Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Sdružení obcí Jesenicka chce od státu zvýhodnění pro chudé regiony

  13:18aktualizováno  13:18
Málo práce, nízké mzdy a prohlubující se rozdíl mezi vnitrozemím a "periferiemi", kde je spousta nezaměstnaných. Právě s tímto problémem chce bojovat Sdružení měst a obcí Jesenicka. Plánuje proto spojit všechny podobné oblasti v republice a pak přesvědčit stát, aby je zvýhodnil.
Sdružení měst a obcí Jesenicka se chce spojit s dalšími chudými regiony bojujícími s vysokou nezaměstnaností a získat pro ně u státu různá zvýhodnění. (Ilustrační snímek)

Sdružení měst a obcí Jesenicka se chce spojit s dalšími chudými regiony bojujícími s vysokou nezaměstnaností a získat pro ně u státu různá zvýhodnění. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Ukazuje se to dlouhodobě, že oblasti postižené vysokou nezaměstnaností si nemohou samy pomoci a potřebují, aby jim pomohl stát. To není fňukání, ale realita," nastínil šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka  (SMOJ) Lubomír Žmolík.

Sdružení chce spojit všechny oblasti v republice, kde míra nezaměstnanosti přesahuje dvanáct procent.

"Tyto oblasti jsou znevýhodněny polohou, špatnou dopravní dostupností a dalšími negativy, která mají především pohraniční oblasti. Proto by bylo dobré vytvořit společnou platformu, která bude za tyto oblasti vystupovat a bojovat," dodal.

První jednání už proběhlo na půdě úřadu Olomouckého kraje, který takovou iniciativu podporuje.

"Kraj je připraven těmto aktivitám pomoci, protože vychází přímo z místa, které se dlouhodobě potýká s velkými sociálními problémy, a společná aktivita takových míst může být při řešení problematiky nezaměstnanosti prospěšná," sdělil Ondřej Večeř z krajského úřadu.

Možné výhody: vyšší dotace na veřejné práce či nižší daně

Společná aktivita může pomoci přimět stát ke změně přístupu k takovým oblastem, jsou přesvědčeni také na Bruntálsku.

"Určitě je to přínosná myšlenka. Tyto regiony potřebují pomoc, o tom není sporu. Neutěšenou situaci je třeba řešit a takováto aktivita může v celé věci velmi prospět," uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Podle Žmolíka by bylo dobré zvýšit počet pracovníků na veřejně prospěšné práce. SMOJ navíc navrhuje zvýšení státní dotace na jedno takové místo na osm tisíc měsíčně.

"Důležité by také bylo umožnit vstup do veřejně prospěšných prací opakovaně bez jakýchkoli podmínek, protože šance nalézt práci je pro řadu lidí téměř nulová a není tomu tak jen na Jesenicku, ale obdobně i v dalších místech s vysokou nezaměstnaností," vysvětlil Žmolík. Podle něj by mohly pomoci také další kroky, které SMOJ ve spolupráci s dalšími postiženými oblastmi navrhuje.

"Určitě by bylo prospěšné snížení daňového základu u osob a firem se sídlem podnikání v těchto oblastech. Myslíme si, že přijatelným kompromisem pro státní orgány by bylo pět procent, aby to bylo pro firmy motivující a pro stát akceptovatelné," popsal Žmolík.

Problémem by bylo zabránit účelovému stěhování firem

SMOJ rovněž navrhuje v postižených oblastech snížit sociální a zdravotní pojištění o tři procenta u zaměstnanců. "Za úvahu by stály také daňové prázdniny na pět až deset let pro firmy, které v těchto oblastech vzniknou," doplnil Žmolík.

O co se sdružení obcí snaží

Lokality, které chce SMOJ propojit (jde o okresy zahrnující oblasti s vysokou nezaměstnaností): Most, Bruntál, Jeseník, Karviná, Děčín, Hodonín, Teplice, Ústí nad Labem, Znojmo, Chomutov, Sokolov, Šumperk.

Mezi návrhy na podporu těchto oblastí patří snížení daňového základu pro místní firmy o pět procent, snížení sociálního a zdravotního pojištění pro zaměstnance o tři procenta či daňové prázdniny pro firmy, které v těchto oblastech vzniknou (5 až 10 let).

Šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář je k podobným návrhům skeptický. "Upřímně řečeno, neumím si představit, že by stát takto sociálně slabé oblasti zvýhodnil, a pokud ano, kdo by hlídal, jestli tam firma nestěhuje sídlo jen účelově," řekl Minář.

Podle něj podobná snaha zvýhodnit sociálně slabé oblasti v sousedním Polsku skončila neúspěšně.

Jednotlivé návrhy na podporu všech oblastí trpících vysokou nezaměstnaností v České republice teď nechce ministerstvo práce a sociálních věcí komentovat.

"MPSV se zástupci iniciativy Sdružení měst a obcí Jesenicka jedná a vítá ji. O obecných opatřeních pro obdobně postižené regiony vedeme diskusi. Konkrétní výsledky chceme promítnout do metodiky pro Úřad práce České republiky během prvního čtvrtletí roku 2013," sdělila mluvčí ministerstva Táňa Kozelková.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...