Horští záchranáři nahrazují ukradené značení a postrádají dobrovolníky

  11:11aktualizováno  11:11
Záchranáři z Horské služby Jeseníky mají v těchto dnech plné ruce práce. Po sněhu sice v nejvyšších moravských horách není zatím ani stopa, přípravy na zimu jsou ale v plném proudu. Mimo jiné se vyrábějí stovky tyčí k označování tras, které zničilo počasí nebo rozkradli zloději.
Horští záchranáři mají v těchto dnech plné ruce práce s přípravou na zimu. Mimo jiné dokončují obnovu tyčového značení zničeného počasím či zloději. (ilustrační snímek)

Horští záchranáři mají v těchto dnech plné ruce práce s přípravou na zimu. Mimo jiné dokončují obnovu tyčového značení zničeného počasím či zloději. (ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Třinácti profesionálům bude přes zimu pomáhat padesátka dobrovolných záchranářů, podle náčelníka horské služby Michala Klimeše by ale bylo potřeba vyšší číslo.

"Samozřejmě bychom potřebovali víc dobrovolníků. V některých střediscích, kde sloužíme, je to tak na hraně. Budeme to řešit přesuny v rámci naší působnosti nebo častějšími službami," nastínil Klimeš. Podle něj je stále větší problém získat do řad horské služby zdatného člověka.

"Nedá se říct, že by se hlásilo málo lidí. Zájem o práci u horské služby je pořád. Horší je, že stále méně zájemců splní fyzické testy. Přitom jsou už řadu let stejné," poznamenal Klimeš.

Stovky tyčí za ty ukradené či zničené si vyrábí sami

Záchranáři nyní právě spolu s dobrovolníky dokončují také opravu tyčového značení, které je v zimě často jediným vodítkem pro turisty. Na jednom kilometru musí být zhruba stovka tyčí.

"Část značení pravidelně poškodí počasí, část padne na vrub vandalům, kteří je vytrhávají a odhazují nebo si z nich dělají ohně. Někoho chytit je problém a stejně bychom jej těžko mohli postihnout," míní Klimeš. Přitom aby záchranáři ušetřili, vyrábějí si tyče sami.

"Nakoupíme tyčovinu od Lesů ČR, upravíme ji, seřízneme konce do špice. Ztrácejí se nám jak přímo ze země, tak z míst, kde je máme v terénu uložené v zásobách. Nikdo se nemůže vymlouvat, že si je spletl s dřívím na topení," krčí rameny Klimeš.

Jen letos už přitom vyrobili asi šest stovek tyčí, nyní tak chybí obnovit už jen malou část značení.

Záchranáři dostali dva nové skútry a zateplili stanici na Sedle

Klimeše těší alespoň pohled na dva nové sněžné skútry, které záchranáři letos dostali v rámci obměny techniky. Peníze se letos našly také na vybavení pro dobrovolníky.

"Na nedostatek financí si letos nemůžeme stěžovat. Podařilo se nám i zateplit stanici na Červenohorském sedle, která je největší a energeticky nejnákladnější," shrnul náčelník.

Zimní sezona začíná záchranářům 1. prosince. Pokud ale napadne sníh dříve a umožní provoz ve střediscích, začne sezona už v listopadu. Horská služba zajistí provoz ve střediscích Karlov, Skřítek, Ovčárna, Červenohorské sedlo, Ramzová, Dolní Morava, Staré Město pod Sněžníkem v Koutech nad Desnou a na Přemyslově.

Nejčtenější

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Komunisté dělali z namibijských dětí Čechy, návrat do Afriky řada nezvládla

Vojenský ranní nástup namibijských dětí na zámku v Bartošovicích na severní...

Africké uprchlické tábory, válka, socialistické Československo i dnešní Česká republika a daleká Namibie. To jsou...

Politik, šéf firmy, analytik. Zvládám to, hájí Vrána z ANO funkce i platy

Petr Vrána z hnutí ANO je poslancem, náměstkem hejtmana, přerovským radním a...

Celkem pět placených funkcí zastává podle svého nejnovějšího majetkového přiznání náměstka hejtmana Olomouckého kraje...

Vraždu dítěte v Přerově odhalil výjezd k jeho matce křičící o Satanovi

Ilustrační snímek

Třetím dnem vyšetřují kriminalisté případ násilné smrti tříleté dívky, která byla nalezena ve středu v jednom z...

Další z rubriky

Opilý bez řidičáku boural v kradeném autě, policie ho našla za sedadly

Opilý muž najel s ukradenou dodávkou na parkoviště penzionu a narazil do...

Hodně divokou jízdu předvedl v neděli mladý řidič na Jesenicku. Přestože ani nemá řidičský průkaz, silně opilý ukradl...

Opilý a zdrogovaný muž vyjel v cizím autě, pak s ním vytlačoval hlídku

Ilustrační snímek

Hned ze tří trestných činů je od neděle obviněn muž z Jesenicka, který se rozhodl vyjet na silnice opilý a pod vlivem...

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz