Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Šternberské vojenské opravny už patří nové firmě, ta je chce rozšířit

  13:40
Vojenské opravárenství a vojenská výroba, která má ve Šternberku tradici, zůstanou zachovány. Po státních vojenských opravnách VOP CZ převzala závod firma Excalibur Army. Ta vyhrála tendr a už i podepsala kupní smlouvu. Státu za areál zaplatila 152 milionů korun a chce provoz rozšířit.

Dílny šternberského vojenského opravárenského podniku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jeden z největších zaměstnavatelů na Šternbersku, někdejší podnik VOP Šternberk, který byl začleněn do skupiny VOP CZ, musel skončit. Armáda pro něj neměla dost zakázek. Přitom zde pracovaly stovky lidí. Teď je šance, že práce alespoň pro část z nich zase bude.

"Naším cílem je ve Šternberku nejen udržet, ale i rozšířit výrobu," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný. Firma měla v areálu už delší dobu pronajatu část výrobních prostor, kde postupně zaměstnala přes 130 lidí někdejšího VOP Šternberk. Teď může výrobu dál rozvíjet.

"Chceme postupně rozšiřovat kolektiv zaměstnanců o kvalifikované dělnické profese. V dohledné době pravděpodobně vytvoříme několik desítek dalších pracovních míst," nastínil Novotný.

Město nového majitele vítá. "Je to pozitivní a jistý krok do budoucna, jak v oblasti zaměstnanosti, tak i v přínosu pro rozvoj celého regionu," řekl ke změně vlastníka starosta Šternberka Stanislav Orság. Podnik je podle něj desítky let součástí života města i regionu.

"Byl nejen důležitým zaměstnavatelem, ale i partnerem města a desítek dalších šternberských organizací. Doufám, že nadcházející období ukáže, že to byl pro naše město i celý region krok správným směrem," věří Orság.

Excalibur Army už měl část areálu pronajatou

Společnost Excalibur Army ve výběrovém řízení nabídla vyšší kupní cenu a porazila jediného konkurenta - firmu STV Group. Za koupi celého šternberského závodu vojenských opraven zaplatila 152 milionů korun.

Excalibur Army

Firma vznikla v roce 1995 jako obchodní společnost zabývající se obchodem s vojenskou technikou a materiálem. Od roku 2000 rozšířila svou činnost o prodej speciálních náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku a nákladní automobily. Od roku 2005 navíc vlastní areál bývalého vojenského opravárenského podniku v Přelouči, kde otevřela opravárenskou dílnu s lakovnou pro vojenskou techniku. Společnost se neustále rozšiřuje a modernizuje vojenskou techniku. Svou výrobu rozšířila i do Šternberka, kde nyní koupila tamní vojenské opravny.

"Jsem rád, že se varianta prodeje celého areálu ukázala jako reálná a úspěšná," sdělil generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Excalibur Army rozjela už dříve výrobu ve Šternberku v prostorách pronajatých od státu. Firma, která má pobočky v několika místech republiky, připravovala růst také ve Šternberku. Jenže narážela na ještě nedořešenou budoucnost areálu.

"Podařilo se nám rozjet výrobu v pronajatých halách a zaměstnat řadu bývalých pracovníků vojenského opravárenského podniku. Další rozvoj ale brzdilo majetkové uspořádání," uvedl mluvčí Excalibur Army Lukáš Novotný.

V možnostech firmy podle něj bylo přivést do města i více zakázek. To by ovšem v pronajatých prostorách podle něj nešlo. Proto se společnost rozhodla ucházet se v tendru o koupi celého komplexu.

Zbylí zaměstnanci VOP dostali několikaměsíční odstupné

Zaměstnanci VOP Šternberk dostávali postupně výpovědi, protože prodej se měl uskutečnit bez nich. Šlo o ty, kteří nepřešli do Excaliburu. Nabídku "véopéčka", aby někteří z propouštěných pracovníků jen přešli do výroby v Šenově na Novojičínsku, lidé nevyužili.

Poslední část z někdejších téměř 350 zaměstnanců zůstala pracovat ve šternberské části VOP CZ na civilní části státních zakázek nebo se starala o chod areálu a dostala výpovědi letos. Ti nyní chtějí navázat kontakt s novým majitelem.

"Já bych se chtěl v každém případě vrátit. Pokud mě vezmou, tak nebudu váhat," řekl dlouholetý zaměstnanec, který si nepřál zveřejnit své jméno. Propuštění pracovníci šternberského závodu VOP CZ dostali odstupné od tří do pěti měsíčních platů.

"Je o ně postaráno v průměru do konce července," uvedl ředitel VOP CZ Adolf Veřmiřovský. Více než třetinu zaměstnanců VOP Šternberk už loni zaměstnal Excalibur Army v pronajatých prostorách. S nimi rychle rozjel výrobu dílů pro pozemní techniku a také opravy motorů.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Hana Vacková, Ladislav Hynek, Ludvík Šulda, Marek Obrtel, Ladislav Okleštěk, Radim Fiala, Antonín Fryč, Marian Jurečka, Tomáš Müller

  • Nejčtenější

Hasiči při projíždění sídlišť opět narazili. Řidiči ale nemají kde parkovat

Špatně zaparkovaná auta na sídlištích hasičům už dlouho komplikují zásahy. Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje...

Komise skončila vyšetřování otravy Bečvy, žádá mimořádnou schůzi Sněmovny

Parlamentní komise k vyšetřování otravy Bečvy schválila svou závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka...

ZVOLNĚNÍ: Nedoceněný Krejčí? Už dost s tím, prosím. Start ukázal opak

Božský Jágr. Nepřekonatelný Hašek. Obětavý Plekanec. Bezstarostný Pastrňák. Snad u každého slavného hokejisty se vám...

Třaskavé derby pokazil sudí, Olomouc poškodil. Nepochopitelné, čílil se Jílek

Na otázku, zda se cítí okradeni o výhru, kývl: „Souhlasím.“ Trenér olomouckých fotbalistů Václav Jílek po domácí remíze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčí upozorňoval rozhodčí: Nelíbí se mi, jak hráči padají a zakrývají puk

Sotva si oddechl a hned mazal zpátky. David Krejčí odehrál téměř celou přesilovku, odjel na lavici a za necelých dvacet...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Pokus se solankou nemohl ohrozit život v Bečvě, řekli rybáři inspekci

Letošní pokus s roztokem chloridu sodného v řece Bečvě nemohl ohrozit kvalitu vody, ani tamní flóru a faunu. Tvrdí to...

S moderní výukou pomůže šumperské Střední škole řemesel „kobot“

Šumperská střední škola získala supermoderní pomůcku. Více než 650 tisíc korun na takzvaného kooperativního robota,...

Mladík toužil po cigaretách, násilně vynucená krabička ho poslala za mříže

Několikaleté vězení hrozí kvůli jediné krabičce cigaret mladíkovi, který se v Přerově rozhodl dostat ke kuřivu bez...

Pochoutky nezůstanou samy, k jídlu se v Prostějově přidává i hudba

V centru Prostějova v sobotu pokračuje první ročník akce Festival dobrého jídla, do které se zapojily místní kavárny,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...