OH

Doporučujeme

Lukáš Bauer (uprostřed) při olympijském závodě ve skiatlonu. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Bauer na druhou medaili nedosáhl. Po slibném úvodu skiatlonu ho zbrzdil pád

  • 433
Whistler (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Byl to Bauerův závod, přesto český běžec na lyžích v olympijském skiatlonu na medaili nedosáhl. Sám odtáhl celou první polovinu, a když se kolo před koncem pokusil nastoupit, šlápl mu jeden ze soupeřů na lyži a Bauer upadl. V cíli byl sedmý.

Vítězem se stal švédský běžec Marcus Hellner, který ve finiši porazil Tobiase Angerera z Německa a svého krajana Johana Olssona.

"Až do cíle jsem byl na dosah medaili, ale kolo před koncem jsem upadl," popisoval Bauer klíčový moment sobotního závodu. "Chtěl jsem se propracovat do čela skupinky a začít stíhat vedoucího Olssona, ale když jsem předjížděl, tak mi někdo přišlápl lyži. Nevím, jestli to bylo schválně, nebo mu to jen tak vyšlo, každopádně jsem byl najednou ze třetího místa rázem poslední ve skupině."

Kromě Bauera dojeli skiatlon Martin Jakš na 27. a Jiří Magál na 38. místě. Martin Koukal vzdal závod už během klasické části. "Trenéři na mě houkli, ať zvážím, jestli to má cenu jet dál, zda nechci radši šetřit síly na další závody," řekl Koukal, který po 11 kilometrech odstoupil ze čtyřicátého místa.

Bauer: Hellner nás brzdil, chtěl jsem mu zlomit hůlku

Od startu se o největší rozruch na trati staral Lukáš Bauer. Nasadil vysoké tempo, snažil se utahat soupeře a rozdrobit pole na malé skupinky. "Byl jsem rozhodnutý riskovat," poznamenal Bauer.

Plány mu kazilo počasí. "Trať byla mokrá, já jsem vodu vytlačil a ostatním to jelo rychleji. Na kopci se urvala menší skupinka, ale ve sjezdu se to vždycky zase sjelo."

Dále: Unavil jsem málo soupeřů,

... na medaili to nestačilo, litoval běžec Bauer

Hned od začátku bruslařské patnáctky však bylo všechno jinak. Rovnou z depa vyrazil do úniku Johan Olsson ze Švédska. V poli za ním se začalo taktizovat, Švédové zdržovali a jejich krajan získal náskok až 24 vteřin. "
Hellner to těžce brzdil a blokoval nás, abychom ho nemohli předjet. Chtěl jsem mu zlomit hůlku," zlobil se český běžec.

Před závěrečným průjezdem stadionem Bauer upadl, a pak chyběl u toho, když čelní skupina dohonil Olssona. Finišovalo se bez Bauera, který nakonec za Hellnerem zaostal bezmála o 14 vteřin.

Lukáš Bauer v čele závodníků při závodu ve skiatlonu.

Lukáš Bauer v čele závodníků při závodu ve skiatlonu.

O zlatu, stříbru a bronzu se proto rozhodlo až ve finiši, pro který si nejvíce sil schoval Hellner, zklamaný po čtvrtém místě na volné patnáctce.

Čtyřiadvacetiletý Švéd tak dosáhl životního úspěchu. Jeho dosavadní medailovou sbírku tvořil pouze bronz ze štafety na MS 2007 v Sapporu.

První polovina závodu zařadila mezi favority nejen Bauera, ale i Švýcara Daria Colognu. Ani olympijskému vítězi z patnáctky volně se ale závěr skiatlonu nepovedl, dokončil na 13. pozici.

Švédský lyžař Marcus Hellner se raduje ze zlaté medaile ze SkiatlonuZLATO JE JISTÉ. Marcus Hellner se otáčí v cílové rovince olympijského závodu ve skiatlonu. Už ví, že vyhrál.

Marcus Hellner slaví triumf ve skiatlonu.

S otráveným výrazem ve tváři proťal cíl norský favorit Petter Northug. Po potížích s hůlkou na závěrečném kilometru dokončil na jedenácté příčce.

Skvělý výkon předvedli ve Whistleru domácí reprezentanti: Ivan Babikov doběhl na páté, George Grey na osmé a Alex Harvey na deváté pozici.

Skiatlon muži (15 km klasicky + 15 km volně)

1. Hellner (Švéd.) 1:15:11,4, 2. Angerer (Něm.) -2,1, 3. Olsson (Švéd.) -2,8, 4. Legkov (Rus.) -4,0, 5. Babikov (Kan.) -9,1, 6. Filbrich (Něm.) -13,6, 7. Bauer (ČR) -13,8, 8. Grey -20,6, 9. Harvey (oba Kan.) -31,6, 10. Södergren (Švéd.) -35,6, ...27. Jakš -2:46,8, 38. Magál -6:27,6, Koukal (všichni ČR) nedokončil.