Máte kameny po ruce? Tak je házejte po mně, vzkázal fanouškům ruský kouč

Zdrcený útočník Ovečkin po zápase s Kanadou | foto: AP

25 2010
Obrovské rozčarování zavládlo mezi ruskými hokejovými fanoušky po debaklu sborné ve čtvrtfinálovém souboji olympijského turnaje s Kanadou. "Vylije se na nás spousta špíny," předpověděla hvězda NHL Alexandr Ovečkin. A příliš se nepletl.

"Po fiasku sborné ruští fanoušci odjíždějí z Kanady," uvedla agentura RIA Novosti. Ti Rusové, kteří si koupili lístky na nedělní finále, si teď snaží vyměnit si letenky, protože olympiáda pro ně už skončila.

"Jsme strašně zklamaní. Zlatá medaile v hokeji byla smyslem olympiády. Naši hráči nehráli dost bojovně, utkání se vyhrát dalo," prohlásil fanoušek Maxim po zápase, na který se prý lístky daly sehnat jen "pod rukou" za nejméně tisíc dolarů.

"To, co se na ledě odehrálo, vystihovalo celou naši reprezentaci na olympiádě," usoudila Moskvanka Marija. "Jsme naštvaní. Ani Ovečkin, ani Malkin, ani Dacjuk vůbec nehráli, jen se celý zápas promenovali," tvrdil Andrej. V Ruském domě vlajky v rukou fanoušků postupně klesaly, až padly na zem.

Do sborné se pustili i blogeři, přirovnávající hvězdný tým ke šmíře z komediální show či "partě uklízečů sněhu z Uruguaye". Další navrhují uspořádat lidová referenda o setrvání či odvolání šéfů sportovních svazů, nebo se svěřují, že po takovém zápase se jim do práce rozhodně nechce.

Hlavní trenér Vjačeslav Bykov roztrpčeně poradil kritikům, ať na Rudém náměstí rovnou vztyčí gilotiny či šibenice a poražené popraví. Popřel i fámy, že prý prohru zavinilo přílišné oddávání se světským radovánkám. Nicméně připustil, že na hru soupeře se dalo dívat, "což už nelze říci o našem týmu".

"Nehledejte to, co není!" prohlásil Bykov v rozhovoru pro Sovětskij sport. "Jaký smysl má teď hledat viníka? Prohra je prohra. Máte kameny po ruce? Tak je házejte po mně! K chlapcům nemám výhrady. Snažili se... Před Kanadou smekám, jejich tým byl lepší. Ale pozvali jsme nejlepší hráče a ti se snažili ze sebe vyždímat maximum. Vyhrát se nepovedlo. Ale na nikoho nebudu prohru svalovat. Důvody jsou jinde: soupeř hru ovládl, a to je vše."

Ještě před fiaskem s Kanadou průzkum na zakázku agentury Interfax ukázal, že většina Rusů je s výkony sportovců ve Vancouveru nespokojena a 54 procent dotázaných si přálo odvolat ministra sportu Vitalije Mutka a šéfa olympijského výboru Leonida Ťagačova.

Fanoušek Ruska ve čtvrtfinálovém utkání s Kanadou.

Fanoušek Ruska ve čtvrtfinálovém utkání s Kanadou nevěří svým očím...

Na obranu svých šéfů i náčelníka ruského hokeje dnes vystoupil mluvčí olympijského výboru, který současně dal průchod roztrpčení z výkonu hráčů. "Pro tým se udělalo vše, plnila se i sebemenší přání. Kdyby chtěli snídani do postele, dostali by ji," prohlásil Gennadij Švec. "Vinni jsou hokejisté, ne Mutko, Ťagačov či Treťjak. Hokejisté prohráli, protože s opravdovými profesionály hrát nedokážou," dodal.

"Rudá mašina narazila do javoru," charakterizoval zápas Sovětskij sport, podle něhož takovou "morální facku" sborná pod Bykovovou taktovkou ještě nezažila; poprvé v historii se hokejová reprezentace země neprobojovala ani do semifinále. Letošní šestá příčka je nejhorší výsledek na ZOH, dosud jím byla čtvrtá místa z Lillehammeru 1994 a Turína 2006.

"Chmurné jitro pro Rusko. To je katastrofa," usoudil deník. Nicméně dodal, že cosi takového se může přihodit každému velkému týmu, vždyť i Kanada v roce 1981 prohrála se SSSR 1:8. Z prohry je třeba se poučit a porážku Kanadě oplatit, nejlépe už na šampionátu v Německu a hlavně na příští olympiádě v Soči.

"Sen skončil," napsal v komentáři Sport-Express. "Země snila o vítězství. Doufala, že naši budou hrát proti Kanaďanům tak, jako hráli v Turíně, Québeku a Bernu. O vítězství snil i tým. Hokejisté věřili, že nakonec přinesou vlasti tak vytoužené prvenství. Jenže sborná v jediném zápasu překonala tu krátkou vzdálenost, kterou dělí láska od pohromy. Místo finále snů se odehrálo čtvrtfinále coby noční můra... Znovu vzlétnout bude obtížné. Ale to neznamená, že se odnaučíme snít."

Změnu nálad odráží i změna vlajkonoše ruské reprezentace: kapitána hokejistů, který třímal ruský prapor na úvod her, vystřídá při závěrečném ceremoniálu rychlobruslař Ivan Skobrev, který ve Vancouveru nečekaně vyhrál první ruskou medaili, bronzovou, a později i stříbro.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Titulní strana knihy Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Jak ustát zlato? Vědět, kam jít dál. Poradí si Sáblíková?

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z vítězství na trati na 5000 metrů. (24. února 2010)

VIDEO Kateřina Emmons měla svůj pozlacený život nalinkovaný podle gynekologa. Hned jak 9. srpna 2008...

Najdete na iDNES.cz