České olympijské otazníky: ohrožena je štafeta běžkyň, o vše bojují další sporty

Krasobruslař Tomáš Verner má olympijskou nominaci jistou, další čeští sportovci o ni však dál bojují. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

8 2009
Zbývá 66 dnů, pak vypukne ve Vancouveru olympijské šílenství. Necelý měsíc před hrami, 18. ledna, oznámí Český olympijský výbor nominaci. "Náš střízlivý odhad je 88 sportovců," tvrdí šéf mise František Dvořák.

Otazníků kolem české nominace stále existuje spousta.

Ty hokejové jsou sledované nejostřeji. Kouč Vladimír Růžička zůstává tajemný. "Počkejte si na 30. prosinec," odráží dotazy. Den před Silvestrem má na velké tiskovce, kterou bude televize vysílat přímým přenosem, představit v předstihu svůj tým pro Vancouver.

Nechce zatím prozradit ani to, zda s dvojicí Jágr – Čajánek, která by měla příští týden v prvním útoku nastoupit v posledních předolympijských zápasech v Praze a Moskvě, počítá i pro hry.

Už dřív naopak prohlásil, že brankářskou jedničkou bude Tomáš Vokoun. Chce vzít 7 beků (3 ofenzivní a 4 defenzivní) a 13 útočníků. Jistotu mají Jágr, Eliáš či Havlát, vypadl vážně zraněný forvard Hemský. O dalších jménech se Růžička odmítá bavit, byť tvrdí: "V sestavě mám pět otazníčků, jinak je hotová."

Drtivá většina reprezentantů bude z NHL. Důvodů je řada: působí tam nejlepší čeští hráči, často nastupují proti největším esům soupeřů. Zato "Evropané" si během několika dní budou muset zvyknout na časový posun (9 hodin oproti Praze) i na úzké zámořské kluziště.

Z extraligy asi dostane příležitost král bodování Červenka a jeden z mladých brankářů (Štěpánek, Schwarz, Mensator).

Z ruské KHL kromě Jágra nejspíš smí doufat útočníci Hudler a Čajánek. V NHL se skvěle daří mladším střelcům Michálkovi či Fleischmannovi.

Ale jen těžko lze odhadovat, jak trenéři tým poskládají. Nemůžou vzít jen samé útočné typy. Potřebují vytvořit soudržnou partu, správnou směs zkušenosti a dravosti, šikovnosti, rvavosti a obětavosti. "Možná budete překvapeni," naznačuje Růžička.

Otazníky jsou i v dalších sportech. O olympijské bytí a nebytí momentálně bojují bobisté a sáňkaři."Šéf svazu sáňkařů věří, že pojede minimálně pět borců, ale nominační kvótu zatím letos ve Světovém poháru nepotvrdil ani jeden," říká Dvořák.

S určitostí na hrách nebudou žádní Češi v curlingu, skeletonu a ledním hokeji žen.

Poprvé od roku 1968 bude patrně chybět i ženská štafeta běžkyň, pouhé čtyři roky po zlatých hrách Neumannové v Turíně! "Poslední výsledky byly žalostné, vypadá to maximálně na tři běžkyně. Jet nemusí ani štafeta biatlonistek."

Rekordní naopak může být počet Čechů v jízdě v boulích i v rychlobruslení (po 3), premiéru si odbudou dva skikrosaři. "Ještě 17. ledna je možné plnit limity," říká Dvořák. "O den později bude nominace hotova."

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun

Rychlobruslařka Martina Sáblíková pod olympijskými kruhy při květinovém ceremoniálu

Zajištění přenosů z olympijských her ve Vancouveru stálo Českou televizi (ČT) podle předběžných...

Strach musíte před jízdou vypustit z hlavy, říká sáňkař Jíra

Sáňkaři Matěj Kvíčala a Luboš Jíra (vpředu),

Fůru zážitků si dovezl klášterecký sáňkař Luboš Jíra z olympijského Vancouveru. I jeden, z kterého...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - SMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz