umožňuje nám pomáhat pacientům s co možná nejširší škálou potíží.

Migréna je podobná epilepsii, ale umíme jí sebrat zbraně, říká neurolog

Kdo k vám do poradny nejčastěji přichází?
Jsou to pacienti s bolestmi hlavy všech typů. Přicházejí od svých praktických lékařů a neurologů, kde již byli vyšetřeni a mají třeba i nastavenou nějakou léčbu. Ideálně už přicházejí se zprávou, v níž je popsané, jaké mají bolesti a s jakými dalšími nemocemi se léčí. Zjistíme, jaká vyšetření už prodělali a jak můžeme dále při hledání diagnózy pokračovat. Díky tomu lze přijmout všechny pacienty s jakýmkoliv typem bolesti hlavy, teprve poté u nás postupně procházejí pomyslným sítem.

Kdo zbývá na jeho konci?
Až k biologické léčbě se dostane jen zlomek lidí. Je to detektivní práce. V případě migrén a bolestí hlavy, které jsou multifaktoriálním onemocněním, je klíčové léčbu individualizovat a sledovat, na co a jakým způsobem pacient reaguje.

Vaše oddělení získalo letos také oprávnění předepisovat léčebné konopí. Lze jej využít i při léčbě bolestí hlavy?
Užití konopí konkrétně na migrénu je zatím předmětem výzkumů. V centru tuto léčbu sice dostává jedna pacientka, která má nastavenou biologickou léčbu určenou na migrénu, ale zároveň má i několik dalších onemocnění. Konopí se obvykle předepisuje na polyneuropatickou bolest. Má obrovský léčebný potenciál především na chronickou neutišitelnou bolest. Musí se u něj však dodržovat řada indikačních omezení. Dává se i u poúrazových stavů nebo na spasticitu (komplexní porucha svalového napětí – pozn. red.) u pacientů s roztroušenou sklerózou. V zahraničí už u pacientů s migrénou konopí testují, jsou již zaznamenány i částečné úspěchy, takže je možné, že se v budoucnu jeho použití rozšíří. Všechno je ale otázkou probíhajících výzkumů.

V Olomouci poprvé voperovali pacientovi neurostimulátor, který umí utnout bolest

Lze migrénu označit za civilizační chorobu?
Ze zkušeností už víme, že je to otázka životního stylu. Lidé jsou vystaveni velkému stresu. Mezi nejčastější bolesti hlavy patří takzvané tenzní bolesti, u migrény je mezi spouštěči řada faktorů z vnějšího prostředí, jedním z nejčastějších je právě stres. Takže rostoucí počty pacientů s migrénami s tím nepochybně souvisí.

Znamenají pro ně nové metody léčby větší naději?
Biologická léčba je vyvrcholení na stupnici možných řešení. Nejdříve se proto snažíme bolesti ovlivňovat farmakologicky pomocí léků, které jsou na popsané problémy doporučené. Co si pacienti často neuvědomují, je to, že léčba nezabírá okamžitě. Současné doporučení je neměnit léky rychle a vydržet s nimi po stanovenou dobu, aby se jejich efekt mohl projevit. Řešením může být i vhodná kombinace léčiv, od pacientů to ale vyžaduje trpělivost. Čas na biologickou léčbu je až tehdy, pokud žádná jiná dlouhodobě nezabírá. I z toho důvodu máme konkrétně v našem centru na biologické léčbě zatím jen dvě pacientky, jsme teprve a začátku.

Zaznamenala jsem, že pacienty pak biologická léčba provází po zbytek života…
Naprosto zásadní je spolupráce s pacientem, proces léčby se průběžně vyhodnocuje. Pokud biologická léčba nemá dostatečný efekt, určitě je možné ji vysadit. Opět se vracíme k potřebám konkrétních lidí. Pokud léčba zabírá a pacient je s ní spokojený, pak mu zůstává. Dříve se i doporučovalo biologickou léčbu po nějaké době vysadit a zkrátka počkat, co to udělá.

Co mohou lidé sami pro sebe udělat, pokud je trápí migrény?
Čím dříve se léčba zahájí, tím lépe pro pacienta. Pokud člověka sužují dlouhodobě silné bolesti, není vhodné čekat na účinky pochybných rad či doporučení. Obrátit by se měl včas na lékaře, ať už na svého praktika, nebo na odborníka, například neurologa. Je potřeba odhalit příčinu bolesti, ta totiž může být jakákoliv. I kdyby se třeba nakonec ukázalo, že nejde o nic vážného, právě od toho tu poradny jsou – aby pomáhaly hledat řešení přetrvávajících potíží.

Obrací se lidé s bolestmi hlavy na vaše centrum i přímo?
Hodiny pro poradnu jsme museli rozšířit. Původně před lety jsme měli vymezené jen dvě hodiny v úterý, nyní se bolestem hlavy věnujeme tři dny v týdnu. Evidujeme v současné době kolem sedmdesáti pacientů, s nimiž dále pracujeme a připravujeme je pro proces nastavování léčby. Odhadujeme, že na počátku příštího roku by k biologické léčbě mohlo dospět dalších čtyři nebo pět pacientů.

14. října 2024

Střední školy Olomoucký kraj

Přihlášky na střední školy lze podávat od 1. do 20. února 2025. Jak vyplnit přihlášku a důležité termíny najdete v kompletním návodu.

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Po návratu ze Zanzibaru zemřela na malárii. Nakažených Čechů přibývá

Premium

Cestovní kanceláře, které lákají turisty na křišťálově čisté moře, bělostné pláže a africkou kulturu ostrova Zanzibar, mají úspěch. Míří tam stále více Čechů. Přibývá ale i těch, kteří si kromě...

Sparta zůstává v čele, Kladno rozebralo Vítkovice. Repríza finále pro Pardubice

Ani po 38. kole hokejové extraligy se pořadí na čele nemění. Sparta zvládla napínavý zápas s Hradcem 5:4 a udržela za sebou Litvínov, jenž uspěl 3:2 nad Kometou. Poosmé v řadě prohrály Vítkovice,...

Chorý o své aféře: Ta nálepka už nejde strhnout. Nechcete mluvit o fotbale?

Premium

Od našeho zpravodaje ve Španělsku Zprávy žádné. Důkazy žádné. Vyšetřování žádné. Jen pachuť a vnitřní naštvání, protože ho nařkli, že rasisticky urazil soupeře. Už je to víc než měsíc. Fotbalista Tomáš Chorý, stožár ze slávistického...

S Ferancem se rozloučili blízcí i politici. Moudrý a pracovitý, shrnula Schillerová

Rodina, přátelé a také řada vysoce postavených politiků se v pátek rozloučila se zesnulým poslancem a někdejším náměstkem ministra dopravy Milanem Ferancem z hnutí ANO. Pohřeb se konal v olomoucké...

Novým rektorem Univerzity Palackého bude právník a poslanec Michael Kohajda

Novým rektorem olomoucké Univerzity Palackého ve středu akademický senát zvolil Michaela Kohajdu z právnické fakulty. Poslanec za KDU-ČSL nahradí dosavadního rektora Martina Procházku, který znovu...

22. ledna 2025  16:58,  aktualizováno  18:08

Řidič převrátil tahač s kontejnery plnými odpadu, zůstal zaklíněný uvnitř

Nákladní souprava převážející odpad havarovala v úterý ráno v Hranicích na Přerovsku. Řidič zřejmě jel příliš rychle a na okružní křižovatce kolos převrátil.

22. ledna 2025  13:36

Olomouc chce tlačit lidi k přihlášení trvalého bydliště, třeba přes parkování

Olomouc chce napravit situaci s obyvateli, kterým říká černí pasažéři. Označuje tak ty, kteří zde žijí, ale trvalé bydliště mají nahlášené jinde. Radnice kvůli tomu přichází o stamiliony ročně,...

22. ledna 2025  11:49

Atrium Flora a Myslbek kupuje developer Morávek. Zaplatil za ně osm miliard

Pražské obchodní centrum Atrium Flora a obchodně-administrativní pasáž Myslbek v ulici Na Příkopě kupuje od zahraničních majitelů olomoucký developer Richard Morávek. Zástupci jeho investičního fondu...

22. ledna 2025  8:46

Jaké vybrat doplňky stravy pro děti
Jaké vybrat doplňky stravy pro děti

Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli ve správném fungování organismu, protože se účastní metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Kvalitní strava je...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...