• Pondělí 22. dubna 2019 Velikonoční pondělí

Olympiáda v Grenoblu 1968: Killyho hattrick na lyžích z kůlny

Jean-Claude Killy v Grenoblu. | foto: Profimedia.cz

14 2010
V mlze jak duchna ztrácejí se branky. Pod kopcem, za mléčnou oponou, hučí dav a čeká, až se Jean-Claude Killy stane v Grenoblu 1968 nesmrtelným. Ale k tomu chybí ještě jedno kolo slalomu.

Pokud ho vyhraje, bude Francouz po Tonim Sailerovi druhým sjezdařem historie, jenž získá na olympiádě zlatý hattrick: ovládne sjezd, obří slalom i slalom. Killy po 1. kole vede. Ale to druhé, toť zosobněný chaos.

Podle tehdejších pravidel startuje do finálového kola jako první. Jede opatrně. V mlze tápe. A v cíli trne. Norský studentík Haakon Mjön ho o vteřinu poráží. Killy skloní hlavu, gratuluje přemožiteli. Pak přichází zpráva: Mjön minul branku. Je diskvalifikován.

Zůstává ještě hrozba Karl Schranz. Rakušan smí jízdu opakovat poté, co si stěžoval, že mu zkřížil stopu francouzský policista.

Čtěte denně

seriál 20 olympiád, 20 příběhů
Dnes 10. díl
: Grenoble 1968
Hattrick na sněhu. Slavný sjezdař Jean-Claude Killy třikrát zlatý.
Zítra 11. díl:  Sapporo 1972
Fortunovo štěstí. Jak polský skokan na lyžích senzačně vyhrál.

Po "reparátu" září jeho jméno na 1. místě. Killy znovu gratuluje. Znovu je vše jinak. Přichází zpráva: Schranz je diskvalifikován. V původní jízdě, ještě před střetem s policistou, prý minul dokonce dvě branky. Rakušané protestují. Jury nepřetržitě 4 hodiny zasedá, než protest zamítá.

Titulky rakouských novin křičí: "Skandální slalom! Pochybná diskvalifikace! Zaujatá jury!" "Dodnes je to diskutabilní záležitost, nikdy zcela objasněná," říká Pavel Zelenka, bývalý kouč československých sjezdařů.

Milan Pažout, účastník slalomu v Grenoblu, tvrdí: "Já u toho byl. Schranz opravdu nejprve minul bránu, načež šikovně zinscenoval srážku s policajtem, který mu ve skutečnosti vůbec nepřekážel."
Killy se rázem stal sportovní modlou. Ženy ho milovaly. "Každá dívka o něm snila," přiznala Peggy Flemingová, vítězka krasobruslení.

A muži ho obdivovali. "Byl to slušný chlap, žádný fouňa," vzpomíná Pažout. "Přitom měl děsné lyže od firmy Dynamic. Šli jsme se podívat, kde je vyrábí. To nebyla fabrika, ale kůlna. Před ní na tabuli křídou napsáno: Killy vyhrál."

Oslava hattricku byla v Grenoblu velkolepá. "Trvala dva a půl dne. Za celou tu dobu jsem nevylezl ven," líčil šampion.

Ukončil závodní kariéru, točil filmy, byl vyslancem Chevroletu, jel Rallye Dakar, působil ve vedení Tour de France, byl členem MOV – a pro Albertville vybojoval zimní olympiádu 1992, které sám šéfoval.

Dnes je mu 66 let, zůstává fit. "Vážím 75 kilo, jako když jsem závodil." Po smrti manželky, herečky Daniele Gaubertové, žije s přítelkyní a ze své vily denně hledí na Ženevské jezero.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Najdete na iDNES.cz