Za šíření poplašné zprávy hrozí šest měsíců až tři roky vězení, mladistvému pachateli ale jen poloviční trest. Ilustrační snímek

Za šíření poplašné zprávy hrozí šest měsíců až tři roky vězení, mladistvému pachateli ale jen poloviční trest. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bombou hrozil dětské léčebně chlapec. Našli ho, i když volal bez simky

  • 10
Policistům z Jesenicka se podařilo vypátrat anonyma, který na konci dubna nahlásil bombu v sanatoriu ve Zlatých Horách na Jesenicku. Z areálu musely být evakuovány desítky dětí i dospělých. Ukázalo se, že výbušninu nahlásil místní chlapec.

Anonym nahlásil uložení bomby v sanatoriu 25. dubna ve dvě hodiny odpoledne.

"Přijeli policisté a informovali nás, že je potřeba evakuovat objekty kvůli vyhrůžce bombou. Evakuovali jsme asi třicet rodičů, kteří jsou tu jako doprovod dětských pacientů, sedmdesát dětí a k tomu čtyřicet zaměstnanců. Matky s malými dětmi jsme přesunuli do naší ubytovny, ostatní čekali venku. Všechno jsme zvládli v klidu," popsal tehdy ředitel Vladimír Svozil.

Policistům se podařilo autora telefonátu vypátrat. "K oznámení přitom použil mobilní telefon bez vložené SIM karty, o to měli kriminalisté obtížnější práci. Posbíráním různých střípků informací a jejich složením dohromady se jim ale podařilo pachatele zjistit. Byl jím mladistvý z Jesenicka," shrnula policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Mladík, jehož přesný věk policie neuvedla, je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy. Za ten hrozí podle zákona šest měsíců až tři roky vězení, jako mladistvému mu ale soud může udělit jen poloviční sazbu.

Jaký měl k činu motiv, zatím není jasné. "Vyšetřování stále pokračuje včetně výslechů," uvedla Neubauerová.

Policie také neupřesnila, zda jí pomohla spolupráce s operátory při pátrání po telefonu, ze kterého mladík volal. I telefony bez SIM karty jsou totiž v síti při opětovném použití dohledatelné pomocí takzvaného IMEI (International Mobile Equipment Identity, pozn. red.), což je unikátní identifikační číslo přidělené výrobcem každému mobilnímu telefonu.

"V tomto případě ale nešlo o jedinou informaci, která by stačila k nalezení pachatele. Podrobnosti však z taktických důvodů zveřejnit nemůžeme," řekla policejní mluvčí.

Zlatohorské sanatorium Edel, kterému anonym bombou hrozil, se specializuje na léčbu opakovaných a chronických nemocí dýchacího ústrojí a léčí především dětské pacienty ve věku od dvou do patnácti let.

,