Charlotte Kallaová slaví olympijský triumf

Charlotte Kallaová slaví olympijský triumf | foto: AP

Švédka Kallaová ovládla desítku volně. Rajdlová doběhla pětadvacátá

• 36
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Olympijskou vítězkou na trati 10 kilometrů volně se stala švédská běžkyně Charlotte Kallaová. Druhé místo vybojovala nestárnoucí estonská lyžařka Kristina Šmigunová-Vähiová. Na stupních vítězů je doplnila Marit Björgenová z Norska. Kamila Rajdlová finišovala na 25. pozici.

Dvaadvacetiletá Kallaová potvrdila formu z posledního klání Světového poháru v Canmore, kde opanovala právě bruslařskou desítku, a olympijskému závodu vévodila od prvních mezičasů, navíc ji ze druhého místa zpočátku jistila krajanka Anna Haagová. Ta se však v cíli propadla až na čtvrtou pozici.

Naopak dvaatřicetiletá Šmigunová-Vähiová, která v Turíně vybojovala dvě zlaté medaile, začala volněji. Postupně ale pořadím stoupala a v cíli za Kallovou zaostala o pouhých 6,6 vteřin. Třetí Björgenovou dělilo od triumfující Švédky už bezmála 16 sekund.

Závod se nevydařil vedoucí ženě Světového poháru Justyně Kowalczykové z Polska, která na Kallaovou zaostávala od prvních kilometrů. Závěrečné zlepšení jí už na medaili nestačilo, doběhla pátá se ztrátou 21,7 vteřin. "Tyhle tratě nejsou pro mě. Není na nich žádné velké stoupání, jsou příliš lehké. Jsem velmi zklamaná," smutnila Kowalczyková.

Finiš nové olympijské vítězky v běhu na lyžích Charlotte Kallaové ze Švédska BUDU MÍT MEDAILI? Norka Marit Bjoergenová v cíli s napětím očekává výsledky svých soupeřek. Nakonec dokázala v závodě na 10 km vybojovat bronz.Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Nejlepší Češkou v cíli byla Kamila Rajdlová na 25. pozici. "Skejt asi není disciplína, kde bych měla dělat výsledky," poznamenala česká jednička. "Podle mezičasů to ale bylo docela slušné."

Ivana Janečková si v podmínkách, které se oproti předchozím deštivým dnům výrazně vylepšily, dojela pro 32. místo. "Myslím, že dneska byl sníh trochu lepší než já," smála se. "Byl to první závod, necítím se úplně dobře. Věřím ale, že forma přichází a těším se na skiatlon."

Třetí z Češek Eva Nývltová byla klasifikována na 55. pozici.

Běh na lyžích - ženy 10 km volně

1. Kallaová (Švéd.) 24:58,4, 2. Šmigunová-Vähiová (Est.) -6,6, 3. Björgenová (Nor.) -15,9, 4. Haagová (Švéd.) -20,9, 5. Kowalczyková (Pol.) -21,7, 6. Roponenová (Fin.) -25,9, 7. Medvěděvová (Rus.) -28,1, 8. Steiraová (Nor.) -52,1, 9. Ševčenková (Ukr.) -52,7, 10. Malachovová-Šiškinová (Kaz.) -55,5, ...25. Rajdlová -1:27,8, 32. Janečková -1:52,9, 55. Nývltová (všechny ČR) -3:05,7.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.