Prohlídka během slavnostního otevření  asistenčního domu v Temenici. Snímky...

Prohlídka během slavnostního otevření asistenčního domu v Temenici. Snímky nabízejí pohled do interiéru domu. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Autisté v Šumperku vyrážejí až na pětidenní pobyty, je to rarita

  • 0
Společnost Dětský klíč otevřela v Šumperku takzvanou odlehčovací službu, která pomáhá autistům a jejich rodinám. Poskytuje pomoc dětem i dospělým od šesti do třiceti let.

Odlehčovací služba je druh sociální služby pro lidi dlouhodobě pečující o postižené. Autistům zajistí několikadenní opakovaný pobyt spojený s odbornou péčí o klienty.

Pomoc rodinám nabízí šumperská obecně prospěšná společnost Dětský klíč. „Podobné takto koncipované zařízení u nás v republice neexistuje. Dá se říct, že můžeme sloužit jako referenční pracoviště,“ sdělila ředitelka Dětského klíče Věra Nedomová.

Brzy po otevření objektu našel plné využití. „V současné době máme už šestnáct klientů, se kterými pracujeme, a s dalšími jednáme,“ sdělila sociální pracovnice Dětského klíče Daniela Symerská. Zařízení je podle ní určené dětem i dospělým od šesti do třiceti let.

V moderní dřevostavbě je celkem pět barevně odlišených bytů, najednou tam najde péči pět klientů. V budově je knihovna, relaxační místnost, společné prostory, kuchyňky. Architekt myslel i na pobyt venku, takže u objektu jsou venkovní terasy.

Autismus

Ročně se v Česku narodí až 2 000 dětí s autismem. Jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Kvůli ní dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je narušen především v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.
Příčinu autismu se nepodařilo odhalit. Autismus je v podstatě syndrom, který se diagnostikuje na základě projevů chování. Projevuje se buď od dětství nebo v raném věku (do 36 měsíců).
Autismus nelze vyléčit, ale pomocí různých terapeutických metod lze zlepšit sociální a komunikační dovednosti.

„Najednou tady může být pět klientů. Délka pobytu je maximálně pět dní a je možné ho podle potřeby opakovat,“ upřesnila Symerská.

Dětský klíč zajišťuje péči nejen o autisty, ale i o lidi s dalšími postiženími. „Co se týká klientů s poruchou autistického spektra, tak kromě odlehčovací služby máme na starost osobní asistenci, sociální rehabilitaci a odborné sociální poradenství,“ vyjmenovala Nedomová.

Do otevření centra odlehčovacích služeb pro autisty nabízel Dětský klíč odlehčovací službu pouze ve dvou bytech v Šumperku, kterou začal poskytovat před jedenácti lety. Tyto byty bude využívat i nadále.

Šumperský starosta Tomáš Spurný vyzdvihl novinku a ocenil společnost Dětský klíč. Město poskytlo slevu na pozemky, které potřebovala. „Jsme rádi, že je tady máme. Je to velmi užitečná a prospěšná instituce a otevřené centrum odlehčovací péče je jedinečné zařízení, které bych přál každému regionu,“ vyzdvihl Spurný.

„O vybudování odlehčovací služby jsme začali přemýšlet před devíti lety. Teď se to konečně povedlo,“ pochvaluje si Nedomová. Stavba si vyžádala náklady ve výši 21 milionů, z toho 20 milionů byla dotace z evropských fondů.

Odborníci v Olomouci

Podobné zařízení sice v regionu není, ale lidem s poruchou autistického spektra pomáhají odborníci i v Olomouci. Jednak jde o příspěvkovou organizaci kraje Klíč a obdobné služby nabízí také spolek Zet–My.

„Letos jsme otevřeli pobytovou službu pro autisty. Celkem umožňuje péči o jedenáct klientů, z toho pět dětí a šest dospělých,“ sdělil ředitel Klíče Petr Matuška. K tomu Klíč poskytuje nepobytové ambulantní služby.

Spolek Zet–My letos spustil terénní odlehčovací službu pro dětské autisty. „Náš zaměstnanec vyjíždí do rodiny, kde se věnuje dítěti, dospělí tak mají čas si odpočinout. Jezdíme s dětmi i na výlety. Službu poskytujeme jak přes týden, tak i o víkendech,“ popsala ředitelka spolku Naděžda Škrabalová.

Od ledna příštího roku otevřou i ambulantní služby pro autisty. „Do budoucna bychom určitě rádi nabídli odlehčovací službu na úrovni šumperské, ale k tomu je ještě velmi dlouhá cesta,“ podotkla ředitelka spolku.

28. února 2021