Loučná přijde o miliony korun, které dostávala od ČEZ za Dlouhé Stráně

  8:01aktualizováno  8:01
Podhorská vesnice Loučná nad Desnou, která investovala do turistiky i díky milionům vybraným na dani z nemovitosti, bude muset přibrzdit. Změna zákona o dani totiž připraví radnici o téměř tři miliony korun. Většinu chybějící částky tvoří propad příjmu z unikátní přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně stojící v jejím katastru.

Za přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně (na leteckém snímku její horní nádrž) získávala Loučná nad Desnou na dani z nemovitostí miliony korun. To se nyní mění. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Obec ve výsledku přijde o třetinu peněz, které měla ještě loni k dispozici. Se svými bezmála devíti miliony přitom patřila Loučná ve výši daně vybrané na jednoho obyvatele k republikové špičce. To se teď ale změní.

"Pro nás změna zákona o dani znamená výpadek asi dvaceti procent toho, co bychom jinak dali do investic," posteskl si starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Do katastru obce patří velká část Jeseníků a na území Loučné leží i řada chat a rekreačních objektů. Podle něj obec přijde hlavně o peníze, které dostávala na dani z nemovitosti od společnosti ČEZ za přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně.

"Subjekt podal přiznání k dani z nemovitosti na rok 2012, v němž rozsáhlé zpevněné plochy, které byly doposud předmětem daně ze staveb se základní sazbou deset korun za metr čtvereční, uvedl v souladu se změnou zákona jako zpevněné plochy pozemků užívané k podnikatelské činnosti se sazbou daně pět korun za metr čtvereční a rok," vysvětlil mluvčí ministerstva financí Marek Ležatka.

Obec řeší, co s už domluvenými investicemi, zkusí získat úvěry

Přitom právě zpevněných ploch je v areálu elektrárny celá řada a zabírají velkou rozlohu. Loučná teď řeší, jak pokrýt některé už nasmlouvané investice.

"Domlouváme se s firmami, které pro nás tyto investiční akce staví, na dodavatelských úvěrech. Pokud to nevyjde, vezmeme si klasický úvěr. V každém případě je výpadek pro nás nepříjemný. Zákon je ale takový a s tím se musíme do budoucna vyrovnat," řekl Martínek.

Další propad ve výběru daně z nemovitosti od jiných majitelů už podle něj nebude pro Loučnou tak významný. "Půjde o částky maximálně v desetitisících," odhaduje.

O miliony přijde i Olomouc, Přerov z daní naopak získá víc

S podobným problémem se budou muset vypořádat i další města v kraji. Radnice se ale zatím odhadům, o jakou částku kvůli legislativní změně přijdou, brání. Jasno už má ale třeba Olomouc. Propad na dani z nemovitosti odhaduje náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach na osm až deset milionů korun.

"Samozřejmě budeme muset ušetřit jinde, ale je to částka, se kterou se rozpočet města dokáže vyrovnat," komentoval situaci Vlach.

Ve výběru daní z nemovitosti mohl ale nastat také opačný případ, kdy místo propadu město peněz na dani vybere víc. Může se to stát v případě, kdy podnikatelé třeba dříve přiznávali zpevněné plochy pro podnikání nikoli jako stavby, ale pouze jako pozemky. Ti teď nově po změně odvedou do městských a obecních pokladen výrazně víc.

Víc tak na dani z nemovitosti získá třeba Přerov. "Podle sdělení přerovského finančního úřadu očekáváme na základě zpracovaných daňových přiznání pro letošní rok příjem 33 milionů korun, což je o osm a půl milionu víc než loni," sdělil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

V Losinách roste zájem o pozemky i ubytování, otevřou tu termální park

Vizualizace budoucí podoby termálního balneoparku ve Velkých Losinách

Už za necelého půl roku se otevře první termální akvapark v České republice, který roste v Lázních Velké Losiny na...

Opilý a zdrogovaný muž vyjel v cizím autě, pak s ním vytlačoval hlídku

Ilustrační snímek

Hned ze tří trestných činů je od neděle obviněn muž z Jesenicka, který se rozhodl vyjet na silnice opilý a pod vlivem...

Zkrachovalé lázně v Lipové mají kupce, spolumajitelce se ale nezdá cena

Lázně Dolní Lipová

Zkrachovalé Schrothovy lázně v obci Lipová-lázně na Jesenicku, které jsou kvůli dluhům už od října mimo provoz, chce...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz