"Sedmé místo není zlé, ale trošku to zamrzí, že jsem svůj úsek nezajel o něco líp," zhodnotil závod český finišman Michal Šlesingr. "Šestka by byla o hodně lepší," přidal se Jaroslav Soukup.
Pro zlato si dospurtovala norská čtveřice - za toto umístění vděčí především finišmanovi Olemu Einarovi Björndalenovi, který unikl druhým Rakušanům i třetím Rusům.
Základ českému boji o přední příčky dal úvodní úsek a na něm startující Jaroslav Soukup. V hustém sněžení, které provázelo celý závod zahájil čistou střelbou a odjížděl jako šestý. Při "stojce" sice Soukup jednou minul, vše ale vynahradil v běhu a předával jako pátý se ztrátou pouhých šesti vteřin na průběžně vedoucí Rusko.
"Bylo to dobrý, skvěle se mi běželo, s lyžema maximální spokjenost. Ležka byla na jistotu, při stojce se mi trošku klepaly nohy," přiznal Soukup.
Zdeněk Vítek dvakrát minul, zvláště neúspěch na poslední ráně ho musel mrzet. "Se střelbou bych měl být spokojený, ale zamrzela první rána vleže a poslední na stojce." Chybovali ale také i ostatní, takže se česká vlajka posunula na čtvrtou pozici a letmo zavlála dokonce na třetím místě. "Jel jsem dneska svůj vysoký průměr," usmál se zkušený český biatlonista.
Na druhém úseku přišly o svou naději na medaili dvě z favorizovaných štafet: Vincent Defrasne z Francie ztratil hůlku a zároveň kontakt s čelem. Ještě horší práci udělal pro Německo Andreas Birnbacher, který při střelbě ve stoje hned pětkrát minul terč, což znamenalo dva trestné okruhy.
Třetí úsek patřil v českém podání Romanu Dostálovi. Dvě chyby čtyřicetiletého veterána při střelbě vleže a dvě vestoje vrátily Česko zpět na pátou příčku.
Navíc Dostál nedržel krok ani běžecky. "Ležka měla být za pět, každá rána navíc je dvacet sekund. Trošku jsem se při ní nechal unést, protože jsem tady v ležece skoro neminul," povzdechl si letos čtyřicetiletý veterán. "Dělal jsem, co jsem mohl, byl to rychlý a složitý závod. Ke konci mi už docházely síly."

DALŠÍ ZLATO PRO LEGENDU. Finišman norské štafety biatlonistů, Ole Einar Björndalen, se s vlajkou v ruce raduje z vítězství. Získal tak již své šesté olympijské zlato.
Do posledních 7,5 kilometrů vyrážel Šlesingr s odstupem rovné minuty na bronzovou pozici, kterou v těch okamžicích drželi Rusové. Poslední muž české štafety se však musel ohlížet spíš za sebe: nestačil ani i na Německo s Francií a propadl se na konečné sedmé místo.
"Střelba vleže se mi povedla, stojka měla dopadnout líp," komentoval Šlesingr dva náboje navíc. "Ale na Fourcada bych neměl, ani kdybch střílel čistě, jel jak blázen. "I tak jsem poslední kolo zkoušel jet, co to šlo. Ale když jsem v polovině viděl, že jsem se mu ani nepřiblížil, už mě to trošku demotivovalo," přiznal.
Souboj o zlato a stříbro se měl odehrávat mezi Norskem a Rakouskem. Jenomže Christoph Sumann musel po střelbě vleže na jeden trestný okruh a naopak Rus Jevgenij Usťugov se brilantní střelbou posunul na druhou příčku o pouhých deset vteřin za Oleho Einara Björndalena.
O triumfu rozhodla poslední střelba: zatímco norský suverén po ní zamířil za svým šestým zlatem z olympiád, bitva o další kovy se strhla mezi Rakušanem a Rusem. Usťugov unikal ale v posledním stoupání klopýtl a umožnil Sumannovi souboj ve finiši - v něm měl více sil Rakušan.
VýsledkyBiatlon, muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Hanevold, Boe, Svendsen, Björndalen) 1:21:38,1 (0 tr. okruhů+7 dobíjení), 2. Rakousko (Eder, Mesotitsch, Landertinger, Sumann) -38,6 (1+8), 3. Rusko (Čerezov, Šipulin, Čudov, Usťugov) -38,8 (0+4), 4. Švédsko -1:23,9 (1+10), 5. Německo -1:37,9 (2+7), 6. Francie -1:38,1 (1+9), 7. Česko (Soukup, Vítek, Dostál, Šlesingr) -2:17,1 (0+9), 8. Ukrajina -2:47,0 (0+4), 9. Švýcarsko -2:58,7 (0+9), 10. Kanada -3:12,6 (0+7). |