Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Medailisté jsou doma. Sáblíkovou a Bauera vítaly stovky nadšených fandů

  11:13aktualizováno  13:53
Nekoordinovaný hluk se změnil v jednohlasý jásot, české vlajky v rukou fanoušků vylétly nad hlavy a dole pod nimi se usmála drobná slečna. Martina Sáblíková se vrátila do Česka. Na ruzyňském letišti se jí dostalo zlatého uvítání. Hned zasedla ke stolu a odpovídala na dotazy novinářů.

Policejní hlídky, uzavřená příletová hala, davy lidí v chladu na parkovišti. Tak v úterý vypadalo staré ruzyňské letiště. Ale tentokrát žádný vtipálek bombu nenahlásil, tolik pozornosti si zasloužili úspěšní běžci na lyžích a fenomenální rychlobruslařka.

Na palubě úterního letu byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky, a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sáblíková prošla kordónem fandů jako jedna z posledních. Ve 12:59 SEČ. Před ní se protáhli z letiště zejména nesportující členové výpravy jako maséři a činovníci úseků, spolu s nimi novináři a fotografové.

"Je to úžasné, vůbec jsem nevěděla, co mám očekávat. Asi pro mě bude normální život obtížnější. Už v Kanadě, když jsme šli do metra, mě poznávalo hodně lidí. Měla jsem pocit, že mám ty medaile napsané na čele."

Vrátila se rovněž k příhodě, kdy neznámý vtipálek přelepil v jejím současném bydlišti cedule s nápisem "Velký Osek" a obec přejmenoval "Sáblíkov". "Je to pro mě velká čest," sdělila k činu své pocity rychlobruslařka.

"Já se nebudu snažit, aby se měnilo označení našeho Božího Daru. Spíš bych tam chtěl přinést ještě nějaký dáreček," přidal se bronzový Lukáš Bauer.

Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.Příbuzní a fanoušci čekají na přílet olympioniků z Vancouveru.

Spolu s dvojnásobnou olympijskou vítězkou se z Vancouveru vrátili všichni držitelé cenných kovů až na jednoho. Tedy spíš na jednu. Třetí žena slalomu speciál Šárka Záhrobská sice českou sbírku zimních olympijských her 2010 uzavřela, ale domů se vrátila jako první už v neděli.

Ačkoliv byla olympiáda ve Vancouveru z mnoha stran kritizována, nejzkušenější český běžec na lyžích pihy na kráse ve Vancouveru nenašel. "Vděčná atmosféra, skvělí lidé, pro mě osobně nejlepší olympiáda z těch čtyř, kde jsem byl," sdělil na tiskové konferenci Lukáš Bauer.

Fanoušci vyhráli bitvu o halu

Náctiletí i senioři přicestovali na letiště téměř z celé republiky a zabrali nejvýhodnější místa v příletové hale dřív, než pracovníci letiště začali akci organizovat. Stavba zátarasů začala po jedenácté hodině, ale fandům se vůbec ven nechtělo.

Po dlouhých minutách dohadování se podařilo policistům část fanoušků dostat ven, ale jejich naštvání bylo nepřehlédnutelné.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ukazuje fanouškům a novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.Rychlobruslařka Martina Sáblíková a členové bronzové běžecké štafety (zleva) Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál a Martin Jakš ukazují novinářům medaile po svém příletu ze zimních olympijských her ve Vancouveru.

"Kdyby aspoň dali ven obrazovku, abysme mohli koukat na tu tiskovku. Teď z toho nic nebudeme mít," vztekal se fanda z Mníšku pod Brdy omotaný českou a sparťanskou vlajkou.

Někteří fanoušci objevili fintu, jak se dostat zpátky. Parkovací automat je pouze uvnitř haly, takže pracovník letiště je musel pustit, když mu sdělili, že jdou zaplatit parkování. Ven se však už nevraceli. Bezradní "organizátoři" příznivcům nakonec přidělili místa v zadní části haly a situace se zklidnila.

Medaile

pro český tým

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, 15.2.2010.

bronz Lukáš Bauer
závod v běhu na lyžích na 15 kilometrů, 15.2.2010

bronz Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 1 500 metrů, 22.2.2010

bronz štafeta běžců
Jakš,Bauer,Magál,Koukal na 4 x 10 km, 24. 2. 2010

zlato Martina Sáblíková
závod rychlobruslařek na 5 000 metrů, 24. 2. 2010

bronz Šárka Záhrobská
slalom speciál, 26. 2. 2010

První poolympijskou bitvu vyhráli fanoušci. Na vlastní oči sledovali tiskovou konferenci s medailisty. Kolem půl dvanácté jich v ohraničeném prostoru čekaly téměř dvě stovky.

Nechyběla mezi nimi ani skupinka šesti středoškoláků z Horních Počernic. "Viděli jsme každý závod Martiny, a pak to dospávali ve škole. Takže už je jedno, že jsme tam dneska nešli. Tohle je důležitější," sdělil jeden z mladíků.

Nechybělo moc a rozradostnění olympionici se sešli s českou fotbalovou reprezentací. Ze starého letiště na Ruzyni odlétali v jedenáct hodin fotbalisté k přátelskému utkání ve Skotsku, jen o hodinu později přistál speciál z Kanady.

Na palubě byli členové bronzové běžecké štafety včetně Lukáše Bauera, který má další medaili z volné patnáctky a samozřejmě hlavní hvězda české výpravy i rychlobruslařského oválu v Richmondu. Martina Sáblíková vstoupila poprvé na svou rodnou zem jako olympijská vítězka a trojnásobná medailistka.

Sama už z Vancouveru vyhlásila, že se na setkání s fanoušky těší, a její kouč Novák všechny na letiště pozval.

Vydražte kombinézu Sáblíkové

a přispějte na dobrou věc

Zapojte se do dobročinné aukce. Získat můžete kombinézu z olympijské sady rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Výtěžek půjde na Konto Bariéry (Podrobnosti ZDE).

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru vypadl ve...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek dražby teď poputuje...

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných odhadů zhruba 50...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro fanoušky a znovu...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...