Doporučujeme

ZLATÉ PŘEKVAPENÍ. Vincent Jay se raduje z vítězství v biatlonovém závodě na 10 km na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

V biatlonu i podruhé rozhodlo počasí. Favorité propadli, vyhrál Francouz Jay

• 63
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Husté sněžení s deštěm znemožnilo favoritům biatlonového sprintu na 10 kilometrů, aby naplnili své ambice. Radovat se mohli závodníci s nižšími startovními čísly. Vyhrál Francouz Jay, třetí byl Chorvat Fak. Snad jen druhý Nor Svendsen patřil mezi kandidáty předního umístění. Michal Šlesingr skončil osmnáctý.

Za vše mluví pohled do výsledkové listiny, mezi nejlepšími šesti v cíli jsou jen závodníci, kteří startovali se startovními čísly 10 a nižšími. Kdo si v sobotu vylosoval nízké startovní číslo, měl výsledek zajištěn.

"Čtyři minuty před mým startem začalo sněžit, nevyjíždělo se mi úplně ideálně," poznamenal Zdeněk Vítek. "Na náladě to nepřidá, ale člověk musí jet, ať se děje, co se děje."

Nešťastná legenda světového biatlonu, Ole Einar Björndalen se musela spokojit s umístěním na konci první dvacítky. Z této pozice také půjde do stíhacího závodu. Stejné štěstí neměl například Francouz Fourcade, který se do šedesátky nevešel.

Z Čechů se podle očekávání nejvíce dařilo Michalu Šlesingrovi, který skončil těsně za Björndalenem, na 18. místě. Šlesingr ztrácí pro stíhačku 1:43 minuty na prvního.

"Ten závod byl... Neřeknu úplně špatnej, neřeknu dobrej," hodnotil Šlesingr. "Průměr. Nejsem spokojen jak z výkonu na trati, tak na střelnici. Střílel jsem pomaleji a stejně mi jedna rána vestoje ulítla. To je škoda."

Vítek se radoval z 28. místa, bezchybnou střelu pokazil poslední ranou. "Zamrzí to, naštve," říkal. "Škoda, člověk si říká, už to spadne, podrží to malinko déle a pak to tam nespadne. Asi mi nějaké sprosté slovo vylítlo."

Jaroslav Soukup byl dvaapadesátý. Ondřej Moravec se do šedesátky nejlepších nevešel a na start stíhacího závodu nenastoupí.

Po závodě žen mohlo mít znovu radost Slovensko, i když pouze ze 7. místa. Pavol Hurajt se startovním číslem 14 porazil všechny Čechy.

sprint mužů na 10 km:

1. Jay (Fr.) 24:07,8 min. (0 tr. okruhů), 2. Svendsen (Nor.) -12,2 (1), 3.
Fak (Chorv.) -14,0 (0), 4. Bauer (Slovin.) -17,4 (1), 5. Deryzemlja (Ukr.) -40,7 (2), 6. Leguellec (Kan.) -49,8 (1), 7. Hurajt (SR) -1:07,2 (1), 8. Ferry (Švéd.) -1:12,4 (0), 9. Teela (USA) -1:13,9 (2), 10. Čerezov (Rus.) -1:18,1 (2), ...18. Šlesingr -1:43,1 (1), 28. Vítek -2:05,9 (1), 52. Soukup -3:02,6 (2), 67. Moravec (všichni ČR) -3:32,0 (3).

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.