Češi, hodně štěstí! Olympijskou výpravu přivítali ve Vancouveru indiáni

VÍTEJTE! Zástupci domorodých obyvatel Kanady vítají české olympioniky | foto: ČTK

11 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čtveřice rudých mužů začala halekat a v rytmu bubnů pomalu vystoupala na pódium. Olympijský Vancouver takto netradičně požehnal české výpravě na cestě za vytouženými medailemi. "Parádní přivítání," pochvalovala si rychlobruslařka Martina Sáblíková.

V té chvíli se už její rty co chvíli roztahovaly do širokého úsměvu. Aby ne, před startem oficiálního ceremoniálu, během kterého se za zvuků české hymny měla vztyčovat státní vlajka, se však spíš mračila.

Kvůli deštivému počasí totiž museli organizátoři celou akci úplně překopat. A místo důstojné slavnosti na nádvoří se ceremoniál odbýval v útrobách jedné z budov v srdci olympijské vesnice.

"Zažil jsem už hezčí vítání, ale improvizace se Kanaďanům povedla. Pro mě je důležité, že zahráli správně hymnu a ne jako v Aténách, kde ji předělali takovým způsobem, že nebyla k poznání," poznamenal předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Sáblíkovou, podobně jako boulařku Nikolu Sudovou, roztrpčilo dlouhé čekání na začátek akce, která se nakonec musela obejít bez vztyčování vlajky. Kvůli ní se shromáždily už v půl čtvrté a na nohou stály hodinu a půl. "Byla jsem z toho unavená, že mě bolely nohy víc jak z tréninku," usmála se Sáblíková.

Nakonec byly ale obě spokojené. I proto, že viděly neotřelou show, při které organizátoři kladli důraz na tradice. Díky tomu mohly vidět kulturu Prvních národů, což je termín, který v Kanadě používají pro původní obyvatelstvo.

"Bylo to moc pěkný," libovala si Sáblíková. "Podobné jako na olympiádě v Sydney. Tam dali také prostor domorodcům," dodal Jirásek.

Autor:

Další z rubriky

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz