Vokoun má před olympiádou top formu, uznává Dominik Hašek

Florida - Toronto: brankář Tomáš Vokoun při jednom ze zákroků - Brankář Floridy Tomáš Vokoun při jednom ze zákroků v utkání proti Torontu. | foto: AP

2 2010
Je ve stejném věku, ve kterém Hašek zářil v Naganu. A má teď obdobnou formu jako Dominátor před Turnajem století. Tomáš Vokoun v noci na včerejšek vychytal v NHL už sedmou nulu v sezoně.

Nikdo jich v tomto ročníku zámořské ligy nemá víc, nikdo nepochytal víc střel a jen Ryan Miller má lepší procento úspěšnosti než česká jednička pro Vancouver.

"Tomáš má top formu, což kluky na olympiádě uklidní. Budou vědět, že brankář rozhodující chvíle zvládne," řekl pro MF DNES Dominik Hašek.

Tým se uklidní, ale co soupeři? Mohou se formy brankáře leknout?
Určitě. Je důležité tam přijet ve skvělé formě, protože všichni hráči z nejlepších mužstev si moc dobře uvědomují, jak na tom teď Tomáš je. Získáte tím určitou psychickou výhodu. Budou nad Tomášem hodně přemýšlet, navíc je to může znejistit, když si uvědomí, že jejich brankář takové přednosti nemá.

Myslíte, že si i díky Vokounovi Češi troufnou na turnaji víc?
Je nesmírně důležité, když mužstvo věří a ví, že brankář klíčové chvíle zvládne. Nejsou tam žádné zbytečné otázky, jak a co bude. Už když se mužstvo dává dohromady, tak ví, komu má věřit. Mohou se soustředit jen na hokej, a ne na nějaké schůzky, kde budou cokoli řešit.

Dá se na olympiádu nějak speciálně připravit? Vokoun říká, že na ni začne myslet až v letadle do Kanady.
Samotná NHL a tréninky jsou tou nejlepší přípravou. Spíš jde o přípravu psychickou. Uvědomit si, jaké máte spoluhráče, proti komu budete nastupovat. To jsou věci, o kterých rád přemýšlím. Ne, že bych se připravoval na nějakého Ovečkina či Crosbyho, ale spíš se dlouhodobě mentálně soustředit.

V Naganu vám bylo 33, stejně jako teď Vokounovi. Je to ideální věk pro brankáře?
Pro brankáře je ta třicítka a nějaký rok navíc ideál. Má zkušenosti, má rychlost, tedy vše, co potřebuje. Jaké jsou Vokounovy přednosti? Je výborný bruslař, je hodně rychlý a umí velmi dobře číst hru, což znamená, že umí být velmi rychle na správném místě. Dokáže předvídat, což ho řadí mezi nejlepší brankáře na světě.

Hašek versus Vokoun

Dominiku Haškovi bylo v roce 1998 při zlatých hrách v Naganu 33 let, stejně jako nyní Tomáši Vokounovi. Z 11 zápasů před Naganem prohrál s Buffalem jen jediný a držel v nich průměr pod dvě branky na zápas.

To Vokoun v lednu odchytal 14 zápasů, z nichž 8 vyhrál. Drží si v nich skvělý průměr 1,49 branky (celkově v sezoně 2,32) na zápas a úspěšnost zásahů má 95,6 procenta (celkově 93,2).

Podle bodování serveru nhl.com je největší hvězdou NHL.

Dokazuje to i nyní v NHL. Za poslední tři týdny vychytal čtyřikrát nulu, celkem jich má už sedm.
Nuly jsou zajímavé pro statistiky a pro brankáře je to ta nejvyšší odměna na úrovni hattricku. Ale je potřeba říct, že nula patří brankáři z padesáti procent, ta druhá polovina náleží mužstvu. Je totiž důležité, jak tým hraje, jak brání, jak je disciplinovaný. Na druhou stranu je nula velice motivující. Když máte jednu, chcete druhou, když máte dvě, chcete třetí. Nabaluje se to a přispívá to k dobré formě.

Třeba k tomu přispěje i jeden sponzor, který slíbil dát za každou nulu týmu 60 soudků piva. Tipněte, kolik jich díky Vokounovi mužstvo ve Vancouveru získá.
Osobně tyto nápady rád nemám. Není důležité, kolik těch nul bude, ale aby naše mužstvo dalo o jeden gól víc. Ale tipnu si, že Tomáš bude mít dvě nuly. Přál bych mu je, protože náš tým má na medaili.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Najdete na iDNES.cz