Valenta se už na svůj zlatý skok cítí

30 2006
Praha - Lyžařský akrobat Aleš Valenta cítí před olympijskými hrami v Turíně rostoucí formu. „Jsem připraven skočit trojné salto s pěti vruty,“ vyhlásil. V neděli ho chce předvést při závodě Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Právě tento skok řadí Valentu mezi favority her v Turíně, kde bude obhajovat zlato ze Salt Lake City.

Na minulé olympiádě jím ohromil celý svět, nyní jej už dokázali skočit další čtyři jeho soupeři.

„Skáče ho Američan Peterson, viděl jsem ho na videu skvěle zvládnutý Stevem Omischlem, myslím, že ho zvládne Bělorus Daščinskij a Kanaďan Niessen,“ vyjmenoval Valenta.

Sám prošel dlouhou cestou, než mohl v pondělí, po svém návratu ze Spojených států veřejně vyhlásit: „Když bude počasí, skočím ho.“

V létě absolvoval operaci zad, přišel o podstatnou část letní přípravy, na začátku sezony při závodech neprocházel kvalifikací. Nejlépe skončil v polovině ledna v americkém Deer Valley, kde byl čtvrtý.

„Zlepšuju se. Skákání jde nahoru. Nezačínal jsem od nejtěžších skoků, chtěl jsem se postupně lepšit, samozřejmě s ohledem na zdraví. A záda drží,“ hlásí s úsměvem tři týdny před začátkem kvalifikace na hrách v Turíně.

Olympiáda? Skvělá setkání i mediální humbuk

Aleš Valenta bude startovat na třetích olympijských hrách a jak sám říká, určitě budou poslední. „Za sedm dní mi bude třiatřicet. Možná ještě jednu sezonu zvládnu, ale na olympiádu už nepojedu,“ pravil rozhodně.

Přestože z něj právě triumf na hrách v Salt Lake City udělal sportovní celebritu, jeho vztah ke hrám je nejednoznačný. „Je to mediální humbuk,“ říká.

„Sportovci v jedné disciplíně se od sebe separují, na druhé straně se na olympiádě můžete setkat během týdne s těmi nejlepšími sportovci ze všech odvětví,“ vypráví. Právě proto také bude se svým trenérem Pavlem Landou opět bydlet v olympijské vesnici.

Medaile v Salt Lake City pomohla Aleši Valentovi sehnat sponzory na přípravu i vybudovat středisko ve Štítech u Šumperku. Přesto ale Valenta nevzhlíží k hrám v Turíně s cílem, aby získal další finance.

„Všechny sponzorské smlouvy mám podepsané dlouhodobě. Jsem před olympiádou motivovaný, ale ne finančně. Nikdy jsem na olympiádu nejel s tím, kolik vydělám a kolik si za to koupím čokolád,“ pronesl s úsměvem.

Tlak? Ten cítím jen od novinářů

Přestože bude v Turíně jako jediný český olympionik obhajovat zlatou medaili, tlak necítí. „Když se bavím s ostatními lidmi, tak mi většinou popřejí štěstí. To jenom novináři mi pořád říkají o obhajobě,“ rýpne si.

Výhodou pro něj je i to, že Česko vyšle do Turína hned několik favoritů: kromě hokejistů, Jakuba Jandy a Kateřiny Neumannové se může prosadit i řada dalších, v čele s Lukášem Bauerem, Nikolou Sudovou, Martinou Sáblíkovou a dalšími.

„Je to skvělé, že si člověk může v cizině přečíst o tom, jak se daří Haškovi, Jágrovi, Jandovi, nebo třeba Tomáši Krausovi. Na to, jak jsme třeba ve srovnání s Kanadou malá země, jsme hodně úspěšní. Ale že by to nějak ovlivňovalo tlak, který je na mě vyvíjen, to ne. Žádný necítím,“ pravil klidně.

Ze skoků mám dobrý pocit, říká Valenta

V Turíně se Aleš Valenta představí za umělého osvětlení. „Záleží na tom, jak budou můstky osvícené. Ale Pavel Landa se tam byl podívat loni a říkal, že to je skvěle udělané. Když světla nesvítí do očí, je to možná i lepší než ve dne. Je to lepší na orientaci ve vzduchu, navíc jsou zpravidla klidnější podmínky, nefouká vítr,“ vysvětlil.

Na zatím posledním závodě skončil Aleš Valenta osmý. Nespokojen byl ale s tím, jak jeho skok ocenili rozhodčí. „Neuškodili mi, jenom těm ostatním dali víc bodů,“ řekl Valenta lakonicky.

„Pro mě je ale důležité, že mám ze skoků dobrý osobní pocit a že skáču dobře,“ prohlásil Valenta. Manko z letní přípravy dohání. „Ale pořád jsem tam, kde jsem chtěl být tak před měsícem,“ připustil. Svou skutečnou předolympijskou formu ukáže v neděli ve Špindlerově Mlýně na závodech Světového poháru.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Najdete na iDNES.cz