Sjezd vyhrál nečekaně Deneriaz

12 2006
Sestriere - To je překvapení! Francouzský lyžař Antoine Deneriaz se stal olympijským vítězem ve sjezdu. Na trati v Sestriere o 72 setin vteřiny porazil lídra Světového poháru v této disciplíně Michaela Walchhofera, třetí skončil Švýcar Bruno Kernen. Český reprezentant Ondřej Bank upadl a závod nedokončil.

Po vydařeném sobotním kvalifikačním tréninku vyrazil jako pátý na trať první český reprezentant Ondřej Bank.

Závod rozjel výborně a na druhém mezičase ztrácel na tehdy vedoucího Rakušana Fritze Strobla dvě desetiny vteřiny, ale vzápětí se v jedné zatáčce dostal do vzduchu, nekontrolovaný let neustál a první olympijský závod pro něj skončil.

Petr Záhrobský na vítěze ztratil více než čtyři vteřiny a obsadil 34. příčku, Borek Zakouřil skončil šestatřicátý.

Devětadvacetiletý Deneriaz vyhrál sobotní kvalifikační trénink, ale velkou radost z toho neměl, protože musel na trať vyrazit s méně výhodným startovním číslem třicet.

Od prvního mezičasu však zajížděl nejrychlejší časy a v cíli se s velkým náskokem mohl radovat z životního úspěchu.

Bez vážnějších následků vyvázl Ondřej Bank z pádu v dnešním olympijském sjezdu v Sestriere. Český lyžař zhruba v polovině trati vylétl ze zatáčky a skončil na zemi, nebezpečně vyhlížející kolize ale pro něj nakonec skončila jen ohnutým nehtem na palci.

"Jsem v pohodě," ujistil Bank v rozhovoru s ČTK, že se mu nic nestalo. Ani nebyl na kontrole u lékaře.

"Ze začátku to bylo nepříjemné, vypadalo to, že si asi hodně nabiju, ale naštěstí mi vypnula lyže a mám jenom ohnutý nehet na palci," řekl Bank.

Ve Světovém poháru sice Deneriaz už dokázal vyhrát tři sjezdy, ale v této sezoně dojel nejlépe sedmý.

V životním závodě francouzského sjezdaře dlouho vedl jeden ze žhavých favoritů na vítězství Walchhofer, který o tři desetiny vteřiny porazil Kernena.

Na medaili útočil i neméně zkušený Nor Aamodt, jenž po akrobatickém zvládnutí úvodního skoku na Walchhofera na posledním mezičase ztrácel jen dvě setiny vteřiny, ale pak podjel předposlední branku a o cenný kov přišel.

Bez medaile zůstali favorizovaní Američané. Úřadující mistr světa v této disciplíně Bode Miller obsadil pátou příčku těsně před Rakušanem Hermannem Maierem.

Vítěz tří sjezdů v této sezoně Světového poháru Daron Rahlves na Deneriaze ztratil více než vteřinu a půl a uzavíral první desítku.

Výsledky - sjezd:
1. Deneriaz (Fr.) 1:48,80, 2. Walchhofer (Rak.) -0,72, 3. Kernen (Švýc.) -1,02, 4. Aamodt (Nor.) -1,08, 5. Miller (USA) -1,13, 6. Maier (Rak.) -1,20, 7. Büchel (Licht.) -1,24, 8. F. Strobl (Rak.) -1,32, 9. Staudacher (It.) -1,49, 10. Rahlves (USA) -1,53, 11. Dalcin (Fr.) -1,55, 12. Grünfelder (Švýc.) -1,64, 13. Osborne-Paradis (Kan.) -1,65, 14. Kjus (Nor.) -1,84, 15. Macartney (USA) -1,88, ...34. Záhrobský -4,10, 36. Zakouřil -
5,27, Bank (všichni ČR) - závod nedokončil.

Olympijský vítěz ve sjezdu Francouz Antoine Deneriaz.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Najdete na iDNES.cz