Místo zlata diskvalifikace. Blamáž, zuřil rychlobruslař po trenérově chybě

Sven Kramer vzteky odhazuje brýle v cíli závodu na 10000 metrů, po němž byl diskvalifikován. Vpravo kouč Gerard Kemkers | foto: AP

24 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dojel do cíle, zvedl ruce na hlavu a radoval se z olympijského prvenství a nového olympijského rekordu. Vzápětí se ale od trenéra dozvěděl, že těsně před koncem špatně vystřídal dráhu a že bude diskvalifikován. Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer tak během okamžiku prožil pocit štěstí a obrovského vzteku.

Byl to hořký konec velkého šampiona.

Kramera, který si po triumfu na pětikilometrové distanci dělal zálusk na olympijské zlato i z dvojnásobné trati, vyřadila školácká chyba jeho trenéra Gerarda Kemkerse. "Zuřil jsem. Obvykle nikoho neviním, ale teď to musím udělat," vztekal se třiadvacetiletý Nizozemec v cíli.

Co se stalo?


Kramer v závodě na 10 tisíc metrů startoval v poslední rozjížďce. Od počátku suverénně ukrajoval z rekordního času Korejce Lee a mířil za dalším velkým vítězstvím.

Sven Kramer (vpravo), trenér Gerard Kemkers

Při vjezdu do šestnáctého z celkem 25 okruhů však udělal přímo ukázkovou začátečnickou chybu, když špatně vystřídal dráhy. Místo správného vnějšího okruhu, zamířil do špatného vnitřního.

"Chtěl jsem jet vnějškem, ale trenér na mě těsně před kuželem zakřičel, že mám jít do vnitřního," popsal Kramer osudový okamžik. Rychle se tedy snažil přejet, ale stejně to před vyznačeným místem nestihl. Pravou brusli ještě okamžik nechal ve vnějším.

Zbytek závodu dokroužil v opačných drahách. "Všiml jsem si z reakcí lidí v hledišti, že se něco stalo," popisoval rychlobruslař nastalé hrobové ticho. "Musíte se rozhodnout v okamžiku, tohle byla skutečně drahá chyba."

Jeho přítelkyně v hledišti si zakrývala dlaněmi tvář, nevěřila. "Když jsem ji viděl, říkal jsem si: To je velký průšvih, velký průšvih," dodal Kramer. Zato Korejci se začali objímat a slavit triumf svého sportovce.

Zdrcený nizozemský rychlobruslař Sven Kramer se zlobí na trenéra Gerarda Kemkerse. Kvůli jeho chybě přišel o zlatou olympijskou medaili.

Zdrcený nizozemský rychlobruslař Sven Kramer se zlobí na trenéra Gerarda Kemkerse. Kvůli jeho chybě přišel o zlatou olympijskou medaili.

Trenér Kemkers výmluvy nehledal. "Byla to moje chyba, beru na sebe veškerou zodpovědnost," řekl Kemkers, který Kramera trénuje pět let. "Můj svět se zhroutil."

Kramer do cíle dojel v čase 12:54,50, o více než čtyři sekundy rychlejším než Korejec. Z jízdy měl dobrý pocit. "Byl to jeden z mých nejlepších závodů na 10 kilometrů vůbec. V cíli jsem nebyl vůbec unavený."

Nebylo mu to ale vůbec platné.

Další z rubriky

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Justyna Kowalczyková z Polska v závodě na 10 km na medaili nedosáhla.

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Najdete na iDNES.cz