Poslanec a místopředseda ODS Martin Novotný.

Poslanec a místopředseda ODS Martin Novotný. | foto: Petr Topič, MAFRA

Zákulisí krajské ODS: Novotný pykal za nezájem o okresy i za Langera

  • 0
Úspěch olomouckého primátora Martina Novotného na víkendovém kongresu ODS má pro novopečeného místopředsedu strany hořkou příchuť. Komplikace na cestě do funkce odkryly jeho politickou slabinu a také výrazný kus zákulisí života a fungování ODS v Olomouckém kraji.

To, že Novotného cesta k postu místopředsedy bude krkolomnější, než se zdálo, se ukázalo minulý týden ve středu na regionálním sněmu ODS v Olomouckém kraji. Měl určit, kdo získá nominaci do voleb místopředsedů na kongresu strany.

Novotný do něj vstupoval jako favorit. Coby lídr regionu byl nedávno zvolen poslancem, je i primátorem a místopředsedou krajské organizace. Přesto všechno právě ve své mateřské krajské buňce ODS nominaci nezískal. Bylo to velké překvapení.

Novotný tak ve hře o místopředsednický post zůstal jen díky nominacím z dalších regionů. A o víkendu se nakonec místopředsedou ODS stal. Nejprve kandidaturu položil, díky vývoji situace se ale do boje vrátil a zvítězil.

Na regionálním nominačním sněmu se mu ale tak nedařilo. Jeho protikandidátem, a nakonec i vítězem bitvy byl další z krajských místopředsedů ODS Petr Sokol, který je zároveň i předseda prostějovské organizace strany.

První příčinou Novotného komplikací byla ztráta okresů

Bylo tak jasné, že hlasy z Prostějovska patří Sokolovi, Olomoucko se postavilo za "svého" Novotného. Tomu se navíc dle dostupných informací podařilo získat na svoji stranu i hlasy z Jesenicka. Rozhodující roli pak sehráli občanští demokraté z Přerova a Šumperka.

"Ty Novotný tentokrát ztratil. Získat tamní podporu bylo záležitostí dohod. Šance byly padesát na padesát, členové nebyli ze začátku zcela přesvědčeni ani o jednom z kandidátů," popisuje znalec vnitřních poměrů v ODS, nepřál si ale být jmenován.

Šumpersko a Přerovsko se nakonec přiklonilo spíše k Sokolovi, byl při vyjednávání o podporu zřejmě aktivnější. Ukázala se tak Novotného slabina.

"Vyčítají mu také, že do oblastí málo jezdí a málo se zajímá o jejich problémy," dodává zdroj MF DNES. To potvrzují i někteří řadoví občanští demokraté.

Sokolovi se při hledání podpory dařilo lépe, uznal primátor

Stejně tak možnost, že Novotný komunikaci s dalšími organizacemi ODS podcenil, připouští i politolog z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín.

"Je to pravděpodobné. Přeci jen je primátorem, který řídí stotisícové město, a na stranické povinnosti mu může zbývat méně času. Na straně druhé nechtěl třeba se svou podporou 'obchodovat'," přemítá Šaradín. Fakt, že za nominační porážkou stál horší výsledek při shánění podpory, nakonec již v neděli bez dalších podrobností potvrdil i Novotný.

"Když někdo zkrátka hledá většinovou podporu, tak se na tom domlouvá. Kolegovi Sokolovi se to tentokrát podařilo lépe než mně. Tečka," řekl.

Scénář, že právě Šumpersko bylo jedním z jazýčků na vahách, dál potvrzuje i šéf tamní buňky ODS Petr Vintrocha při vyjádření k samotné volbě místopředsedy strany. "Řekl bych, že mírná většina byla pro Petra Sokola," odhaduje.

Rozdělené pak bylo i Přerovsko. Jeho členové ani pro regionální sněm ani pro kongres ovšem přímo určeného favorita neměli.

Druhá linka - vliv Ivana Langera a boj s ním

Druhou linkou ze zákulisí fungování ODS, která se při olomouckém kongresu strany dostala na povrch, je vliv někdejšího korunního prince občanských demokratů a také šedé eminence Ivana Langera.

Objevila se totiž informace, že právě on stojí za Novotného protikandidátem Petrem Sokolem, kterému pomáhal shánět podporu. Není přitom tajemstvím, že primátor Novotný a Ivan Langer stojí v ODS již dlouho a vytrvale proti sobě. Sokol, dlouholetý Langerův spolupracovník, to však v rozhovoru pro MF DNES odmítl a označil za účelovou spekulaci, která měla ovlivnit volbu místopředsedy.

"Jestli se mě ptáte, zda za mojí nominací na místopředsedu ODS byl pan Langer, tak nebyl. Nezaznamenal jsem žádnou jeho aktivitu, kdy by mi nějak pomáhal s hlasy či podobně," uvedl Sokol a podotkl, že dříve spolupracoval také s exministrem Jiřím Pospíšilem. Vyjádření Ivana Langera se nepodařilo získat, měl vypnutý mobilní telefon.

Skutečnost, že Langer vliv v ODS stále má, potvrzuje olomoucký politolog Pavel Šaradín. Kořeny negativních vztahů mezi Novotným a Langerem pak podle něj sahají zejména do roku 2010, kdy voliči Langerovi skrze takzvané kroužkování zavřeli dveře do Poslanecké sněmovny. Napjaté vztahy s Langerem přitom začínají Novotnému v Olomouci i škodit.

"Vyhrocené vztahy trvají už delší dobu, zhruba nějaké dva roky. A faktem také je, že za tu dobu už spoustě řadových členů jejich vzájemné půtky lidově řečeno lezou na nervy," poznamenal dlouholetý člen olomoucké ODS, který si nepřál zveřejnit jméno.

"V Olomouci má sice obecně výrazně větší podporu Martin Novotný, ale i on kvůli roztržce s Ivanem Langerem oslabuje, protože lidem vadí, jak dlouho už to trvá a že si to nejsou schopní jednou provždy vyřešit," dodal.

,