Diskuse k článku

Babyboom už zřejmě v kraji skončil, počet narozených dětí se začal snižovat

Pomalu, ale jistě se na většině porodnických oddělení v Olomouckém kraji začíná rodit méně dětí. I když v některých nemocnicích zněl loni první křik v životě miminek častěji než v roce 2009, jinde už zaznamenali oproti minulosti úbytek v desítkách novorozenců. Babyboom posledních let tak na Hané končí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Neumětel

Porodné kopíruje sociální dávky

Moje známá dělá sestru na porodnickém oddělení menší nemocnice od konce 80. let. Říká, že křivka porodnosti přesně kopíruje sociální podporu (dávky, porodné, mateřskou, rodičovskou), samozřejmě s cca ročním zpožděním. Můžeme si o tom myslet, co chceme, můžeme to zpochybňovat, ale prostě fo funguje.

.

A nastává otázka, co vlastně chceme. Jestli dalších 20 km dálnic, nebo alespoň zpomalení špatné demografické situace. Jestliže na prosté udržení je třeba 2,1 dítěte na ženu, je zjevné, že dvě děti v rodině nestačí. Pokud nechceme do 100 let vyhynout (myslím tím bílí Češi), tak stát musí začít masívně podporovat rodiny s třemi dětmi. O tom, že to jde stačí zabrousit do 70. let. Do čeho jiného bychom měli investovat než do dětí a budoucnosti národa. Když se nevzpamatujeme my, převálcují nás jiní, kteří mají natalitu násobné vyšší. Zatím to ještě máme ve vlsatních rukou, ale čas se zkracuje.

0/0
13.1.2011 9:11

Najdete na iDNES.cz