Rusko chce přivézt z OH 25 medailí

9 2005
Moskva - Jak dopadne Rusko na zimní olympiádě v Turíně? Odhady expertů se zásadně rozcházejí. Optimisté si přejí 25 medailí, z toho šest až osm zlatých. Je o tom například přesvědčen šéf ruské Federální agentury pro sport (Rossport) a hokejová legenda Vjačeslav Fetisov.

Stejný optimismus ale nesdílejí někteří ruští činovníci. Podle nich budou nadcházející hry pro Rusko největším propadákem v celých olympijských dějinách.
 
Národní olympijský výbor v čele s Leonidem Tjagačevem už oznámil, že sportovci jsou povinni dovézt z Turína sedm zlatých, pět stříbrných a 13 bronzových medailí.

Nejpesimističtější předpovědi ruských sportovních komentátorů ale mluví o celkem 17
oceněních. Ruskou výpravu zařazují v pořadí národů na šesté místo, což by bylo nejhorší umístění v historii her. Největšími favority jsou podle ruských expertů Norové, Němci, Kanaďané a Američané. Překvapit prý mohou Rakušané a Číňané.

Plány vždy nevyjdou

Ruskému zimnímu sportu se už několik let nevede podle představ. Na minulé olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 chtěli získat 24 medailí, ale nakonec jich přivezli pouze třináct. Za čtyři roky se nezměnili lídři jednotlivých disciplín a neobjevily se nové talenty.

"V dobách SSSR nás zvali do Kremlu, do podivných tmavých kabinetů a hodiny do nás hustili: musíš vyhrát, zachraňuješ čest země, máš velkou zodpovědnost. Dnes je líp, ale stejně - vědomí toho, že musíš vyhrát nějaké množství medailí, sportovcům velmi
vadí," uvedla v tisku bývalá slavná lyžařka Jelena Vjalbeová, v současnosti hlavní trenérka ruských běžců na lyžích, kteří patří k největším nadějím výpravy. Podle Fetisova budou Rusové zcela jistě bodovat i v krasobruslení a biatlonu.

Olympiáda ve školách

Funkcionáři tradičně motivují olympioniky finančními odměnami. Za zlato dostanou ruští sportovci 50.000 dolarů, za stříbro 20.000 a bronz je oceněn 10.000 dolary. Fetisov zároveň apeloval na dodržování zásad fair play. Ruští sportovci přišli
při poslední olympiádě o několik medailí kvůli dopingu.

Koncem listopadu odstartovala na Rudém náměstí celonárodní akce Olympijská vlna, na kterou přišlo s transparenty podpořit olympioniky asi 5000 lidí. Měsíc před olympiádou se budou konat ve všech ruských regionech místní olympiády, školy připraví "olympijské hodiny" a prezentována bude i olympijská móda. Celá
akce přijde zhruba na pět milionů dolarů.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz