Zahájení olympijských her v Innsbrucku 1964. | foto: Profimedia.cz

Innsbruck 1964: nebyl sníh a zimní olympiádu zasáhla dvojí smrt

• 6
Byla to šílená zima. Šílená, protože nikde v Alpách nebyl sníh. Normálně by Innsbruck ležel pod bílou peřinou, jenže v únoru 1964 ne a ne zasněžit. Dva měsíce skoro nic a do toho v srdci Tyrolska začínaly olympijské hry.

Rakouská armáda týdny stěhovala 20 tisíc ledových cihel z vrcholků hor do údolí k řece Inn do bobového a sáňkařského koryta, k tomu vojáci převezli 40 tisíc kubických metrů sněhu na holé stráně, aby se mohly uskutečnit sjezdařské závody. Výsledek té šichty byl děsivý.

Innsbruck se stal olympiádou s puncem smrti. Na sjezdařské trati zahynul při tréninku australský lyžař Ross Milne a v sáňkařské dráze Kazimierz Kay-Skrzypeski, Brit narozený v Polsku.

Obě smrtelné nehody se staly ještě před slavnostním zahájením her, přesto jimi Innsbruck trpěl. Saně měly navíc na hrách premiéru, o to byla Kayova smrt bolestnější. Nezkušený Brit při tréninku vyletěl z dráhy a mezi stromy už ho mohl zachránit jen zázrak, který se nestal.

Čtěte denně

seriál 20 olympiád, 20 příběhů

Dnes 9. díl:  Innsbruck 1964
Hry s puncem smrti. Přímo na olympiádě zahynuli sjezdař Milne a sáňkař Kay.
Zítra 10. díl:  Grenoble 1968
Hattrick na sněhu. Slavný sjezdař Jean Claude Killy třikrát zlatý. Nezískal jedno zlato neprávem?

Také Australan Milne nebyl příliš zkušený. Mohl přežít, kdyby se nenechal vyhecovat k bláznivé jízdě. "Do zatáčky, která ho tak překvapila, neviděl přes dav fanoušků, který stál kolem tratě. Najednou chtěl zpomalit v místě, kde zpomalit nešlo. Trať byla příliš zledovatělá," říkal australský šéf John Wagner.

Milne v zatáčce zahranil na nerovnosti a už jen letěl. Zastavil o strom a byl na místě mrtvý. Australané vyslali do Innsbrucku šest sportovců, domů se jich vrátilo pět. O čtyři roky později odjel na olympiádu další Milne, byl to Rossův bratr Malcolm.

"Brácha byl daleko talentovanější než já. Nikdy se nesmířím s tím, že už tu není," řekl v cíli olympijského sjezdu v Grenoblu, ve kterém dojel o 5,5 vteřiny za vítězem Killym.

Hrdinkou Innsbrucku se stala Sovětka Lidia Skoblikovová, která během čtyř dní a ve čtyřech rychlobruslařských závodech získala čtyři zlata, legendární Švéd Jernberg ukončil kariéru triumfem v běžeckém maratonu, v krasobruslení nadchnul sovětský pár Bělousovová – Protopopov a pro zkušenost si přijel třináctiletý Ondrej Nepela, budoucí šampion.

Nebýt čachrů s pravidly v hokejovém turnaji, zůstala by československá výprava bez medaile. Hokejisté dostali naloženo 3:8 od Švédů, nakonec však při podivných počtech odsunuli na čtvrté místo Kanadu.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.