V Olomouckém kraji se nejen kvůli závislosti léčí řada lidí, jejichž zdraví dlouhodobé pití alkoholu poškodilo.
Těch, kteří mají s alkoholem potíže a rozhodnou se léčit, je však mnohem méně než těch, kteří by pomoc potřebovali.
Podle Národního výzkumu užívání návykových látek 2020 pila téměř polovina dospělých Čechů alespoň jednou týdně nebo častěji.
Pět a více piv několikrát týdně
V kraji pak přibližně jedenáct procent dotázaných uvedlo nadměrné pití. To znamená pět a více sklenic alkoholu při jedné příležitosti s frekvencí jednou týdně nebo častěji.
„Míra užívání alkoholu u dospělé populace je v České republice vysoká. V posledních letech lze sledovat nárůst prevalence denní konzumace zejména u mužů. Největší nárůst je ve věkové skupině 45 až 54 let,“ řekl vedoucí doléčovacího centra olomouckého P-centra Edmund Wittmann.
Naopak mezi dětmi a dospívajícími míra pití alkoholu i jeho rizikového užívání klesá.
V poměru k mužům se zvyšuje i počet žen, které pijí alkohol problémově nebo už splňují znaky závislosti. Je to dlouhodobý trend, ať už v Olomouckém kraji, v Česku, nebo jiných vyspělých zemích na celém světě.
„Dalo by se dlouze diskutovat o tom, s čím emancipace i v této oblasti může souviset. Společnost je orientovaná na výkon, úspěch, perfektní vzhled, naplňování společenských rolí nebo dlouhodobé potlačování negativních emocí. Nejen ženy si mnohdy neumějí říci o pomoc a přiznat, že něco nezvládají. Není to takzvaně in,“ poznamenala adiktoložka z Psychiatrické léčebny Šternberk Hana Dospivová.
„V poslední době pozoruji, že do léčby vstupují pacienti, ale i pacientky, kteří jsou mnohem více než v dřívějších letech dlouholetým nadužíváním alkoholu poškozeni. Ať už se jedná o stránku psychickou, fyzickou či sociální,“ podotkla odbornice.
V některých ekonomických a sociálních ukazatelích, jako je medián hrubých měsíčních mezd, HDP na obyvatele nebo průměrná výše sólo starobního důchodu, se kraj ve srovnání regionů umísťuje na posledních příčkách. Obojí spolu souvisí.
„Ve statistice velkých čísel platí rovnice, nižší socioekonomická úroveň rovná se vyšší míra problematické konzumace alkoholu a přidružené problematiky,“ uvedl Wittmann.
Tolerance vůči alkoholu
Dospivová zároveň připomenula, že česká společnost je vůči pití alkoholu vysoce tolerantní.
„Negativní důsledky abúzu (nadužívání – pozn. red.) alkoholu podceňuje a často přehlíží, v tomto se Olomoucký kraj od ostatních neliší. Navíc se léčí pouze špička ledovce a pacientů, kteří by potřebovali odbornou péči, je mnohem víc, než se jich ve skutečnosti aktivně léčí. V léčbě závislosti, ať už se jedná o ambulantní nebo pobytovou formu, je první krok ke změně dobrovolnost. Tedy, že se člověk léčit chce, ne že to po něm chtějí jeho nejbližší,“ připomenula adiktoložka.
Prověřit svůj vztah k alkoholu každoročně nabízí osvětová kampaň Suchej únor. K podpoře akce se přidala například Olomouc, kde je podle náměstkyně primátora pro sociální věci Kateřiny Dobrozemské rizikovou konzumací ohroženo až sedmnáct tisíc dospělých. Škodlivé pití, tedy závislost, pak hrozí sedmi tisícům obyvatel.
Závislostní problematika se podle Dobrozemské proměnila během lockdownu, kdy spousta lidí sáhla po alkoholu. „I ti abstinující měli v úzkostech a obavách tendenci vracet se ke starým vzorcům chování,“ uvedla.
Zpráva o alkoholu zmiňuje počet pálenic na množství obyvatel, který je v kraji spolu se Zlínským nejvyšší v zemi. S tím patrně souvisí i obliba lihovin, jež se spolu s vínem podle průzkumu pijí v kraji nejčastěji.
Region je také nejvíce zastoupený mezi těmi, kde se pije podomácku vyráběný alkohol. Jde o více než třetinu respondentů.