Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Bronzová slalomářka Záhrobská ožila. Otci navzdory

  13:49
Whistler (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jupííí! Šárka Záhrobská se na bronzovém stupni vítězů spontánně odrazila a vyskočila do vzduchu. Takové gesto nikdy předtím neudělala. "Tak nějak to ze mě vyšlo samo," přiznala. Žena bez emocí? Tentokrát ne. Zářila, mávala českým fanouškům, hodila jim kytku. "Čím jsem starší, tím si úspěchy užívám víc a víc."

Radost české slalomářky Šárky Záhrobské z třetího místa v olympijském závodě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Po třech cenných kovech z mistrovství světa má olympijský bronz. Nejen tvarem je tato medaile jiná. Pro Záhrobskou je to první významný úspěch, který dobyla bez otce, s novým týmem. "To nechci srovnávat," povídá. "Prostě to tak je. Dřív jsem se radovala s tátou, teď s lidmi kolem mě. Nesrovnávám."

Přesto, i když to ona sama neřekne, je pro ni medaile z Whistleru potvrzením, že dramatické změny, jež provedla, ji nezničily. Loni v létě spolupráci s otcem ukončila a obklopila se vlastními lidmi. Ve Světovém poháru pak během sezony zaostávala za předchozí zimou. Bronzem z her však sezonu pochybností proměnila na sezonu úspěšnou.

Záhrobský se vyjádřil ostře

Otec u toho nebyl ani jako divák, z dějiště her odletěl se synem Petrem dříve. Z olympijské vesnice předtím zazněly hlasy, že jeho vztah s dcerou byl ve Whistleru napjatý. Nakonec bydleli daleko od sebe, Záhrobská ve vesnici, otec mimo ni, v domě, který si ČOV pronajal.

"K Šárčiným výkonům se vyjádřím pregnantně až po sezoně," tvrdil před olympiádou. Po medailovém závodě přece jen pro ČTK promluvil. Velké emoce prý už u televize neprožíval.

"Šárka ale pochopila, že předělávání techniky s novým týmem k ničemu nevede. Obě jízdy jela přesně tak, jako když trénovala se mnou, což jí přineslo tento skvělý výsledek. Přeučovat ženskou, která jezdí 20 let svou technikou, je nesmysl. Zvlášť když v týmu na to nemá lidi."

Česká lyžařka Šárka Záhrobská si jede pro bronzovou olympijskou medaili ve slalomu speciál.

Antonína Stracha, současného kouče Záhrobské, považuje její otec pouze za trenéra na kondiční přípravu. V této roli u ní také poslední čtyři roky působil. Strach nyní ve Whistleru reagoval: "Sleduji poznámky pana Záhrobského, ale já budu v této chvíli větším gentlemanem a nebudu to komentovat. Na konci března uděláme tiskovku."

Pro Záhrobskou není Strach pouze koučem a přítelem, ale zároveň i psychologem. "Hlavně to neprožívej a neřeš," říkal jí před pátečním startem. "Prohrát si to můžeš jedině svou hlavou, protože slalom umíš."

Stal se mužem, který ji umí pozitivně "nakopnout". Své zásluhy na bronzu však odmítá zveličovat: "Tahle medaile patří kompletně Šárce, je výsledkem její práce. My jí jen vytváříme zázemí."

Záhrobská: Jsme sladění

Chemie týmu, jehož "ředitelkou" je nyní sama Záhrobská, při pohledu zvenčí funguje. Kouč mužů Tomáš Bank podotýká: "Úžasně ožila." Sama slalomářka si libuje: "Už jsme sladění. Měsíc jsme tu dennodenně spolu, až 20 hodin denně, ale žádná ponorka nás nepřepadla. Přitom já umím být protivná."

Můj olympijský tým

- očima Šárky Záhrobské

Antonín Strach, trenér
"Tonda je moje obrovská inspirace. Jsem strašně ráda, že se mnou je."


Miloš Machytka, servisman
"Má na starosti servis lyží i schůze. Je moc pečlivý a hodný. Když vejdu k němu do lyžárny, nenajdu nic křivě položeného, všechno má úžasně srovnané."


Dita Schönfeldová, fyzioterapeutka
"Nejen fyzioterapeutka, ale i moje kamarádka. Stará se mi o rozptýlení, je s ní velká legrace. Úžasně se mi věnuje, i když si kvůli tomu musí brát volno z práce na klinice na Malvazinkách."

Kromě Stracha patří do realizačního týmu servisman a asistent kouče Miloš Machytka, fyzioterapeutka Dita Schönfeldová a další asistent Pavel Kubričan. Ten však nedostal na hry akreditaci. Machytka zatím proniká do společnosti nejlepších světových servismanů.

"Servisák od Didiera Cuche má Šárku moc rád," vypráví. "Když mě viděl, jak s vosky v tomhle počasí bojuju, nechal mi tu všechno své nádobíčko, které na ně měl." Na páteční čerstvý mokrý sníh pak netradičně namazal běžecké vosky, o nichž dostal echo, že tu fungují!

Záhrobská to ani nevěděla. "Miloš se mi nepochlubil. Ale ať si tam dává, co chce, hlavně když to jede," směje se. Absolutně mu důvěřuje. "Jedu, jedu, makej, makej," křičeli na ni Machytka a fyzioterapeutka Schönfeldová na startu slalomu. "Chtěli jsme, aby nás slyšela ještě v páté bráně." Strach stál u trati, hlásil do vysílačky záludnosti.

Kdo bude hlídat finance?

"Proti monstrtýmům jsme zákopoví bojovníci," uznává kouč. Také Patrick Lang, přední lyžařský reportér a syn zakladatele Světového poháru, se na tiskové konferenci ptal: "Šárko, jak to děláte, že s tak malým týmem jste tak úspěšná?"

Má to své výhody i nevýhody. O svahy na přípravu musí s velikány často bojovat. "Přijdeme na kopec, který je tréninkový, a ejhle, Rakušani mají zavřenou sjezdovku pro sebe," líčí Strach.

Ovšem na druhou stranu, Schönfeldová se může každé odpoledne slalomářce tři hodiny věnovat, cvičí spolu, důkladně ji namasíruje. "Při soustředění v Nakisce s námi bydlel italský tým, jejich masér měl na dveřích rozpis a na každou závodnici měl jen půl hodiny. Jsem na tom lépe," říká Záhrobská.

MÁM MEDAILI! Česká sjezdařka Šárka Záhrobská a její radost ze třetího místa ve slalomu.Šárka Záhrobská pózuje fotografům poté, co ve slalomu speciál vybojovala pro Českou republiku bronzovou medaili.

Rovněž Machytka může mazat jen pro ni, zatímco servismani velkých týmů pracují pro dvě až tři lyžařky. "Změny v Šárčině týmu nebyly letos úplně zásadní," tvrdí Strach. "Jasně, není tu její táta. Ale s Milošem jsme vnikli do rozboru techniky sami a Šárka zachytila ve slalomu změnu, která v pojetí nastala."

Přesto se nabízí otázka: Neměli by tým rozšířit ještě o dalšího, vyloženě lyžařského kouče? "Nějaké úpravy chystáme, ale zatím nic prozrazovat nebudeme, až na jaře," tvrdí Strach.

Další napětí může brzy vyvolat otázka financí. Manažerem Záhrobské je stále otec, on kontroluje finance a sponzorské smlouvy. Zůstane to tak nadále? "Jak to bude se sponzory, zatím nevím," říká Záhrobská. "Uvidíme po sezoně, musíme to probrat. Ale nebojím se, vyřešíme to."

Lyžařka Šárka Záhrobská s bronzovou olympijskou medailí.

Otec Záhrobské: Vrátila se ke staré technice, proto má medaili

Návrat ke staré technice přinesl Šárce Záhrobské ve Vancouveru první olympijskou medaili. Myslí si to alespoň její otec Petr Záhrobský, který svou dceru až do minulé sezony trénoval. Bronzový slalomový úspěch považuje za skvělý. Záhrobská loni dala přednost kouči Antonínu Strachovi a s otcem se v přípravě rozešla.

"Bylo jasně zřetelné, že si Šárka hned v prvním kole uvědomila, že přeučování techniky k ničemu nevede. Díval jsem se na ty jízdy několikrát na videu," řekl dnes v rozhovoru pro ČTK Záhrobský. "Obě jízdy jela přesně tak, jako když trénovala se mnou, což jí přineslo tento skvělý výsledek. Přeučovat ženskou, když má svou techniku a jezdí tak dvacet let, je nesmysl," uvedl Záhrobský.

Závod sledoval, ale byl při něm prý naprosto klidný. "Stoprocentně, už nějaké velké emoce nemám," poznamenal. Byl jen rád, když viděl, jakým způsobem jeho dcera jede. "Přesně jako v Aspenu," připomněl podzimní slalom SP, který vyhrála. "Přesně jako v Aare," dodal v narážce na mistrovství světa 2007, kde Záhrobská rovněž triumfovala. "Když si to uvědomí, že má jezdit tímto způsobem, bude zase vyhrávat," podotkl.

Pětadvacetiletá Záhrobská si podle otce musí sama uvědomit, že učit se novou techniku je hloupost. "V týmu na to nemá lidi," upozornil. Strach byl a stále je i kondičním trenérem, Miloš Machytka má na starosti servis a Dita Schönfeldová je fyzioterapeutkou. "Nemá v týmu lidi, kteří by jí to byli schopni říct. Musí na to přijít sama," uvedl.

Petr Záhrobský

Nemrzelo ho prý, že u bronzového úspěchu osobně nebyl, neboť z Vancouveru odjel po závodech svého syna Petra. Ale až dceru potká, pogratuluje jí. "Protože je to špičková lyžařka. Obě kola jela výborně," řekl. "Navíc když tam nemá trenéra specialistu a musí všechno řešit sama. Lyžování je hlavně o hlavě," prohlásil.

Podle něj se Záhrobská musí vrátit o krok zpět, aby zase začala lépe jezdit i v obřím slalomu, který se jí v současnosti nedaří. "Za to je zodpovědný pan Strach," nechtěl Záhrobský rozebírat důvody, proč jeho dceři vychází jen jedna disciplína. "Měla techniku, kterou jsem ji naučil a s níž vyhrávala. A to je třeba rozvíjet," zopakoval.

Podle Záhrobského bude držitelka tří medailí z mistrovství světa jen těžko v obřím slalomu v budoucnu standardně útočit na stupně vítězů, ale mohla by se v několika závodech chytit. "Ale když začnete něco předělávat, má to takovýhle důsledek, že dneska má jen jednu disciplínu. Ale zaplaťpánbůh za to," dodal.

AUTOR: ČTK

K medailím pomáhá Záhrobské i trénink hlavy. Vede ho Strach 

Antonín Strach stanul na místě Petra Záhrobského, na lyžařských svazích je nyní osobou, která je Šárce Záhrobské nejblíže. "Vytváříme jí podmínky, které má kdokoli z rakouského nebo švýcarského mančaftu," říká trenér Strach. "Ale její medaile je především zúročením celého jejího sportovního života."


Přesto, je pro vás bronz i důkazem, že váš malý, obměněný tým dokáže konkurovat velmocem?
Určitě. Chodí za mnou Rakušané, Němci, lidé z monstrtýmů a gratulují, že Šárka má medaili s tak omezeným množstvím lidí kolem sebe a bez systému, z nějž těží ostatní týmy. Je zajímavé, že si to ostatní uvědomují možná víc než my.


Dokážete vysvětlit, proč zvládá velké závody s takovou grácií?
Je to její hlavou, psychikou. Je neuvěřitelně silná. I zahraniční trenéři tvrdí, že má opravdu dokonalou koncentraci na výkon.


Ani vy jste na ní před startem nepozoroval žádnou nervozitu?
Ne, má na startu poker face. Na ní není znát nikdy nic. Umí se dokonale oprostit od emocí.

Trio medailistek ze slalomu speciál se raduje na stupních vítězů. Zleva Marlies Schildová z Rakouska, Němka Maria Rieschová a česká reprezentantka Šárka Záhrobská.


Má takovou vlastnost v povaze? Nebo je vypěstovaná?
Je to obojí, jak povahová vlastnost, tak zároveň usilovná práce. Součástí našeho tréninku je i trénink hlavy.


Povězte, jak ji trénujete?
Jde o určitou formu meditace. Ne že by chodila do kostela nebo si zapalovala barevné kouře. Nemáme ani žádné rituály. Ale Šárka si to umí v hlavě srovnat a soustředit se. V tom je její kouzlo. To samé dokáže v tréninku, i na něj musí být koncentrovaná, aby byl k něčemu. Je to práce s vlastním vědomím.


Dá se na ni před závodem vůbec mluvit?
Mluvit se na ni musí, protože jí musíme říkat, co se kde na trati děje. Ale ona nás dokáže vnímat a zůstat koncentrovaná.


Sama říká, že občas umí být i pěkně protivná. Jak potom reagujete?
Necháme ji být. Ono ji to přejde.


Chtěli jste letos medaili z olympiády a máte ji. Jaké předsevzetí si tedy dáte do příští sezony?
Budeme dál pracovat na slalomu, ale hlavně musíme zásadně pohnout s obřím slalomem. Šárka ho už v tréninku občas jezdit dokáže, ale nedaří se nám to přenést do závodu. Jsem přesvědčený, že i ten obřák je schopná jezdit na bednu. A to jsem se nepraštil do hlavy, to myslím naprosto vážně.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Český olympijský výbor vydal publikaci Vancouver 2010

Pět dní po skončení zimních olympijských her byla dnes v Praze pokřtěna kniha s názvem Vancouver 2010. Oficiální...

Dražba olympijské kombinézy Sáblíkové vynesla 272 tisíc

Dobročinná aukce olympijské kombinézy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové vynesla 272 tisíc. Výtěžek dražby teď poputuje...

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru pomohl k lepším...

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou Sáblíkovou v polovině...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...