Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Značku dokazující původ v Jeseníkách ponesou i hotely či restaurace

  8:22aktualizováno  8:22
Značkou Jeseníky - originální produkt se kromě jedinečných výrobků z Jeseníků a podhůří budou nově pyšnit i hotely, penziony či restaurace. O tom, zda certifikát kvality získají, rozhodne například to, zda zapadají do hor nebo vaří místní jídla.

Regionální značka Jeseníky - originální produkt.

Pečeť Jeseníky - originální produkt značí výrobky původem z Jeseníků a podhůří, které jsou navíc zajímavé, jedinečné a osobité. Místní akční skupina (MAS) Horní Pomoraví, která se stará o udělování certifikátů, teď připravuje jeho rozšíření právě na ubytovací a restaurační služby.

Majitelé penzionů či restaurací si novinku pochvalují a možnosti získat certifikát určitě využijí. Horší to ale bude se samotnými kritérii, která o udělení či neudělení puncu kvality rozhodnou.

"Certifikace bude náročnější než u výrobků, bude obtížné stanovit měřitelná kritéria," přiznala koordinátorka regionální značky Jeseníky - originální produkt Lenka Krobotová. Určitě podle ní nepůjde o nějaké napodobování systému, který ukazuje úroveň podniku například počtem hvězdiček.

Hodnotit se bude splynutí s horami ale i vaření místních jídel

"Úroveň bude důležitá, ale nutně se mezi restaurace či penziony nemusí dostat ty, které mají tři nebo čtyři hvězdičky. Bude rozhodovat třeba jak podnik zapadá do hor, zda vaří místní jídla, jestli je tam něco, co jinde neuvidíte a podobně," vysvětlila Krobotová. Kritéria bude teprve vybraná komise dávat dohromady.

"Mustr si bereme ze Šumavy, kde už několik horských chat, hotelů či restaurací tamní regionální značku má. Pravidla ale upravíme tak, aby sedla na míru Jeseníkům," sdělila Krobotová.

Svou roli podle ní budou hrát také subjektivní kritéria. "Budeme posuzovat pohostinnost, atmosféru, zkrátka jak celý podnik působí na zákazníka. V každém případě budeme chtít ještě letos certifikovat alespoň několik podniků," doplnila.

Favority na certifikát je Penzion Rejvíz či chata Švýcárna

K favoritům na pečeť "Jsem z Jeseníků" patří například Penzion Rejvíz, jedno z nejtradičnějších ubytovacích a restauračních zařízení v Jeseníkách, kde měl před válkou každý štamgast židli se svým vyřezávaným portrétem. Nebo nejznámější turistická chata v Jeseníkách - Švýcárna.

"Myslím, že je to dobrý nápad. Budeme vážně uvažovat o tom, že se přihlásíme. Může to být prestižní záležitost dostat se mezi takto označené podniky," míní šéf Penzionu Rejvíz Zdeněk Herman.

O privilegium vyvěsit pečeť kvality bude usilovat také šéf Švýcárny Antonín Lanc. "Přihlášku si určitě podáme. Švýcárna má v Jeseníkách výjimečné postavení a značka Jeseníky - originální produkt její pozici ještě podtrhne," je přesvědčený Lanc.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...