Třikrát jsem Martině zalhal, popisoval zlatý závod její trenér

25 2010
Richmond (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dosáhl trenérského Olympu. Petr Novák přivedl rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou ke druhé zlaté olympijské medaili ve Vancouveru, čímž ji zařadil po bok legend Zátopka či Čáslavské. Před závěrečnou rozjížďkou na 5000 metrů ovšem narychlo musel měnit taktiku, neboť největší soupeřky zajely rychleji, než ve svých plánech předpokládal.

Nejprve se o skvělý čas postarala domácí Clara Hughesová, která o dvě sekundy vylepšila rekord dráhy - ten z loňska držela právě Sáblíková. A vzápětí i Němka Stephanie Beckertová, která z něj ještě další čtyři a půl sekundy ubrala na 6:51,39.

Trenér tak narychlo musel zpřeházet plány. "Obě zajely fantastický čas. Já si před závodem myslel, že 6:54 bude stačit na vítězství," řekl Novák.

"Martina proto musela jet rychleji. Věděla, že to bude strašně těžký. Že musí jet na 110 procent. A teď jí musím poděkovat, že to ustála."

Výsledný čas? 6:50,91 minuty.

Kouč Novák přiznal, že své svěřenkyni musel v průběhu zlaté jízdy říci několikrát nepřesné informace o časech jednotlivých kol.

trenérův vzkaz fanouškům

"Jestli chcete přivítat Martinu na letišti v Praze, přijďte. Já nejsem proti, ať si to Martina užije. Bude to hezké.

Přiletíme 2. března na novou Ruzyni letadlem z Londýna v 17:40."

"Když jela kolo za dva sedm (32,7 sekundy), křičel jsem na ni dva a půl. Protože pak ví, že jede stejně nebo o setinky rychleji než Beckertová. Ale kdybych na ni křikl dva sedm, mohlo by ji to trošku podrazit," popisoval závod. "Vlastně třikrát jsem jí v průběhu zalhal," uculoval se.

Při průjezdu jednotlivými okruhy také několikrát zatleskal. "Věděl jsem, že jede technicky dobře. A když takhle jede, tak to v cíli bude dobré. Přijeli jsme sem uspět a jsem rád, že se nám to podařilo."

I přesto, že největší favoritku na pětikilometrové trati skolila dva dny před závodem rýma.

"Nebyla stoprocentně v pořádku, teklo jí z očí a nemohla pořádně trénovat. Ještě v šatně si lehla a usnula. Ten tlak na ni byl velký. Ale Martina pokud má nějaké problémy, tak vždy na těch stupních bude. Takže jsem si říkal - kdyby něco, tak aspoň ten bronz bude."

Soči 2014? Chceme čtyři medaile

Trojnásobný olympijský úspěch Martiny Sáblíkové bere trenér i za jakýsi závazek pro příští hry v Soči za čtyři roky, kde by k absolutní špičce nemusela z českého týmu patřit právě jen ona.

"Já jsem říkal, že chci v Soči bojovat o čtyři medaile. Teď už máme tři, takže by to měla být naše povinnost. Ale ve sportu člověk nikdy neví," prohlásil kouč.

"Protože nevíme, co se bude dít v České republice. Hádáme se o halu, o níž se říká, že je pro Martinu Sáblíkovou. Ale u nás máme už stovky a tisíce rychlobruslařů. Jsou to kolečkáři a ve světě je běžné, že kolečkáři si zkoušejí brusle a pak je to chytne. Ta hala není důležitá jen pro Martinu."

Trenér úspěch současných dnů nedokáže vyjádřit jedním slovem. "Nevím. Nádhera, zážitek, fantazie," usmál se.

Martinu peníze nezajímají. Ty zajímají mě

A nemyslí si, že by se dvaadvacetiletá rychlobruslařka nevyrovnala se zvýšeným zájmem okolí a sponzorskými nabídkami. Vždyť jen od olympijského výboru dostane za tři medaile prémii ve výši 3,4 milionu korun. "Martinu peníze nezajímají. Ty zajímají mě," zasmál se Novák.

Nezapomněl poděkovat všem fanouškům, kteří české hvězdě drželi palce.

"Hlavně chci poděkovat všem, kteří nám fandili. Byl to zážitek, kolik jich tu dnes bylo. Já jsem si to s těmi skupinkami po závodě užíval."

Nejčtenější

Další z rubriky

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Najdete na iDNES.cz