Olympijské zlato pro Sáblíkovou. Česká rychlobruslařka ovládla závod na 3 km

15 2010
Richmond (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Po projetí cílem si Sáblíková plácla s trenérem Novákem a na tváři se jí objevily slzy štěstí. Svou jízdu před sebou mělo ještě šest soupeřek, ale oběma bylo jasné, že to vyšlo: Česko má olympijskou vítězku v rychlobruslení!

Odpovědi olympijské vítězky

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si jen pár hodin po zlatém závodě našla čas na fanoušky a čtenáře. Téměř hodinu vám odpovídala v on-line rozhovoru ZDE.

Dvaadvacetiletá Sáblíková vybojovala čtvrtou zlatou medaili ze zimních olympijských her v historii samostatné České republiky. Po hokejistech v Naganu 1998, akrobatickém skokanovi Aleši Valentovi v Salt Lake City 2002 a běžkyni Kateřině Neumannové v Turíně 2006 se počtvrté na svátku zimních sportů bude hrát česká hymna.

Po Neumannové je Sáblíková nejen druhou zlatou ženou, ale také druhým českým sportovcem, který olympijským vítězstvím splnil očekávání.

Triumfy hokejistů i Valenty se řadily mezi překvapení olympiády. Avšak ani Kateřina Neumannová nebyla před vytrvalostním během žen na 30 kilometrů tak jasnou favoritkou jako Sáblíková.

Martina Sáblíková po dojetí závodu na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.Martina Sáblíková po dojetí závodu na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

DÍKY! Martina Sáblíková po dojetí závodu na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

A to mladá rychlobruslařka ve Vancouveru ještě nekončí: příští středu 24. února ji čeká její královská trať - 5000 metrů. Na ní za poslední čtyři roky prohrála jen jedinkrát. Mohla by mít hned dvě zlaté medaile z jedné olympiády.

Ale zpátky k závodu na 3000 metrů. "Když zbývala poslední rozjížďka, říkala jsem si fajn, mám medaili, hned v prvním závodě mi to vyšlo," líčila česká hvězda. Dále čtěte: Nejhorší bylo čekání v cíli.

Výkon Sáblíkové byl o půl vteřiny lepší, než před měsícem na mistrovství Evropy v norském Hamaru. Česká závodnice i kouč Novák byli spokojeni oprávněně. Sáblíková dokonce pokořila rekord dráhy v Richmondu.

Přestože do konce ještě chyběly tři jízdy, odjela Sáblíková vítězné kolečko. Hala jí tleskala ve stoje. Když česká reprezentantka míjela roh, kde seděli hokejisté, všichni povstali a hlasitě ji oslavovali.

"Od Martiny to byl úžasný závod, jela přesně tak, jak bylo s trenérem domluveno," řekla o Sáblíkové reprezentační kolegyně Erbanová. "Byla jsem strašně nervózní, sledovala jsem každý její krok," dodala.

Výsledný čas: 4:02,53. Soupeřky porazila o dvě vteřiny.

Martina Sáblíková v závodu na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

JEDU PRO ZLATO. Martina Sáblíková v závodu na 3000 metrů na ZOH ve Vancouveru.

Největší hrozbou pro Sáblíkovou měla být předposlední dvojice na startu, ale Němka Beckertová i Kanaďanka Grovesová ztrácely na českou reprezentantku už v polovině tratě. Naopak v poslední dvojici se vzepjala k vynikající jízdě Nizozemka Wüstová.

Na Sáblíkovou si v první části závodu vypracovala náskok až 1,5 vteřiny, jenže česká reprezentantka sokyně drtí především na posledním kilometru, kde získává rozhodující náskok.

A Wüstová zběsilé tempo neudržela, předčasně se vydala ze všech sil a v závěru se propadla. Prohrála i se svou soupeřkou, pětatřicetiletou německou veteránkou Anschützovou-Thomsovou, která měla naopak výborný finiš. K medaili jí chyběly tři setiny vteřiny.

Beckertová brala stříbro, Grovesová bronz.

Výsledky olympijského závodu

rychlobruslařek na 3000 m

Pořadí: 1. Sáblíková (ČR) 4:02,53, 2. Beckertová (Něm.) 4:04,62, 3. Grovesová (Kan.) 4:04,84, 4. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:04,87, 5. Hughesová (Kan.) 4:06,01, 6. Hozumiová (Jap.) 4:07,36, 7. Wüstová (Niz.) 4:08,09, 8. Haugliová (Nor.) 4:10,01, 9. Swiderová-Peltzová (USA) 4:11,16, 10. Groenewoldová (Niz.) 4:11,25.

Další z rubriky

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Najdete na iDNES.cz