Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Lékaři s pacienty stále dost nemluví, říká autorka vzdělávacího portálu

  4:53
Alžběta Flaschková zvítězila v soutěži Podnikavá hlava, kterou každoročně organizuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Klání má pomoci začínajícím podnikatelům prosadit jejich nápady. Jednatřicetiletá žena uspěla díky online vzdělávacímu portálu Tolg, který má zlepšit komunikaci zdravotníků s pacienty i mezi sebou navzájem.

Alžběta Flaschková, která zvítězila v soutěži Podnikavá hlava s online vzdělávacím portálem Tolg, chce bojovat s problémy v komunikaci mezi zdravotníky a pacienty. | foto: archiv A. Flaschkové

Co v komunikaci zdravotníků nefunguje a jak by to váš vzdělávací portál mohl změnit?
Všichni víme, že komunikace v práci je složitá. Nemocnice jsou něco jako korporáty, kde ale nejsou nastavené žádné mechanismy, jak by měl vystupovat vedoucí pracovník. Často se tak třeba stává, že jednu ze sester vedení povýší na vrchní sestru a ona neví, jak se má v této situaci chovat nebo jak vést kolektiv. Školy je nepřipraví na praxi a na to, že budou vést další lidi. Dalo by se to ale změnit. Mohly by se nastavit takové mechanismy, aby zaměstnanci věděli, co mají na vyšších pozicích dělat, a nevznikaly komunikační šumy a problémy.

A co se týká komunikace mezi zdravotníky a pacienty?
Komunikace s lékaři není tak dobrá, jak by mohla být. Nikdo se s pacienty nebaví, nic jim nic nevysvětlí a všichni jen hovoří o nějakém časovém presu, ale součástí každého zdravotnického systému by měl být čas na komunikaci. Měly by existovat mechanismy, které by měl lékař i sestra dodržovat, takzvaný systém evalvace a devalvace pacienta nebo i něco jako motivační rozhovor. Už jenom to, že lékař řekne nemocnému ‚Dobrý den‘ nebo ‚Jak se dnes máte‘ a naváže oční kontakt, může pro pacienta ve chvíli, kdy je nervózní nebo ho něco bolí, znamenat mnoho. Jsou to takové malinké věci, které potom můžou změnit jeho vnímání zdravotní péče. Náš zdravotní systém může být špička, ale pokulháváme v komunikaci. Kvůli tomu si třeba i člověk, kterého zdravotníci skvěle ošetřili, může odnést z nemocnice trauma.

Takže problém tkví v nastavení celého systému zdravotnictví?
Ano, přesně tak. Této problematice se nikdo moc nevěnuje, i když se o ní ví. Nezaměřují se na ni ani na lékařských fakultách, ani nevyvíjí tlak nikdo z managementu jednotlivých nemocnic či ministerstva zdravotnictví. Přitom na Západě je tomu přesně naopak. Od kamarádů, kteří tam pracují jako zdravotníci, vím, že v jiných zemích existují systémy, které zaměstnaného zdravotníka donutí splňovat kritéria, která se týkají komunikace. Například moje kamarádka v Německu říkala, že mají přímo soutěž, kdy pacienti hodnotí přístup zdravotníků v jednotlivých institucích. Mají tam i zdravotníky vyhraněné jen pro komunikaci. Tolg by měl být změnou systému, který v České republice funguje. Chceme o tom alespoň vyvolat diskusi.

Alžběta Flaschková

Narodila se v roce 1990 v Opavě, od roku 2021 žije v Olomouci.

Vystudovala obor marketingová komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Letos vyhrála soutěž Podnikavá hlava pořádanou Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého v Olomouci se vzdělávacím portálem pro zdravotníky Tolg.

Čím váš vzdělávací portál může pomoci tento systém změnit?
Skrze změnu ve vzdělávacím systému zdravotníků. Současný je opravdu hodně zkostnatělý a já společně s kolegyní, se kterou na projektu pracujeme, ho chceme zmodernizovat. Obě dvě jsme pracovaly v oblasti vzdělávání zdravotníků a víme, co a jak plánujeme změnit.

Jak tedy budete vzdělávat zdravotníky?
Fyzické semináře fungují a dělají to i jiné firmy. My jsme se chtěly zaměřit čistě na online vzdělávání. Nejdříve chceme vytvořit základní materiál pro e-learning v podobě videí a podcastů. Myslím, že třeba v září bychom mohly vypustit prvních deset videí. Na to by měly navázat první webináře, kde si uživatelé zkonzultují vědomosti s přednášejícími. Pak nastane fáze tři, kdy budeme chtít online aktivity přetočit na offlinové, ale to se bavíme o horizontu roku až dvou.

Budete dělat i nějaká videa nebo podcasty pro pacienty?
Ano, chceme, aby tam byl i materiál pro ně, i když primárně to bude pro zdravotníky. Pacienti totiž například vůbec nevědí, jaká práva mají vůči zdravotníkům. Usilujeme o to, aby poznali, jaké možnosti mají v současné době. Pilotní díl, který zveřejníme, se bude týkat toho, co očekávají ženy od porodu v 21. století, a toho, co dostávají. Myslím, že je to nejvíce rezonující téma v dnešní době. Zpracovává nám ho jedna porodní asistentka a snaží se vnést nové myšlenky do porodnictví v České republice. Zdravotníci by se nad ním měli zamyslet, když to uvidí.

Z čeho budete mít výdělek, budou si například muset zdravotníci předplácet přístup na portál?
Je to nastavené tak, že obsah bude sice přístupný až po registraci, ale bude zdarma a sloužit nám pro naši databázi. Videa ale budou vznikat ve spolupráci především s farmaceutickými firmami, které tam budou působit buď jako partner, nebo to může být jejich reklamní video. Například firma bude nabízet mamografy a my budeme mít lekci o tom, jak komunikovat s pacientkou, která přijde na vyšetření na mamografu. Vyšetření tak bude probíhat přímo na mamografu této konkrétní firmy. Je to běžná praxe ve vzdělávání, klasický business model. Nebo můžeme získat nějakou firmu jako partnera přímo a ta nám to může zastřešit. Peníze pak půjdou z jejího rozpočtu společenské odpovědnosti. Výdělky budeme mít také z jednotlivých webinářů, které si účastníci platí.

Kdy bude možné pozorovat výsledky vašeho vzdělávacího portálu? Jak vůbec budete zjišťovat, zda funguje?
Domnívám se, že rychle bude vidět zájem podle počtu registrovaných účastníků. Do roka bychom chtěli mít zhruba dva tisíce registrovaných. Kdyby se po půl roce neregistroval nikdo, tak si řekneme, že to byla slepá ulička. Změny ale budou přicházet v horizontu let, tak za pět roků nejdříve. Myslím si, že to bude vidět, až půjdu jako pacient do nemocnice a zjistím, jak se ke mně budou zdravotníci chovat. Tlak z managementu můžeme být schopni zjistit tím, že bude mít zájem o naše služby, že bude požadovat například webinář nebo menší kongres, protože je pro něj důležité, aby zdravotníci komunikovali dobře, jak v týmu, tak i s pacienty.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Olomouckém kraji se volí v obvodu Olomouc.

Lumír Kantor, Jiří Zemánek, Miroslav Žbánek, Stanislav OrságMarkéta Záleská, Antonín Staněk, Matouš Pelikán, Richard Benýšek

  • Nejčtenější

Sagan neměl k nikomu respekt už v devatenácti. A močilo se vždy, usmívá se König

Z voleje odpovídal Leopold König. Někdejší cyklista, který dojel v první desítce na Tour, Giru i Vueltě, a teď je...

Potápěči vyzvedli z útrob Hranické propasti neznámého mrtvého muže

Přerovská policie pátrá po totožnosti mrtvého muže nalezeného ve středu na hladině Hranické propasti. Tělo vytáhli z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hranická propast odhalila další část, robot se ponořil až do 450 metrů

Hranická propast, nejhlubší zatopená jeskyně světa, má nejméně 450 metrů, naměřili dnes speleologové. Dosavadní...

Pěstitelé zvažují, zda vůbec sklízet ovoce. Kupce shánějí jen obtížně

Chladné jaro, špatné opylení, kroupy, škůdci nebo dlouhotrvající vedra a sucha výrazně zhoršily úrodu. Zemědělci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavěl za naše peníze, teď nás tlačí do kouta, kritizují lidé developera

Poté, co MF DNES informovala o problémech lidí, kteří v Olomouci dva roky čekají na slíbené nové byty ve čtvrti Nové...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Nemocnice v kraji opět omezují návštěvy a vrací povinné nošení respirátorů

Nemocnice v Olomouckém kraji zpřísňují pravidla pro návštěvy pacientů, či je dokonce rovnou zakazují. Důvodem jsou...

Za posudek o nezávadnosti nanonástřiků v prostějovských školách padla pokuta

Posudek, který měl prokazovat nezávadnost nanonástřiků proti koronaviru v prostějovských školách, je nezákonný. Rozhodl...

Knihovna v Přerově roky čeká na nové prostory, nakonec ji připojí ke kinu

O nových prostorách pro přerovskou knihovnu se mluví již dlouhá léta, ty stávající jsou totiž silně nevyhovující. V...

Muž zmáčel strážníky vodní pistolí. Šikana, reagoval na hrozbu pokuty

Žert, ze kterého nakonec nebyla ani jedna ze stran pobavená, narušil ve čtvrtek pochůzku olomouckých strážníků ve...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...