OH

Doporučujeme

HVĚZDA. Americký snowboardista Shaun White si dojel na U-rampě pro zlatou medaili. | foto: AP

Olympijský vítěz na U-rampě White jezdí vlastní ligu

  • 10
Cypress Mountain (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Nasadil si šátek s americkou vlajkou na bradu, až mu byly vidět jen oči přes oranžová sklíčka v brýlích. Plandavé kalhoty si Shaun White posunul nad boky a pustil se do hlubokého cylindru U-rampy, odkud se vymršťoval 17 metrů nad zem.

Hlavou k zemi rotoval při dechberoucím Double McTwistu, prvku, který zvládá jen on. V cíli radostí zahodil prkno, sundal přilbu a zrzavý ohon dlouhých vlajících rudých vlasů mu padl do očí.

Říkají mu Vajíčko a Létající rajče, ale především je to snowboardový démon závodící ve své vlastní lize. Znovu to dokázal. Podruhé vyhrál olympiádu, vytvořil olympijský rekord.

Jen abyste si uměli představit, co jeho Double McTwist je: jde o trik, při němž provádí na prkně dvojnásobnou rotaci přes hlavu a navrch horizontální o 1 260 stupňů. Dopadá naslepo! Nikdo jiný na této planetě – a snad ani ve vesmíru – to neumí.

"Shaun White je robot, kterého vytvořili v NASA, a procesor mu dali v Pentagonu," říká Jaroslav Boček z Asociace českého snowboardingu.
"I když ve skutečnosti je to skromný a tichý člověk."

Americký snowboardista Shaun White během své kvalifikační jízdy na U-rampě.Při oslavě vítězství amerického snowboardisty Shaun White zůstala jeho přilba na zemi.SAHÁ PO ZLATU. A nakonec ho americký snowboardista Shaun White na U-rampě opravud získal.

Při narození mu našli srdeční defekt, s nímž dvakrát musel na operaci, další zákrok si vyžádaly Whitovy špatně rostlé nohy. Na jeho snowboardovou kariéru přispívali rodiče 20 tisíci dolarů ročně, na horách přespávali v obytném automobilu.

Zato dnes patří hubený týpek mezi nejlépe placené aktéry olympiády. Jen považte, roční příjem má 9 milionů dolarů, převážně z reklam. Víc vydělá z akčních sportů jen skateboardová legenda Tony Hawk.

White je majitelem lamborghini, tří domů, vlastní videohry i soukromé rampy, kterou mu společnost Red Bull nechala vybudovat v nitru coloradských hor na místě dosažitelném jen helikoptérou a snowmobilem.

"Může někdo porazit Shauna Whita?" ptal se před závodem titulek listu Vancouver Sun. Mnohé sázkové kanceláře byly přesvědčeny, že nikoli, ani na něj nevypsaly kurz.

Jistě, vyhrál by i bez Double McTwistu, riskovat nemusel, nýbrž chtěl. "Nejel jsem sem, abych neukázal všechno, co umím. Na tom triku jsem tvrdě dřel," namítl.

Zbytek světa i tak dopředu tušil, že závodí jen ve 2. lize a o 2. místo.
Což odsouhlasil i stříbrný Fin Peetu Piiroinen: "V současnosti je totiž nemožné Shauna porazit."