Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Koupání bez chemie nabídne v Olomouckém kraji další biotop

  11:10
Alergikům i příznivcům koupališť bez zápachu chloru přibude v Olomouckém kraji nové místo, kam mohou vyrazit. Další koupaliště s hlídanou, ale čistě přírodní vodou, chystají postavit tři sousedící obce z Olomoucka. Velká Bystřice, Hlubočky a Mrsklesy chtějí společně příští rok začít stavět Biotop Burk.

Vizualizace plánované podoby přírodního koupaliště, do jehož stavby se chtějí příští rok pustit tři obce ležící nedaleko Olomouce. Biotop Burk má nabídnout padesátimetrový bazén, prostor pro neplavce či tobogán. | foto: Obec Mrsklesy

 V kraji vsadili na stále populárnější biotopy už na více místech a zájem měli i na dalších, plány ale zhatil nedostatek peněz. „Máme vykoupené všechny pozemky, teď plánujeme, pracujeme na projektu a řešíme technické věci,“ řekl starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Biotop Burk se má skládat z padesátimetrového bazénu, části pro neplavce, tobogánu a sociálního a stravovacího zázemí. Projekt si zatím platí obce samy.

„Každá do projektu dala dva miliony korun. Snažíme se získat dotaci, ale zatím se nám to nepodařilo,“ sdělil Pazdera.

V současné době je nejmladším biotopem v regionu biokoupaliště v Laškově na Prostějovsku, které otevřelo v roce 2019. Letos se v něm ale nikdo nevykoupe, a to kvůli výstavbě kanalizace v obci a sousedním Pěnčíně.

„Do Laškova je teď zákaz vjezdu. Přijíždějící návštěvníci by tak museli nechat auto na silnici a jít dva kilometry pěšky, což je nepřípustné,“ řekl místostarosta Pavel Spáčil s tím, že koupaliště by tak bylo otevřené pouze pro místní, což by se obci nevyplatilo.

„Kapacita by byla zaplněná pouze ze třetiny. Museli bychom navýšit cenu vstupného, abychom mohli dát výplatu plavčíkovi a další obsluze. To jsme nechtěli,“ dodal Spáčil.

V Litovli musí omezovat počet návštěvníků

O letních prázdninách se tak v kraji bude možné vykoupat v biotopu pouze v Otaslavicích, Pasece nebo v Litovli. Právě tam je přírodní koupaliště už od roku 2013 a každoročně se v něm vystřídá až tisíc lidí denně. Letos je ale kapacita omezená.

Co je biotop

Voda v biotopech není ošetřována žádnými chemickými čističi. Čerpadla ji ženou do filtračních lagun, kde se o její čistotu starají vodní rostliny a přírodní ekosystémy. Koupání je tak vhodné i pro alergiky, a navíc taková koupaliště nezatěžují životní prostředí.

„Kvůli proticovidovým opatřením máme zavedené turnikety, abychom korigovali počet návštěvníků v areálu. Lidé se mohou podívat na internetu, zda je ještě místo,“ shrnul starosta Viktor Kohout.

Přírodní koupaliště má letos otevřeno už od 12. června a pro návštěvníky připravilo i novinky.

„V areálu jsme zavedli bezplatnou wi-fi a koupili nový přídavný filtr. Voda tak bude ještě průzračnější,“ nastínil starosta.

Podle Asociace biobazénů a jezírek je biokoupání stále populárnější alternativou k bazénům s chemickou úpravou vody.

Vodu čistí příroda

„Voda se v biotopech čistí biologickými procesy, které mohou podpořit technická opatření. Biofiltrací se dosahuje měkké přirozené čisté vody nezatěžující kůži a neobtěžující zápachem,“ vyzdvihla výhody ředitelka asociace Jana Šimečková.

O vybudování přírodního koupaliště uvažovali v regionu také třeba v Náměšti na Hané nebo Velkém Týnci na Olomoucku. Kvůli nedostatku peněz od toho ale nakonec upustili.

„Biotop je krásná věc, ale museli jsme ho odložit kvůli důležitějším záležitostem. Městys nemá například v pořádku místní silnice a jejich oprava má přednost,“ zdůvodnila starostka Náměště Marta Husičková. Podobná je situace i ve Velkém Týnci. 

„Nedostali jsme dotaci, takže jsme se rozhodli, že koupací biotop nebude,“ konstatoval místostarosta Stanislav Denk.

V přírodních nádržích je voda zatím v pořádku

Milovníci koupání v přírodě mohou kromě biotopů využít i různá čistě přírodní koupaliště v kraji. V těch populárních je zatím podle hygieniků voda v pořádku.

V Plumlovské přehradě, kde bývají s čistotou problémy, je sice kvalita kvůli snížené průhlednosti mírně zhoršená, ale voda je stále hodnocena jako nezávadná. Je však doporučeno se po koupání osprchovat. 

„Na základě odběrů z konce června hodnotím kvalitu vody z důvodu snížené viditelnosti jako jakost číslo dva, pro občany je označena zeleným smajlíkem,“ uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny krajské hygienické stanice Eva Čehovská s tím, že z hlediska sinic je voda v pořádku.

V polovině června odebírali hygienici vzorky i ze štěrkopískových jezer Poděbrady, kam v létě míří hlavně lidé z Olomouce a okolí. Ti se tam mohou koupat zcela bez obav, s kvalitou vody tam podle hygieniků problém nebývá dlouhodobě.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

Vandalové ničí značení stezek pro bikery, hrozí zranění i srážka s turisty

Každý měsíc musí správci Hanáckých stezek, sjezdových tratí pro bikery, které se nacházejí v lese u Plumlovské přehrady...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

POHLED: Nepředvídatelný Krejčí. Zpohodlněl doma, či převáží geniální mysl?

Mezi krajany nenajdete moc středních útočníků, kteří by se mu za poslední dekádu mohli alespoň trochu přiblížit. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý z Hranické propasti měl jizvu v podbříšku, policie prosí o pomoc

Mrtvý neznámý muž, kterého vytáhli potápěči 3. srpna z hladiny Hranické propasti, nezemřel násilnou smrtí. Kriminalisté...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Výdělky z brigád zaostávají za průměrem, studentům konkurují třicátníci

Přestože se letní prázdniny přehouply do druhé poloviny, v Olomouckém kraji je stále velký zájem o brigádníky. Kdo si...

Pro cibuli nebo brambory z pole jezdí lidé i stovky kilometrů

Cibule, brambory, rajčata nebo melouny. Cena od pěti do deseti korun za kilo. V Olomouckém kraji jsou díky samosběrům...

Podražila i domácí pálenka, někde dají lidé za litr až o sto korun víc

V Olomouckém kraji otevřely první pálenice, do kterých mohou lidé nosit ke zpracování letošní sesbírané ovoce, jako...

Využití prázdného kláštera pro nemocné je ohroženo, památkáři mají výhrady

Plánovaná rekonstrukce kláštera Milosrdných bratří v Prostějově spojená s přeměnou na centrum pro lidi trpící...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...