Příběh legionáře a četníka vyhozeného komunisty připomene uniforma

  19:35aktualizováno  19:35
Policejní muzeum v Praze získalo cenný artefakt. Unikátní uniformu štábního důstojníka Alfonse Ševčíka, četníka, který měl po druhé světové válce našlápnuto do nejvyšších pater četnické hierarchie. Za hrdinství dostal třikrát nejvyšší vojenské vyznamenání.

Mojmír Ševčík ukazuje uniformu svého otce Alfonse, který obdržel jako legionář a později četník řadu vyznamenání, mimo jiné třikrát Československý válečný kříž. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muzeu uniformu věnoval četníkův syn Mojmír Ševčík, který žije v Černé Vodě na Jesenicku. Spolu s oblekem si historik policejního muzea Radek Galaš do Prahy odvezl i kovový kufr plný dalších cenných artefaktů pocházejících především z první republiky.

"Nevím, jak vám poděkovat. Takových památek na své předky se dokáže vzdát málokdo. Mnohé z nich budou ozdobou muzea," děkoval Galaš.

Trojnásobný nositel Československého válečného kříže a dalších vysokých vyznamenání Alfons Ševčík si většinu medailí vybojoval v řadách československých legií na Rusi.

"On odcházel na ruskou frontu v řadách rakouskouherské armády jako takzvaný jednoroční dobrovolník. V podstatě to ani dobrovolný odchod nebyl. Císař vydal prohlášení svým národům a otec šel. On byl stejně jako řada dalších jakýsi nedobrovolný dobrovolník," popisuje Mojmír Ševčík.

Mojmír Ševčík ukazuje vyznamenání svého otce Alfonse, který obdržel jako...

Alfonse Ševčík získal jako legionář a později četník řadu vyznamenání, mimo jiné třikrát Československý válečný kříž.

Na ruské frontě se jeho otec spolu s dalšími rozhodli, že proti Rusům nepůjdou, a nechali se zajmout.

Poté byli v zajetí za Uralem, a když se začaly formovat legie, dal se Alfons Ševčík k legionářům. Prošel celé Rusko až do Vladivostoku, kde se legionáři po letech tvrdých bojů, často proti ohromné přesile, nalodili na americkou loď. Ta je měla odvézt domů.

Cesta do vlasti se ale pro jeho otce, rodáka z Šubířova u Konice na Prostějovsku, protáhla na dlouhé dva roky.

"Z Vladivostoku pluli přes Cejlon do italského Terstu. Táta chtěl na Cejlonu koupit dárky svým třem sestrám, tak jim koupil bižuterii. Doma potom zjistili, že byla vyrobena v Jablonci," směje se hrdinův syn.

Válečného hrdinu převelela armáda po válce k četníkům

Jak se jeho otec dostal k četnictvu? Po návratu z legií už zůstal u armády a ta ho přidělila k četnictvu.

"Legionáři to měli vzhledem k zásluhám snazší, ale stejně musel jako každý četník projít velmi přísnou lustrací," vysvětluje historik.

"Nakonec bylo všechno v pořádku až na to, že kdysi ve čtvrté třídě měl otec zhoršenou známku z mravů a s tím byl velký problém," doplnil netradiční problém z hrdinova života Ševčík. Ze zemského velitelství nakonec volali starostovi do jeho rodiště, co tam měl za škraloup.

"Táta šel s kamarádem na třešně do farské zahrady a lezli přes plot. Farář kamaráda chytil a dal mu výprask. Otec ho chtěl pomstít, a tak dal do nádoby na svěcenou vodu u zákristie raka. A faráře, který se chtěl přežehnat, rak kousl do prstu. Velitel četnictva, který rozhodoval o přijetí ke sboru, se před otcem tak smál, že si prý musel povolit opasek," vypráví Ševčík.

Alfons Ševčík pak velmi brzy šéfoval policejní stanici. V Hranicích, v Ostravě, později byl velitelem četnického oddělení v Brně a v roce 1938 už byl jedním z nejvyšších důstojníků na zemském velitelství v Brně a nakonec i v Praze.

"Odměna" komunistů: otce vyhodili od četnictva, syna ze školy

Začátkem okupace byl jako legionář u četnictva okamžitě penzionován. Poslední rok války pak strávil v cele na Pankráci.

"Chytili ho za spojení s Londýnem. Doma jsme čekali na nejhorší," přiznává syn. Po válce jeho otec znovu nastoupil do služby. A stoupal do nejvyšších pater četnictva. Už byla na spadnutí dokonce generálská hodnost.

Alfons Ševčík získal jako legionář a později četník mimo jiné třikrát

Alfons Ševčík na dobovém snímku.

"Jenže přišel únor 1948 a otcově kariéře byl konec. Když přišli komunisté k moci, musel ze služby. Přeřadili ho na ministerstvo dopravy k ozbrojené stráži železnic, kde byl asi dva roky šéfem. Byla to policejní složka, ale pod ministerstvem dopravy, takže takový milosrdný vyhazov od četnictva. Potom musel předčasně do penze," shrnul Mojmír Ševčík.

Když byl jeho otec v nacistickém vězení, bojoval přitom proti okupantům i jeho syn. V necelých patnácti letech se zúčastnil bojů v Pražském povstání.

"Roznášel jsem náboje po barikádách," říká skromně Mojmír, držitel medaile Za chrabrost v Pražském povstání.

Za všechno, co otec a syn udělali pro republiku, ho přitom komunisté "odměnili" - nenechali mladého Ševčíka odmaturovat na gymnáziu. "Nechali mě dojít až do oktávy, ale potom mi ředitel řekl, že nemám kladný vztah k dělnické třídě, takže na maturitu mohu zapomenout. Tak jsem se vyučil elektromontérem," vzpomíná. Odmaturovat mohl až za pět let jako dělník, který si zvyšuje kvalifikaci.

Nejčtenější

Neznačený kraj sjezdovky, pozdní příjezd sanitky. Úraz lyžařky provází spory

Ilustrační snímek

Nepříjemnou pacientskou zkušenost má za sebou zdravotní sestra šumperské záchranky. Na lyžích si poranila páteř, přesto...

Grafik vrátil čas. Vytvořil „snímek“ Keltů na skále, na níž dnes stojí Olomouc

Snímek zobrazující skálu, na níž dnes stojí historické centrum Olomouce....

Přes objektiv se olomoucký fotograf a grafik Michal Botek dokázal podívat do dávné minulosti města. Po týdnech příprav...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Legenda Brückner: Nikdy jsem nevedl hráče k nefér chování a simulování

LEGENDA. Karel Brückner převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of...

Obřadní síň olomoucké radnice zaplnili sportovci a vestoje dlouho, předlouho aplaudovali bělovlasému muži, který vše...

Čecha postihla v Anglii mrtvice, pomoc mu zajistila linka 112 z Olomouce

Operátor olomouckého operačního střediska tísňové linky 112 a 150 Martin...

Poskytnutí pomoci přes půl Evropy zvládlo v uplynulých dnech operační středisko tísňové linky 112 z Olomouce. Díky ní...

Další z rubriky

Zkrachovalé lázně v Lipové mají kupce, spolumajitelce se ale nezdá cena

Lázně Dolní Lipová

Zkrachovalé Schrothovy lázně v obci Lipová-lázně na Jesenicku, které jsou kvůli dluhům už od října mimo provoz, chce...

Zlaté Hory chtějí prolomit vládní veto a znovu v Jeseníkách těžit zlato

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který

Město Zlaté Hory na Jesenicku zahájilo tažení za obnovení těžby zlata, kterého tu v zemi ještě stále leží tuny. Chtějí...

Opilý bez řidičáku boural v kradeném autě, policie ho našla za sedadly

Opilý muž najel s ukradenou dodávkou na parkoviště penzionu a narazil do...

Hodně divokou jízdu předvedl v neděli mladý řidič na Jesenicku. Přestože ani nemá řidičský průkaz, silně opilý ukradl...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz