Rakouští skokani Ammanna nezastavili. A ještě sklízejí posměch soupeřů

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ. Švýcarský skokan Simon Ammann vyhrál ve Vancouveru i druhé zlato. | foto: AP

21 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Sami mají velké kombinézy a budou mluvit o fair play? kroutili hlavou skokani na lyžích. Protest, který rakouský tým ve Vancouveru podal na údajně neregulérní vázání Švýcara Ammanna, byl zamítnut. A obliba závodníků okolo hvězdy Schlierenzauera spadla na nulu.

Lídr Světového poháru Simon Ammann měl používat vázání, které neodpovídalo předpisům Mezinárodní lyžařské federace FIS. Místo paty pružně přidělané elastickou šňůrkou ji má podle názoru konkurence spojenou s lyží železnou tyčkou.

"Tohle řešení ale použili ve Světovém poháru i jiní, bránil se Švýcar. "Je známé už dva roky."

Jenže před olympijským závodem na velkém můstku právě tohle řešení nepadlo do oka Rakušanům.

Snad proto, že se jim ve Vancouveru tolik nedaří: na středním můstku byl nejlepším závodníkem Schlierenzauer (třetí za Ammannem a Polákem Malyszem). Vítěz Turné čtyř můstků Kofler skončil dokonce až devatenáctý.

Šéfové týmu proto vytvořili osmistránkovou zprávu, ve které proti nelegální výstroji švýcarského závodníka protestovali. Federace FIS ale žádné diskuse nepřipustila: vázání je v pořádku, rozhodla.

S ním pak Ammann odpověděl, jak nejlépe uměl - doletěl pro olympijské zlato i na velkém můstku. "Řeknu k tomu jedno. Zloděj křičí: Chyťte zloděje!" zlobil se Jakub Janda.

"To, co Rakušani předvedli, je totální nesmysl," nevěřil Roman Koudelka. "Simi je borec a je dobře, že vyhrál. Já mu to strašně přeju."

Rakouští letci brali na velkém můstku zase jen bronz díky Schlierenzauerovi, do první desítky se probojovali čtyři. Jen závistivě mohli skřípat zuby, když se Ammann stal počtvrté olympijským vítězem.

"Byl by jím, i kdyby skákal na vázaní z před deseti let," uvažoval Antonín Hájek, který si v závodě vyskákal sedmé místo.

"Každý mu to přeje. I já," dodal Janda. "Rakušané měli hodně nepřátel a teď jich mají asi ještě víc. Když je někdo poráží, tak se jim to nelíbí a křičí."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Justyna Kowalczyková z Polska v cíli závodu na 30 km.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve...

Najdete na iDNES.cz