Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tvZatím totiž není možné odvézt zbylé cisterny. Zástupci Hustopečí nad Bečvou, požádali hygieniky o pravidelný monitoring vytipovaných studní, protože lidé mají obavy o jejich znečištění nebezpečnou chemikálií.
Některé sondy jdou až do hloubky čtyř metrů. Na místě dnes zasahuje na sto hasičů, sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová. Odborníci začali na místě kvůli zjištění rozsahu kontaminace odebírat vzorky půdy, výsledky by měly být známy kolem 20. března.
„Stále měříme ovzduší, i nadále jsou výsledky negativní. Odebíráme vzorky, stejně jako Česká inspekce životního prostředí a Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje,“ uvedla mluvčí hasičů. Místo zásahu stále monitorují drony.
Sondážní jámy odborníkům na místě slouží pro rychlé zmapování kontaminačního mraku, hasiči k jejich hloubení požívají pásové rypadlo. Z dosavadních dvaceti byly čtyři zasaženy benzenem, řekl Petr Mothejl z firmy Dekonta, která má sanaci na starosti.
Sanace benzenu může trvat dva roky, nasazená firma likvidovala i yperit v Libyi![]() |
„Tato vrstva benzenu na hladině podzemní vody se odčerpává, tím zamezujeme dalšímu šíření,“ uvedl Mothejl. V případě Hustopečí operuje firma na velmi propustném hydrogeologickém prostředí, které negativně ovlivňuje rozsah šíření kontaminace.
Pokračuje očista cisteren parním generátorem
Hasiči dnes pokračují v očistě cisteren za pomoci parního generátoru, páru chtějí postupně využít pro hrubou očistu zbylých 12 poškozených cisteren a snížení výbušné koncentrace chemikálie uvnitř vagonů a v jejich bezprostředním okolí.
Pojízdný parní čistič k zásahu zapůjčily České dráhy z Centra historických vozidel, jde o lokomotivu Brejlovec. „Nahrubo očistíme další vagony. Hasiči Správy železnic připraví na dráze prostor pro nákladní soupravu, která odveze poškozené cisterny, jakmile to půjde,“ vysvětlila Balážová.
28. února 2025 |
Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tvOdborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského dnes začali odebírat vzorky půdy kvůli kontaminaci na polích zasažených spalinami z hořícího benzenu. Zaměřují se na oblast ve směru převládajícího větru v době hoření, to znamená směrem na severovýchod k obcím Poruba a Palačov.
„Očekáváme, že na základě získaných výsledků bude možné určit míru kontaminace půdy, vliv požáru a případně rozhodnout o rozšíření zájmového území a jeho dovzorkování,“ řekla mluvčí ústavu Petra Hrabčáková.
Vzorky z vytipovaných studní budou dnes znovu odebírat hygienici, při posledním odběru byla v jednom z pěti odebraných vzorků identifikována přítomnost benzenu, hodnota však byla pod hygienickým limitem.
Hasiči ve čtvrtek dokončili odčerpávání benzenu z poškozených cisteren, zásah jim zabral několik dní. Z nákladu 1 020 tun benzenu přečerpali čerpadly na nebezpečné látky zhruba 400 tun chemikálie, zbytek při mohutném požáru shořel nebo se dostal do půdy.
Lidé se bojí o studny
Krajská hygienická stanice pravidelně odebírá vzorky vody u nemovitostí stojících nedaleko místa neštěstí. Zástupci Hustopečí nad Bečvou, požádali hygieniky o pravidelný monitoring vytipovaných studní, protože lidé mají obavy o jejich znečištění nebezpečnou chemikálií.
„Zatím podle dostupných informací je voda v pořádku, hodnoty sledovaných látek jsou výrazně pod přípustnými limity,“ ubezpečila starostka Hustopečí Júlia Vozáková. Přesto nechce radnice nic ponechat náhodě. „Je důležitý co nejčastější monitoring,“ doplnila.
Hygiena bude prověřovat vedle několika nemovitostí studny především v chatové oblasti u řeky Bečvy. „Věřím, že vše dopadne dobře. Pokud se někde objeví zvýšené koncentrace, je zde varianta připojení na náš vodovod, který je tam doveden,“ vysvětlila starostka Hustopečí.
„Ujišťujeme odběratele, že situaci průběžně preventivně monitorujeme. Informujeme veřejnost, že odebíraná surová voda z jímacího území Ústí i dodávaná pitná voda do skupinového vodovodu Záhoří je bez známky benzenu,“ uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Přerov Jiří Pavlík. Také obyvatele Hustopečí nad Bečvou dnes vlastník a provozovatel úpravny vody, obec Starý Jičín, ubezpečil, že dodávaná pitná voda splňuje hygienické limity.
Železničáři opraví koleje
Pro další postup likvidačních prací bude důležité uvést do provozuschopného stavu koleje, které jsou v místě havárie poškozené, aby bylo možné cisterny odvézt.
„Jde o uhnuté koleje a další poškození, která se budou opravovat mechanicky nebo autogenem za asistence hasičů, protože pořád jsme v kontaktu s nebezpečnou chemickou látkou,“ popsal mluvčí Správy železnic Martin Kavka.
Až budou koleje opraveny, najede na ně speciální nakolejovací vlak, který bude cisterny postupně zvedat na trať. Opravy kolejí budou hotovy pravděpodobně v průběhu víkendu.
Obnovení provozu vlaků na trati mezi stanicemi Hranice na Moravě a Valašské Meziříčí bude záležet na míře kontaminace. Může jít o týdny, ale i o měsíce, pokud je benzen hlouběji v zemi.