Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Medailisté jsou doma. Sáblíkovou a Bauera vítaly stovky nadšených fandů

  11:13aktualizováno  13:53
Nekoordinovaný hluk se změnil v jednohlasý jásot, české vlajky v rukou fanoušků vylétly nad hlavy a dole pod nimi se usmála drobná slečna. Martina Sáblíková se vrátila do Česka. Na ruzyňském letišti se jí dostalo zlatého uvítání. Hned zasedla ke stolu a odpovídala na dotazy novinářů.

Policejní hlídky, uzavřená příletová hala, davy lidí v chladu na parkovišti. Tak v úterý vypadalo staré ruzyňské letiště. Ale tentokrát žádný vtipálek bombu nenahlásil, tolik pozornosti si zasloužili úspěšní běžci na lyžích a fenomenální rychlobruslařka.

Na palubě úterního letu byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky, a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sáblíková prošla kordónem fandů jako jedna z posledních. Ve 12:59 SEČ. Před ní se protáhli z letiště zejména nesportující členové výpravy jako maséři a činovníci úseků, spolu s nimi novináři a fotografové.

"Je to úžasné, vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat. Asi pro mě bude normální život obtížnější. Už v Kanadě, když jsme šli do metra, mě poznávalo hodně lidí. Měla jsem pocit, že mám ty medaile napsané na čele."

Vrátila se rovněž k příhodě, kdy neznámý vtipálek přelepil v jejím současném bydlišti cedule s nápisem "Velký Osek" a obec přejmenoval "Sáblíkov". "Je to pro mě velká čest," sdělila k činu své pocity rychlobruslařka.

"Já se nebudu snažit, aby se měnilo označení našeho Božího Daru. Spíš bych tam chtěl přinést ještě nějaký dáreček," přidal se bronzový Lukáš Bauer.

Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.

Spolu s dvojnásobnou olympijskou vítězkou se z Vancouveru vrátili všichni držitelé cenných kovů až na jednoho. Tedy spíš na jednu. Třetí žena slalomu speciál Šárka Záhrobská sice českou sbírku zimních olympijských her 2010 uzavřela, ale domů se vrátila jako první už v neděli.

Ačkoliv byla olympiáda ve Vancouveru z mnoha stran kritizována, nejzkušenější český běžec na lyžích pihy na kráse ve Vancouveru nenašel. "Vděčná atmosféra, skvělí lidé, pro mě osobně nejlepší olympiáda z těch čtyř, kde jsem byl," sdělil na tiskové konferenci Lukáš Bauer.

Fanoušci vyhráli bitvu o halu

Náctiletí i senioři přicestovali na letiště téměř z celé republiky a zabrali nejvýhodnější místa v příletové hale dřív, než pracovníci letiště začali akci organizovat. Stavba zátarasů začala po jedenácté hodině, ale fandům se vůbec ven nechtělo.

Po dlouhých minutách dohadování se podařilo policistům část fanoušků dostat ven, ale jejich naštvání bylo nepřehlédnutelné.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ukazuje fanouškům a novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.Rychlobruslařka Martina Sáblíková a členové bronzové běžecké štafety (zleva) Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš ukazují novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.

"Kdyby aspoň dali ven obrazovku, abysme mohli koukat na tu tiskovku. Teď z toho nic nebudeme mít," vztekal se fanda z Mníšku pod Brdy omotaný českou a sparťanskou vlajkou.

Někteří fanoušci objevili fintu, jak se dostat zpátky. Parkovací automat je pouze uvnitř haly, takže pracovník letiště je musel pustit, když mu sdělili, že jdou zaplatit parkování. Ven se však už nevraceli. Bezradní "organizátoři" příznivcům nakonec přidělili místa v zadní části haly a situace se zklidnila.

Medaile

pro český tým

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, 15.2.2010.

bronz Lukáš Bauer
závod v běhu na lyžích na 15 kilometrů, 15.2.2010

bronz Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 1 500 metrů, 22.2.2010

bronz štafeta běžců
Jakš,Bauer,Magál,Koukal na 4 x 10 km, 24. 2. 2010

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 5 000 metrů, 24. 2. 2010

bronz Šárka Záhrobská
slalom speciál, 26. 2. 2010

První poolympijskou bitvu vyhráli fanoušci. Na vlastní oči sledovali tiskovou konferenci s medailisty. Kolem půl dvanácté jich v ohraničeném prostoru čekaly téměř dvě stovky.

Nechyběla mezi nimi ani skupinka šesti středoškoláků z Horních Počernic. "Viděli jsme každý závod Martiny, a pak to dospávali ve škole. Takže už je jedno, že jsme tam dneska nešli. Tohle je důležitější," sdělil jeden z mladíků.

Nechybělo moc a rozradostnění olympionici se sešli s českou fotbalovou reprezentací. Ze starého letiště na Ruzyni odlétali v jedenáct hodin fotbalisté k přátelskému utkání ve Skotsku, jen o hodinu později přistál speciál z Kanady.

Na palubě byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sama už z Vancouveru vyhlásila, že se na setkání s fanoušky těší, a její kouč Novák všechny na letiště pozval.

Vydražte kombinézu Sáblíkové

a přispějte na dobrou věc

Zapojte se do dobročinné aukce. Získat můžete kombinézu z olympijské sady rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Výtěžek půjde na Konto Bariéry (Podrobnosti ZDE).

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve Vancouveru dopovala,...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od organizačního výboru...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro fanoušky a znovu...

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver 2010. Oficiální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...