Tragická olympijská předehra: sáňkař z Gruzie po hrozivé nehodě zemřel

Detail smrtelné nehody gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho | foto: Profimedia.cz

13 2010
Vancouver prožil před startem zimních olympijských her tragédii. Sáňkař Nodar Kumaritašvili z Gruzie při tréninku na obávané dráze ve Whistleru vylétl z ledového koryta a narazil do ocelového nosníku. Svým zraněním zanedlouho podlehl.

Navzdory tomu Mezinárodní sáňkařské federace Jury rozhodla, že soutěže budou pokračovat beze změny, takže už dnes čekají muže úvodní dvě jízdy. Ještě předtím absolvují na upravené trati dva tréninky.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili havaroval v rychlosti zhruba 140 km/h těsně před koncem trati, kterou už dříve někteří závodníci a funkcionáři kritizovali kvůli její extrémní rychlosti a nebezpečnosti.

Gruzínec po jezdecké chybě v poslední zatáčce Thunderbird vylétl z ledového koryta a zátylkem a zády narazil do nechráněného ocelového nosníku přemostění trati.
WKRG.com News

čtěte: nic podobného nepamatuji, hlesl čech DO KORYTA SMRTI JDE S RESPEKTEM

Viceprezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach zhruba za hodinu potvrdil agentuře SID, že Kumaritašvili zemřel.

"Je to tragédie. Naše první myšlenky jsou s jeho rodinou a jeho týmem. Vrhá to tragický stín na zahájení her, na které jsme se tolik těšili," řekl viceprezident MOV Bach s tím, že zahajovací ceremoniál se kvůli tragické události rušit nebude.

Šéf výboru Jacques Rogge následně vyzval na tiskové konferenci k truchlení za zesnulého sáňkaře. "Nemám slov, je to čas smutku. Mladý člověk přišel o život, protože následoval svou vášeň. Jeho smrt vrhá na tyto hry stín," poznamenal Rogge.

SMRTELNÁ NEHODA. Obrazovka u sjezdařského areálu ukazuje okamžik nárazu gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

SMRTELNÁ NEHODA. Obrazovka u sjezdařského areálu ukazuje okamžik nárazu gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho

Zbytek tréninku byl zrušen a začaly se vyšetřovat příčiny nehody. Dráha byla dočasně uzavřena a projde úpravami - kvůli bezpečnosti budou zvýšeny zábrany právě v zatáčce 16, v níž Kumaritašvili vylétl z trati, a upraví se i povrch dráhy.

Gruzínská výprava podle agentury Reuters uvažovala o tom, že z her odstoupí. "Jsme všichni v obrovském šoku. Nevíme, jestli se máme zúčastnit slavnostního zahájení nebo dokonce celých olympijských her," podotkl šéf gruzínské výpravy Irakli Džaparidze.

Skromná delegace nakonec na ceremoniálu v hale BC Place nechyběla, její členové nastoupili s černými páskami na rukávech. Gruzínský ministr sportu a kultury Nicholas Rurua prohlásil účast týmu za "vyjádřením respektu k padlému kamarádovi".  

Nodar Kumaritašvili na olympijské dráze ve Whistleru.

Nodar Kumaritašvili na olympijské dráze ve Whistleru.

Lékaři oživují Nodara Kumaritašviliho po nehodě na olympijské dráze ve Whistleru.

Lékaři oživují Nodara Kumaritašviliho po nehodě.

Do centra Whistleru, kde se budou slavnostně předávat medaile úspěšným sportovcům, začali lidé nosit k fotografii Kumaritašviliho květiny a svíčky.

"Byl to mladý sportovec se slibnou budoucností. Dříč," uvedl Rurua, jenž odmítl spekulace o tom, že sáňkař neměl dostatek zkušeností. "To je trochu nefér a zavádějící," prohlásil.

Na mimořádně rychlé dráze bylo havárií více

O dráze ve Whistleru se říká, že je pekelně svižná, ale pro některé závodníky i pekelně nebezpečná. Série incidentů na údajně nejrychlejším toboganu na světě, v němž jednotlivci svištěli i 154 km/h, vyvrcholila nejhorším možným způsobem.

Problémům se kupříkladu nevyhnul ani takový mistr, jakým je dvojnásobný olympijský vítěz Armin Zöggeler. Zkušený Ital havaroval a do cíle došel pěšky, vyvázl ale nezraněn.

Méně štěstí měla Rumunka Violeta Stramaturaruová, jež při nehodě utrpěla otřes mozku. Zhruba v polovině trati ztratila nad svými saněmi kontrolu a narazila do boční bariéry.

Český jezdec Ondřej Hyman měl nehodu o den dříve. Udělal chybu v 13. zatáčce a octil se mimo saně. Spadl v rychlosti asi 148 km/h a měl velké štěstí, že se nezranil.

"Docela slušně mě to pálilo a musel jsem chytat pětadvacetikilové sáně, co mi letěly metr nad hlavou, aby mě nezmrzačily," řekl Hyman Radiožurnálu.

Saně gruzínského závodníka Nodara Kumaritašviliho krátce po havárii.

Smrt nezasáhla zimní olympiádu poprvé. V přípravě na závod v ukázkovém rychlostním lyžování se v roce 1992 v Albertville zabil Švýcar Nicolas Bochatay, který v plné rychlosti narazil do sněžného skútru.

Hned dvě tragédie pokazily zimní svátek v Innsbrucku v roce 1964. Tehdy na sjezdařské trati zahynul při tréninku australský lyžař Ross Milne a život vyhasl stejně jako letos i v sáňkařském korytě.

Saně tenkrát navíc slavily velkou premiéru, vůbec poprvé byly na olympiádě. Byla to však trudná premiéra. Kazimierz Kay-Skrzypeski, Brit narozený v Polsku, nezvládl tréninkovou jízdu a vylétl z dráhy mezi stromy.

Obě tragédie se odehrály ještě před slavnostním zahájením.

Stejně jako tehdy v Innsbrucku, i teď o 46 letech později ve Vancouveru, začínají ve stínu smrti.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Najdete na iDNES.cz