Záda bolí, přesto Paulů stále běhá na lyžích

27 2006
Vrchlabí - Někde v šuplíku leží olympijské stříbro Blanky Paulů. "Musela bych hledat," přizná. "Naposledy jsem ho ukazovala ve škole loni, když jsem slavila padesátku," dodá učitelka tělocviku, přírodopisu a pěstitelských prací v Horní Branné. A hrdá vlajkonoška Olympiády dětí, která právě skončila v Krkonoších.

Po stopách medailí


Před rokem a půl si užila v penzionu na Českomoravské vysočině velkou party stříbrného družstva. Lyžařky, trenéři, doktoři.

Zorganizovala ji Dagmar Švubová, ta štafetu rozbíhala a předávala jen těsně čtvrtá. Dnes žije podruhé vdaná ve Svratce, stará se o kupu dětí.

Také Gabriela Svobodová, co předávala na třetím místě finišmance Jeriové, má druhého muže. Trénuje biatlonisty v Jablonci.

A Paulů? Svatby měla také dvě. A pořád běhá, za všechny dohromady. I na setkání přijela se zpožděním, běžela půlmaraton. Čas? Hodina a 28 minut, jen si to zkuste.

"Baví mě to. Žádný stres, popovídám se známými," říká. Stále závodí, účastní se veteránských světových mistrovství v běhu do vrchu.

"Záda bolí pořád stejně, jinak dobrý," usměje se.

Tehdy v Sarajevu se blížila její úporná, přitom úspěšná kariéra ke konci. K úvodní desítce nastoupila rovnou z postele, tři dny ležela nemocná na izolaci. "Jiná doba, nedalo se moc vymýšlet."

Na tratě v Igmanu pořád padal čerstvý mokrý sníh a ten neměla ráda. "Ale na štafetu jsem se koncentrovala, nemyslela jsem na nic jiného."

Ujely Norky, Paulů se honila s Ruskou Ljadovovou o druhou pozici. A pak na stadionu stála v euforii v bundě a křičela: "Květo, jéééď!" A Květa jela, nejdřív setřásla Sovětku Smetaninovou a pak i královnu her, Finku Hämmäläinenovou.

Olympijské Sarajevo zničila krutá válka. "Už jsem ho nikdy neviděla. Cestou na lyžařský kongres do Dubrovníku jsme měli bouračku a skončili jsme v nemocnici," mávne rukou.

SARAJEVSKÉ STŘÍBRO. Květa Jeriová, Gabriela Svobodová, Blanka Paulů a Dagmar Švubová (zleva) doběhly ve štafetě pro olympijské stříbro v Sarajevu.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Najdete na iDNES.cz