Místo zlata diskvalifikace. Blamáž, zuřil rychlobruslař po trenérově chybě

Sven Kramer vzteky odhazuje brýle v cíli závodu na 10000 metrů, po němž byl diskvalifikován. Vpravo kouč Gerard Kemkers | foto: AP

24 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dojel do cíle, zvedl ruce na hlavu a radoval se z olympijského prvenství a nového olympijského rekordu. Vzápětí se ale od trenéra dozvěděl, že těsně před koncem špatně vystřídal dráhu a že bude diskvalifikován. Nizozemský rychlobruslař Sven Kramer tak během okamžiku prožil pocit štěstí a obrovského vzteku.

Byl to hořký konec velkého šampiona.

Kramera, který si po triumfu na pětikilometrové distanci dělal zálusk na olympijské zlato i z dvojnásobné trati, vyřadila školácká chyba jeho trenéra Gerarda Kemkerse. "Zuřil jsem. Obvykle nikoho neviním, ale teď to musím udělat," vztekal se třiadvacetiletý Nizozemec v cíli.

Co se stalo?


Kramer v závodě na 10 tisíc metrů startoval v poslední rozjížďce. Od počátku suverénně ukrajoval z rekordního času Korejce Lee a mířil za dalším velkým vítězstvím.

Sven Kramer (vpravo), trenér Gerard Kemkers

Při vjezdu do šestnáctého z celkem 25 okruhů však udělal přímo ukázkovou začátečnickou chybu, když špatně vystřídal dráhy. Místo správného vnějšího okruhu, zamířil do špatného vnitřního.

"Chtěl jsem jet vnějškem, ale trenér na mě těsně před kuželem zakřičel, že mám jít do vnitřního," popsal Kramer osudový okamžik. Rychle se tedy snažil přejet, ale stejně to před vyznačeným místem nestihl. Pravou brusli ještě okamžik nechal ve vnějším.

Zbytek závodu dokroužil v opačných drahách. "Všiml jsem si z reakcí lidí v hledišti, že se něco stalo," popisoval rychlobruslař nastalé hrobové ticho. "Musíte se rozhodnout v okamžiku, tohle byla skutečně drahá chyba."

Jeho přítelkyně v hledišti si zakrývala dlaněmi tvář, nevěřila. "Když jsem ji viděl, říkal jsem si: To je velký průšvih, velký průšvih," dodal Kramer. Zato Korejci se začali objímat a slavit triumf svého sportovce.

Zdrcený nizozemský rychlobruslař Sven Kramer se zlobí na trenéra Gerarda Kemkerse. Kvůli jeho chybě přišel o zlatou olympijskou medaili.

Zdrcený nizozemský rychlobruslař Sven Kramer se zlobí na trenéra Gerarda Kemkerse. Kvůli jeho chybě přišel o zlatou olympijskou medaili.

Trenér Kemkers výmluvy nehledal. "Byla to moje chyba, beru na sebe veškerou zodpovědnost," řekl Kemkers, který Kramera trénuje pět let. "Můj svět se zhroutil."

Kramer do cíle dojel v čase 12:54,50, o více než čtyři sekundy rychlejším než Korejec. Z jízdy měl dobrý pocit. "Byl to jeden z mých nejlepších závodů na 10 kilometrů vůbec. V cíli jsem nebyl vůbec unavený."

Nebylo mu to ale vůbec platné.

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Najdete na iDNES.cz