Třiadvacetiletá Kristyne De Mott v Calgary pracuje jako návrhářka interiérů. V lednu si vyrobila transparent, vzala si na sebe svatební šaty a šla na hokejový zápas Calgary – Pittsburgh.
Sedla si do šesté řady a čekala na svou chvíli. Ta nastala, když dal pittsburský útočník Sidney Crosby krásný gól. Postavila se a zvedla nad hlavu plakát s nápisem: "Vem si mě, Sidney!"
Kanaďané tropí šílené věci, když jde o hokej a o Sidneyho Crosbyho. Dvaadvacetiletý mladík je v současnosti asi nejsledovanějším člověkem v zemi.
Sportovní fanoušci delší dobu věří, že se stane nástupcem legendárního Wayna Gretzkého. Teď navíc Crosby dokázal to, co se ani Gretzkému nepovedlo.
Dovedl Kanadu k olympijskému zlatu. A na domácí půdě. Gólem v prodloužení rozhodl finále největšího turnaje současnosti (o zápase čtěte ZDE). Hokejem posedlá země má svého spasitele.
Jaký vlastně je?
GLADIÁTOŘI NA LEDĚ. Sidney Crosby (vlevo) právě vstřelil vítězný gól Kanady v prodloužení olympijského turnaje a raduje se spolu se Scottem Niedermayerem.
Zloděj Sid
V šestnácti přiletěl do Česka na juniorský turnaj do Břeclavi. S domácím týmem Kanada prohrála 0:3 a Crosby si stěžoval na nečistou hru soupeře. Když pak čeští hráči oslavovali vítězství s diváky před kanadskou kabinou, považoval to za provokaci.
Po chvíli šel na parkoviště u haly hledat své rodiče. V Crosbyho biografii Taking The Game By Storm je scéna popisována jako horor: "Na Crosbyho se sápali rozvášnění a opilí domorodci. Tragédie visela ve vzduchu..."
Nic se samozřejmě nestalo, ale Crosby jako hrdý Kanaďan nesnáší porážky, takže na stav 0:3 a na radost protivníka jen tak nezapomněl.
Česko se s Kanadou později utkalo o třetí místo. Před odjezdem na stadion seděl Crosby v autobuse a prohlásil: "S touhle věcí na zápas nepojedeme!"
Očima ukázal na českou vlaječku, která visela na předním skle. Jeden z jeho spoluhráčů odlákal českého řidiče od volantu: "Máme podhuštěné kolo!"
Crosby zatím vyskočil na jeho sedadlo a vlajku strhnul. Když se šofér vrátil, nasadil svůj andělský výraz, jako že o ničem neví.
Dodnes se Sidney Crosby obvykle chová nesmírně slušně a uctivě. Vyhýbá se skandálům. Kanadské maminky a otcové ho dávají svým synům za vzor. Když však jde o národní hrdost, Crosby se dokáže pomstít. Třeba krádeží české vlaječky.
Ten, co předbíhá čas
Byly mu dva a půl roku, když v městečku Cole Harbour na východě Kanady začal doma v suterénu hrát hokej. Od tří bruslil, v sedmi dal první rozhovor do novin.
V šestnácti reprezentoval kanadský výběr do 18 let.
V devatenácti vyhrál bodování NHL a následně se v Pittsburghu stal nejmladším kapitánem v dějinách ligy. Šéfoval tak veteránům třeba o 15 let starším.
Ve dvaceti ho časopis Time jmenoval mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě.
V jedenadvaceti dovedl Pittsburgh ke Stanley Cupu.
A ve dvaadvaceti se nakonec stal hlavním trumfem Kanady na olympiádě.
Sidney Crosby superstar
Generální manažer kanadské reprezentace Steve Yzerman prohlásil: "Sidney je náš nejlepší hráč. Je tváří kanadského hokeje. Nepřeháním."
A skutečně. Crosbyho obličej lákal na hry v mnoha reklamách v novinách i v televizi. Když světová média referují o hokejovém turnaji ve Vancouveru, nejčastěji používají Crosbyho příběh.
"Jako by byl rocková hvězda," tvrdí o něm Frank Buonomo, který se v klubu Pittsburgh Penguins stará o styk s veřejností. Pokaždé když Crosby s týmem přijede na zápas do nějakého kanadského města, čeká na něj na letišti, před hotelem nebo u haly dav fanoušků.
Občas ho dokonce musí personál klubu propašovat ze stadionu nebo příletové haly postranním vchodem, aby se vyhnul riziku umačkání. Někdy ho provázejí bodyguardi.
Dokonce i na olympiádě si musí připadat jako na srazu svého fanklubu. Kanadští i zahraniční sportovci ho okukují jako celebritu. "On se snad i ve vesnici bude muset schovávat," řekl Buonomo. "Už to vidím, každý se s ním bude chtít vyfotit."
Crosby však veškerou tu pozornost zvládá neskutečně dobře. Trpělivě. Dokonce vypadá, že mu ta spousta žádostí o podpis nebo o rozhovor nevadí. Od čtrnácti let je v Kanadě známou postavou, zvykl si na svou roli a přijal ji.
Dříč a tahoun
Jako chlapec doma trénoval střelbu, prvního brankáře mu dělala babička. "Těžko se jí dávaly góly," tvrdil kdysi Crosby s vážnou tváří.
Později chytal jeho střely táta Troy, který to předtím jako gólman dotáhl až do juniorské ligy.
Neskonalé zaujetí jeho syna ho však umořilo. Sidney na něj chtěl pálit tak často, že mu řekl: "Víš co, dej mi pokoj. Stačí ti trefovat bránu."
Sport Crosbyho fascinuje a pohlcuje. Když něco hraje, zapomíná na svět okolo. Jakmile cítí, že má nějakou slabinu, okamžitě se ji snaží vymazat. Když se pochybovalo, zda dokáže v Pittsburghu vést mužstvo plné starších hráčů, učil se šéfovat. Vyptával se. A záhy to uměl.
"Chová se, jako by v NHL hrál aspoň deset let," řekl před dvěma lety jeho tehdejší spoluhráč Petr Sýkora.
"Od sebe i od všech okolo vyžaduje to nejlepší. Jakmile nehrajete podle jeho představ, tak vám to dá vědět. Na ledě, na střídačce nebo v kabině mi hned řekne: Přidej! Zaber! Dělej to jinak! Neřve na nás. Ale hned nám dá slušnou cestou najevo, že se mu něco nelíbí."
Nejžádanější svobodný
Špičkový sportovec. Reklamní figura. Celebrita. Vzor pro děti.
Pohledný Crosby je zároveň nejžádanějším mládencem ve své zemi.
Nemá oficiální přítelkyni, přes sezonu ho u sebe nechává bydlet Mario Lemieux, legendární útočník a nyní majitel klubu Pittsburgh Penguins. Crosby tak nechává všechny nápadnice doufat.
"Já bych si ho vzala hned," prohlásila Kristyne, která se mu nabízela v Calgary přímo při zápase. "Vystupuje úplně normálně, v pohodě. Je to skvělý kanadský kluk."
Snad všichni kanadští rodičové by ho brali za zetě. Crosby si však zatím nevybral. Dívku ve svatebních šatech v Calgary zaregistroval a pochválil ji za originalitu, ale když se ho reportéři ptali, zda by si ji vzal, odpověděl: "Ne."
A hned způsobně dodal: "Omlouvám se."
Poté, co vystřelil pro Kanadu hokejové zlato, mu Kristyne jistě odpustí.