Diskuse k článku

Lanovka na Praděd oživila spor ochránců přírody, obcí a majitele vleků

Provozovatel vleků na Pradědu Josef Figura plánuje čtyřsedačkovou lanovku. Podporu má i z obcí z okolí. Nápadem ale pobouřil Správu CHKO Jeseníky, ekology i Klub českých turistů, kteří se snaží uchránit nejvzácnější místa národní přírodní rezervace na Pradědu. Strana zelených Olomouckého kraje dokonce navrhla, aby stávající vleky na Pradědu časem zmizely.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

KarelM

Naprosto zbytečné

Ta sedačková lanovka je naprosto zbytečná. Hory jsou všech a ne jen pana Figury, několika majitelů penzionů v podhůří a lyžařské veřejnosti. Kdyby se ochranáři a lidi, kterým to není jedno, neozvali, tak už se tam lyžuje přímo od Petráků až kdoví kam. A proč? Jen pro nějaké pitomé peníze. Za 100 let může být všechno jinak a kde ty prachy budou?

0/0
30.5.2011 13:18

nesnašimlobisty

Tento příspěvek

je mimo mísu od kdy patří praděd do olomouckého kraje asi tady někdo potřebuje mapu české republiky

0/0
28.5.2011 15:30

Trupman

Re: Tento příspěvek

Praděd je i v Olomouckém kraji. Asi právě proto je tento článek i v rubrice OLK

0/0
28.5.2011 18:27

síma25

Re: Tento příspěvek

A v jakém kraji podle Vás Praděd leží? V Pardubickém, Moravskoslezkém, nebo třeba v Karlovarském?

0/0
29.5.2011 14:48

vaset

lanovka a spor

A ty smradlavé autobusy, které tam denně jezdí na Ovčárnu, to je lepší než lanovka? Stačí stát v zimě na Ovčárně a čekat na pendl. Smradu jak ani nevím kde.Nebude ta lanovka lepší pro přírodu?Nejsem ekolog, jsem lyžař a turista. I když mám svůj né moc dobrý názor na vedení lyž. střediska a pana Figuru,  Nechci o tento lyžařský skvost přijít. Kde jinde si zalyžovat na přírodním sněhu, než na Pradědu?! Jde to všude v Evropě, jde to i v Krkonoších. Ale tady je to daleko od Prahy, takže na nějaké dobré loby můžem zapomenout

0/0
28.5.2011 14:14

zemlo

Re: lanovka a spor

Článek je o lanovce, který by měla nahradit vlek A na ovčárně a ne o lanovce Ovčárna-Hvězda, ovšem ta podle mě je méně kontroverzní, než ta o které se píše v článku.

0/0
28.5.2011 14:38

síma25

Re: lanovka a spor

V článku sice píšou, že by ta lanovka měla nahradit pomu na "C", ale možná je to chyba a opravdu se jedná o Áčko, připadá mi to pravděpodobnější. Jinak ale souhlas, problém dopravy z Hvězdy nahoru to neřeší.

Osobně trpím akutní antipatií vůči panu Figurovi, bohužel jsem měla tu čest se s ním setkat na pracovním poli a už nikdy víc. Po tom, co jsem byla letos v zimě na Dolní Moravě nevidím jediný důvod proč na Praděd. Možná až se mi zasteskne po frontách, špatné dopravní dostupnosti, přepálených cenách vleků, restaurací, ubytování... Na víkend, nebo jen tak na večerko je Dolní Morava bezkonkurenční. Na delší dovolenou jsou však Alpy bezkonkurenční a to i vzhledem k cenám.

0/0
29.5.2011 14:56

hookednail

Re: lanovka a spor

..jj... Dolní Morava s Kralickým Sněžníkem R^

0/0
3.6.2011 16:23

zadluzenicz

sobecké ničení i těch několika kousků přírody, co zbylo

Je to stále stejný spor. Smutné je, že někteří (i v této diskuze) snahu uchovat alespoň část přírody nedotčenou považují za terorizování svých práv.

Bohužel si krátkozrace neuvědomují, že v okamžiku lidského zásahu přestává být příroda přírodou a stává se hospodářským územím. Takže až se pobaví a zničí jí zde, budou chtít ukousnout další kousek. A mafie, která jediná na tomto postupném ničení vydělává, využije každého zaváhání pro další rozkrádání a ničení:

http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Faktualne.centrum.cz%2Fdomaci%2Fkauzy%2Fclanek.phtml%3Fid%3D701438&h=a2504

Samotné prodloužení této konkrétní lanovky stejně nepřispěje ke srovnatelné atraktivitě se zázemím, jaké mají turisté kousek od hranic. Nemá tedy smysl ničit to, co je hodnotou již dnes.

0/0
28.5.2011 13:42

ztrewq

Re: zakázať, regulovať, terorizovať!

to je to naše socialistické euroúnijné! napíšem jeden jediný príklad: na slovensku zákonom zatvorili na jednu (veľkonočnú) nedeľu zábavno obchodné centrá. a tak tí ľudia svojimi autami "nabehli" do mestských lesov a udupali svojimi nohami všetku zeleň, ktorá sa drala na povrch. ak by bolo tých povinne zatvorených dní viac, príroda sa z toho nespamätá.

ak nebudú mať ľudia možnosť sa realizovať kvalitne doma, pôjdu inam a tam nechajú svoje peniaze. doma ostane iba lykožrútom zožratá hora.

0/0
28.5.2011 13:56

pavel.n

ekoterorismus v praxi

věřte mi , že mám přírodu velmi rád , ale to co předvádí ekoteroristé je naprostá demagogie !!!

Vyhánět lidi z hor je jejich hlavní program pod hlavičkou ochrany přírody - lidé zmiňují alpy v Rakousku atd..... kdyby v Rakousku měli ekoteroristé takovou moc jako u nás tak by tam nebylo vůbec nic......

Příroda by měla sloužit člověku - tedy měli bychom se těšit z krásy hor a ne že tam roste kytička , pro kterou tam prostě lidi nepustíme..........

0/0
28.5.2011 12:57

JanzRokycan

Re: ekoterorismus v praxi

Přesně tak, příroda by měla sloužit lidem, ale nejen těm co žijí dnes, ale i těm, kteří tu budou za 50 let. Proto, aby se mohla kochat ze stejného pohledu jako máte vy dnes i vaše pravnoučata, jsou jistá omezení zapotřebí. Praděd je sice hora, na které se obvykle drží nejvíce a nejdéle sníh, ale není to hora, která by bez razantního zásahu(tím nemyslím prodloužení lanovky o 90 metrů a rozšířením svahu o pár metrů) mohla konkurovat větším českým, natožpak alpským střediskům. Rozhodně nejsem pro likvidaci stávajících vleků na Pradědu, ale nápad se 4 sedačkou mi přijde zcestný (neb kdyby byla tato lanovka plně vytížená, tak by se ti lidé na sjezdovku ani nevešli).

0/0
28.5.2011 13:09

pavel.n

Re: ekoterorismus v praxi

díky za vaši reakci do diskuse , ale opravdu nevím co by tak strašně zpustošila lanovka ..........co bude za 50 let je zajímavé , protože si myslím , že lanovka opravdu nikomu neškodí ......a to ani přírodě !!!

0/0
28.5.2011 13:26

zadluzenicz

Re: ekoterorismus v praxi

Lanovka je začátek. Až bude lanovka, bude nutné rozšířit sjezdovku. Až se rozšíří sjezdovka, bude nutné vybudovat infrastrukturu. A až teprve v nějaké konečné fázi bude takové místo konkurenceschopné turistickým centrům kousek za hranicemi, tak bude pozdě posuzovat škody napáchané na přírodě.

0/0
28.5.2011 13:44

pavel.n

Re: ekoterorismus v praxi

přesně tuhle demagogii jsem čekal - víte například ,kolik lidí umřelo za posledních pár let při lyžování na Pradědu jen proto , že narazili do stromu , protože tam jsou stromy přímo na sjezdovkách které jsou chráněnější než lidé !!!

Podle vás prostě Figura vezme motorovou pilu a srovná Praděd se zemí  .............

0/0
29.5.2011 6:28

JanzRokycan

Re: ekoterorismus v praxi

Tak kolik jich zemřelo? A chci vidět nějaký relevantní zdroj a ne to, že jedna paní povídala.

0/0
29.5.2011 11:42

síma25

Re: ekoterorismus v praxi

Opravdu miluju, když se k něčemu vyjadřuje člověk, který o dané problematice nemá ani páru, což jste právě dokázal. Nechápu, proč plácáte takové nesmysly, tušíte vůbec jaký je postup při schvalování zbudování lanovky? Nikdo Vám nedovolí stavět lanovku, pokud nemáte potřebnou kapacitu sjezdovky. Tedy podle počtu přepravených osob za hodinu se podle tabulek stanoví, jaká by měla být plocha sjezdovky. Pokud to vyžaduje nějaké kácení, musíte si vyjednat povolení k vykácení. Teprve až ho máte, začne se s vámi bavit stavební úřad. Co se týká infrastruktury, tak tak už je tam dávno vybudovaná, kapacita el. sítě je dostatečná, tedy nebude potřeba posilování a silnice a všechno ostatní se využije to stávající.

Nicméně sjezdovka, která má pár set metrů, nikdy nebude konkurence schopná ani v jesenickém měřítku.

0/0
29.5.2011 15:08

JanzRokycan

středisko v čr

Jezdím na lyžích, prkně a běžkách, ale taktéž smýšlím trochu ekologicky. Jako snowboardista mám samozřejmě z důvodu většího pohodlí raději sedačku než pomu, ale stejně tak musím říct, že na Praděd bych si kvůli ní na týdenní dovolenou nevybral. Důvodem proč lidé dávají přednost zimní dovolené v zahraničí je to, že přijedou do střediska, které má desítky kilometrů sjezdovek s umělým zasněžováním, ve vesnici pod střediskem je bazén, tenisové kurty a podobně. A to za cenu, která je srovnatelná nebo i nižší než cena pobytu v Krkonoších. To jsou věci, které pan Figura nebude moci nikdy poskytnout(srovnatelnou cenu možná ano, ale to zázemí ne). Mám Praděd velmi rád, ale pokud tam mám trávit zimní dovolenou beru si s sebou hlavně běžky a když je na den vyměním za prkno nebo lyže, je mi jedno, zda budu nahoru jezdit na pomě nebo sedačce a že by mi působilo nadpozemské blaho to, že je sjezdovka o 90 metrů delší, když jsem z Francie zvyklý jezdit na tratích o 2000metrů delších, to také ne.

0/0
28.5.2011 12:33

Mulinka

Re: středisko v čr

R^

0/0
29.5.2011 9:35

Lupulin

před lety bylo pozdě....

ta lanovka už tam dááááávno měla být.....stejně tam jednou bude a čím dříve tím lépe pro všechny a aktivisté ať si vezmou baťužek, přepravku stromečků a místo kecání ať je jdou někam sázet.....

0/0
28.5.2011 12:25

JanzRokycan

Re: před lety bylo pozdě....

Ta lanovka je tam hlavně úplně zbytečná. Chápal bych ji, kdyby to bylo kilometr od Šumperku nebo Jeseníku, kam si odpoledne po práci nebo škole vyrazí lidi se ještě trochu sportovně vyžít, ale jinak je sedačka na tak krátký kopec na nic.

0/0
28.5.2011 12:39

zemlo

Re: před lety bylo pozdě....

přesně tak, na 700m sjezdovky je lanovka fakt zbytečná, kdyby tak vedla trať z Ovčárny až na Hvězdu, pak by to smysl mělo, ale takhle je to zbytečné.

0/0
28.5.2011 13:12

JanzRokycan

Re: před lety bylo pozdě....

To ano, ale ten zásah do přírody by v tomto případě už byl opravdu velký, tudíž tahle varianta asi padá.

0/0
28.5.2011 13:23

zadluzenicz

Re: před lety bylo pozdě....

nepadá, je jen dočasně odložena. Nároky musí růst postupně, nelze dopředu přiznat, co je plánovaný konečný stav.

0/0
28.5.2011 13:45

JanzRokycan

Re: před lety bylo pozdě....

Fajn, tak když už, tak bych ji rovnou prodloužil z Karlova až na vysílač. A vedle vysílače bych chtěl postavit nějaké apartmány jak je mají třeba na Donovalech.

0/0
28.5.2011 13:54

zemlo

Re: před lety bylo pozdě....

No podle mě tahle varianta zrovna ničemu moc nevadi, většina trasy by nahradila nepůvodní smrkové monokultury, což podle mě není z hlediska ekologie žádný problém, otázka je akorát, jak vyřešit vrcholovou část, myslím, že i tam by šel najít kompromis.

0/0
28.5.2011 14:02

briza

Re: před lety bylo pozdě....

Takhle by to takovi jako ty radi videli. My budeme ve jmenu konzumu pludrovat kde co a ochranci at to napravuji kdyz jim na tom tak zalezi. (blijici smajlik odstranen)

0/0
28.5.2011 16:03

Najdete na iDNES.cz