Z olympijského boulařského svahu trčí sláma. Ale stejně se tu pojede

Pořadatelé upravují svah pro soutěž boulařů v Cypress Mountain | foto: AP

12 2010
Cypress Mountain (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Čas od času ještě přiletí helikoptéra a shodí na zem balík sněhu. Tristní pohled na svahy plné bláta a kamení.

Sněhu je málo a pořád ubývá, přitom už by se tu dávno mělo trénovat na snowboardech nebo ve skikrosovém korytu. Náklaďáků sem jezdí pořád dost a dost, tuny sněhu se vozí z Manning Parku, který je 150 kilometrů daleko.

"Vyhráváme, zatím vyhráváme," tvrdí Dick Vollet z organizačního výboru, jenže příliš nadšení z jeho hlasu vycítit nelze.

Jak by také ano. V lyžařském středisku Cypress Mountain neboli v Cypřišových horách to rozhodně nevypadá jako na zimní olympiádě. Zatímco na východním pobřeží Ameriky řádila několik dní sněhová vánice, tady u Pacifiku je přes den nad nulou a pořád jen prší a prší.

"Nemáme žádné problémy, závody proběhnou podle plánu. Plán B neexistuje," rázně prohlásil Jacques Rogge, šéf olympijského výboru.

Jiná slova se ani očekávat nedala, opak by byl pro Kanadu fiaskem. S přírodou bojuje armáda i 1 200 dobrovolníků. Boulařská sjezdovka už je připravená, U-rampa pro nebojácné snowboardisty se vytváří a brzy by měla být zasněžená i celá trať pro skikros, na které by měl příští neděli útočit Tomáš Kraus.

Ale zima vypadá jinak, to nám věřte. "Máme totálně ledový kopec, je prolitý dusíkem," popisuje boulařka Nikola Sudová. "No co, pořád lepší než lyžovat na kamenech. To už jsem taky zažila," reagovala Američanka Hannah Kearneyová.

Z boulařského svahu, který je zhruba 50 minut autem od Vancouveru, trčí ze stran sláma. Ze stovek slámových balíků se totiž udělala podestýlka, mezi to se vložily trubky, ve kterých proudí dusík, a teprve pak přišel na řadu sníh odjinud. Při nedostatku sněhu se to při Světových pohárech občas dělává, ale tohle je extrém.

Když závodníci sjedou trať, posadí se za řidiče na skútry, kteří je po rozbité cestě dovezou k lanovce. Nahoře pak sjíždějí ke startu po uzoučkém pruhu, kde je sníh plný kamení, takže se musíte pořád strachovat, že poničíte skluznice. "Připadá mi to podobné jako v Austrálii," líčí Sudové trenér Radek Herot.

Tady všude kolem se přece olympionici měli prohánět v jemném prašanu, místo toho mají sníh jen na jednom svahu. Boule jsou ledové a v dírách leží krystalové kousky sněhu, které nedrží u sebe. "Kéž by zasněžilo," přeje si Sudová.

Místní jí vzkazují: Škoda, že nebyla olympiáda vloni, to bylo sněhu habaděj. Kdo ví, třeba se Cypřišové hory ještě dočkají. Předpověď počasí hlásí, že "na horách má začít vydatně sněžit".

  • Nejčtenější

Mužský maraton na OH může po přesunu do Sappora změnit i termín

Přesun olympijského maratonu z Tokia do Sappora může přinést změnu termínu mužského závodu, který má uzavírat program...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru vypadl ve...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných odhadů zhruba 50...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého mrazí. Na vlastní...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru pomohl k lepším...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SPECIALISTA VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz