Šok na ledě: Pljuščenko poražen, olympijským šampionem je Lysacek

NEČEKANÝ VÍTĚZ. Americký krasobruslař Evan Lysacek při volné jízdě. | foto: AP

19 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Krasobruslařský svět je naruby. Zlatou olympijskou medaili totiž nevyhrál ruský fenomén Jevgenij Pljuščenko, který skončil druhý. Po volných jízdách zlato vybojoval Evan Lysacek ze Spojených států. Michal Březina skončil desátý, Tomáš Verner se umístil devatenáctý.

Pljuščenko nevstoupil mezi krasobruslařské legendy. Nestal se prvním krasobruslařem od roku 1952, který obhájil olympijský titul.

Byl to šok. Rus nastupoval k volné jízdě jako poslední a málokdo pochyboval o jeho vítězství. V rytmu tanga ji zahájil kombinací čtverného a trojitého toeloopa, přidával další trojité skoky, ale jistý při dopadech nebyl!

Jeho famózní krokové pasáže nestačily. Lysacek, který vsadil na čistou jízdu s osmi trojitými skoky a nepokusil se o čtverný toeloop, jej porazil o titěrných 1,31 bodu.

Rusko tak poprvé od roku 1994 ztratilo olympijský trůn v kategorii mužů. Vzal jim ho loňský mistr světa, jehož otec byl Čech a prarodiče údajně pocházeli z Ostravy. Známku za "uměleckou hodnotu" měli oba navlas stejnou, Lysacek však porazil Pljuščenka známkou za předvedené prvky!

Bronz patří Japonci Takahašimu, jen těsně jej uhájil před Švýcarem Lambielem.

JENOM STŘÍBRNÁ. Jevgenij Pljuščenko si prohlíží medaili. Myslel na cennější kov.

Český reprezentant Michal Březina splnil cíl, s nímž do Vancouveru odcestoval. Hned při svém debutu mezi dospělou světovou elitou patří do první desítky, je dokonce třetím nejlepším Evropanem. "A ti dva přede mnou už za rok závodit nebudou," pousmál se. Oproti krátkému programu si o jednu příčku pohoršil, skončil desátý.

Úvod jízdy měl Březina skvělý, s nejkrásnějším trojitým axelem večera a dalšími trojitými skoky, přidal i druhý axel v kombinaci s toeloopem. Až potom přišly chybičky, tou nejzávažnější byl pád při trojitém lutzu.

Březina si po jízdě schoval obličej do dlaní, chtěl ukázat ještě víc. Přesto: jeho 10. místo je nejlepším umístěním českého muže na olympiádě od Albertville 1992, kde Petr Barna vybojoval bronz.

"První desítka je výborná, ale štve mě ten lutz, abych při něm spadl, to se mi ještě letos nestalo," vyčinil si. "Ale je to odrazový můstek dál."

O čtverný toeloop se nakonec nepokusil, přestože mu na tréninku šel. "Bylo to rozhodnutí trenérů," řekl.

TOMÁŠ VERNER ve volné jízdě ve Vancouveru.Michal Březina ve volné jízděJaponec  Takahaši během volné jízdy.

Tomáš Verner si nevylepšil své umístění z krátkého programu. Po nádherném úvodu v podobě čtverného toeloopu se dostavily obvyklé chyby. Dvakrát nezvládl axel, také flip byl jen jednoduchý.

"Sešel jsem ze správné cesty, jsem trochu v depresi. Ale teď chci nasát ve Vancouveru z jiných sportů bojovnou atmosféru. Já se vrátím," slíbil.

Výsledky

Muži, konečné pořadí:

1. Lysacek (USA) 257,67 b., 2. Pljuščenko (Rus.) 256,36, 3. Takahaši (Jap.) 247,23, 4. Lambiel (Švýc.) 246,72, 5. Chan (Kan.) 241,42, 6. Weir (USA) 238,87, 7. Oda 238,54, 8. Kozuka (oba Jap.) 231,19, 9. Abbott (USA) 218,96, 10. Březina 216,73, ...19. Verner (oba ČR) 184,74.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympijského závodu na 5000 metrů

VIDEO Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Najdete na iDNES.cz