Olympijská vesnice přidává decibely. Bude potřebovat šestnáct tun hovězího

10 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Welcome to chaos! Vítejte do chaosu, hlásí Vancouver žertem. Olympijský hukot teprve přidává decibely, vesnice, kde sportovci stráví příštích čtrnáct dnů, už ovšem šlape na plné obrátky.

Rusko našlo domov hned u vjezdu do "obrněného" komplexu, za sousedy má stejně jako na mapě Číňany. Český tým sídlí ve čtvrtém patře na West First Avenue číslo 151. Nad hlavou jim dupou Belgičané, o patro níž bivakují Slováci.

"Teď je tu jen šest sportovců, ostatní odjeli za sněhem mimo město," říká Jan Stluka, zástupce šéfa české olympijské mise.

A za okny se ze čtyř stran ozývá: Jsme nachystaní na všechno.

V improvizovaném obývacím pokoji se hraje kulečník a skleněné piano čeká na sportovce-hudebníka. Krasobruslař Březina se proháněl po ledě za pukem v počítačové hře.

Ve sto metrů dlouhé jídelně pro devět stovek strávníků se mísí vůně celého světa. "Stan, který se stavěl tři a půl měsíce, jsme navrhovali jako trh," popisoval Daniel Morrow, šéf cateringu. "Každý typ kuchyně od asijské, přes pizzu až po těstoviny tady má svůj stánek."

Hlad se tu tiší čtyřiadvacet hodin denně, strava je pro všechny sportovce zdarma. Za dobu her se naservíruje asi 350 tisíc porcí.

"K tomu bude potřeba šestnáct tun hovězího, stejné množství kuřecího masa nebo čtyřicet tisíc litrů mléka," počítal Morrow. "Je to zajímavé, ale za pět dnů se ještě žádná kuchyně neukázala jako preferovaná."

A do obliby se zatím (naštěstí) nedostala ani "vesnická" poliklinika.

"Jsme připraveni na to nejhorší z nejhoršího, ale snad to nebude tak vážné," uklidňoval medik James Landon s červeným křížem na paži. "Když bude nabitý den, čekáme až sto lidí. Zatím jsme ošetřovali jen řezné rány nebo odřené koleno."

V pohotovosti tu je denně jeden doktor, k němu čtyři sestry. Ti mají za úkol zachránit život a na co stačit nebudou, poslat do špitálu. To Whistler je vybaven i na operace.

Až tu olympijská a paralympijská šichta skončí, stane se z vesnice luxusní bydlení pro ty majetnější. A pohotovost se znakem pěti kruhů? "Probourá se zeď do fitka, které je vedle, a bude tu samoobsluha," dodal Landon.

Autor:

Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Najdete na iDNES.cz